Krásný den, milý přátelé rostlin,
v dalším článku se zaměříme na rostlinu, která se oficiálním vědeckým latinským názvem jmenuje Nicotiana rustica, česky Tabák selský. Obvykle se této rostlině říká Mapacho (čte se „Mapáčo“), v medicínských kruzích se mu často říká také často „Dědeček tabáček“.
Také se pobavíme o tom, v čem se liší od dalšího druhu tabáku, který má botanický název Nicotiana tabacum.
Oba druhy tabáku jsou velmi silní „rostlinní spojenci“, jsem nesmírně rád, že mi vstoupili do života před několika lety. Co bych si bez něj teď počal? Kde bych byl bez něj? Těžko říct…
Do tajů této medicíny mě „zasvětili“ zejména tři „šamani“ (i když ani jeden si tak neříká). Vím, že si nepřejí, aby se zmiňovala jejich jména na internetu, ale mám potřebu je aspoň takto zmínit a pozdravit. Jeden je Čech, se kterým jsem prožil spoustu objevných nocí s medicínou Ayahuascou tady v Česku, tolik mi to dalo, že jsem vyrazil i za jeho ekvádorským učitelem z kmene Shuarů přímo do Ekvádoru. Shuarové mají tabák ve velké úctě, a otevírají s ním a uzavírají každý den, provází je každou ceremonií, šňupá se především do nosu. Během své cesty Ekvádorem jsem navštívil ještě jiného „šamana“ – léčitele z kmene Kichwa (Kičua), ten nám tabák zase rád kapal do očí…
Nějakou dobu jsem si naivně myslel, že o užívání tabáku vím „tak nějak všechno“, že jsem poznal jeho hlavní podoby a formy, ale během návštěvy Kolumbie na konci roku 2020 jsem tento názor dosti přehodnotil, protože tam mi nabídli kolumbijsou specialitu, a to tabákovou pastu ambil…
Tabák na Ladírně
- Mapacho – role
- Mapacho – doutníky (momentálně nedostupné)
- Tabákové doutníky z Kolubie (Nicotiana tabacum)
- Rapé
Tabák je velmi speciální rostlina
Pokud bych dostal úkol, co si s sebou sbalit na cestu kolem světa, a měl bych si vybrat jen jednu jedinou medicínu, vybral bych si určitě Mapacho.
(Anebo bych letěl nejdřív do Peru či jiné země Amazonie, tam si aspoň jednu roli tabáku koupil, a s ní pak cestoval dál…
Tabák Mapacho nahrazuje celou lékárnu, je to velmi všestranná a užitečná rostlinka. Jako každá léčivá rostlina i Mapacho má svá specifika a hlavně je potřeba vědět, jak s ním zacházet, aby nám sloužil v souladu s naším záměrem. Když se užívá „nesprávně“, může být jeho energie víc přitěžující než léčivá.
Prostřednictvím Ladírny tuto rostlinu již nějakou dobu sdílíme, a poměrně často se setkáváme s různými dotazy, jako například:
Dobrý den,
dnes mi od Vás přišlo Mapacho. Chtěla jsem ho hned zkusit, ale čím víc jsem hledala na internetu, tím víc jsem byla zmatená. Někdo píše, že ho kouří jako cigarety, jiný že je velmi silné a stačí vdechovat jeho kouř. Můžu se Vás zeptat na radu jak Mapacho nejlépe užívat?
Děkuju
Radka
Pro Radku i pro Tebe, ať už se jmenuješ jakkoliv, je zde tento článek, kde chci vysvětlit pokud možno vše, co jsem se na své cestě s tabákem naučil.
Jak a proč užívat Mapacho?
Mapacho (Nicotiana rustica) je velmi všestranná medicína, má více způsobů užívání. Nejprve si však dovolím sdílet pár svých úvah…
Dévové rostlin, Déva Tabáku
Pokud byste se potkali s jakýmkoliv „opravdovým šamanem“ a pobyli s ním nějaký čas, možná by vám, dříve či později, začal vyprávět podivuhodné příběhy o duchách rostlin a o tom, jak je možné s nimi navázat spojení. Pokud vás toto téma zajímá, doporučuji přečíst knihu od výborného zkušeného antropologa a „šamana“ z Německa, jmenuje se Wolf-Dieter Storl. Do češtiny je přeložená celá řada jeho knih, jako první bych vám asi doporučil Andělé, dévové a duchové rostlin.
Každá rostlina má svého „strážného ducha“, „dévu“, ochránce, anděla, archanděla, můžeme si ho představit, jak chceme, v každé tradici těmto bytostem říkají různě. Je možné s nimi navázat komunikaci, občas se objevují ve vnitřních vizích v různých podobách, nebo se, při dobrém naladění, může stát i to, že se kolem nás objeví ve formě určitých znamení nebo zvířat…
Každý „rostlinný duch“ má své kompetence, možnosti a limity.
Déva Mapacha je velmi silný spojenec, přináší nám naprosto jedinečné učení. Jeho kvalita, jeho medicína, pro nás, lidi, je čistá mužská přímá energie, někdy dost nekompromisní. Déva Mapacha „se s tím nesere“. Dovede tě s upřímnou dědečkovskou moudrostí a láskou zároveň pofackovat a zároveň pohladit. V našich životech je často této kvality potřeba, a to ať máme tělo mužské, nebo ženská.
Podívejme se nejprve symbolicky na to, jak asi tak může vypadat život, když v něm chybí esence kvality Mapacha?
Muži bez „Ducha Tabáku“
Muž ví, že je muž, ale jakmile se u něj objeví nějaká žena, znejistí. Chtěl by mít životní partnerku pro plnohodnotný vztah v plné kvalitě tohoto slova, ale furt nemůže najít tu správnou, se kterou by vytvořil plnohodnotné partnerství. Nejspíš skáče z jednoho vztahu do druhého, s každou další partnerkou vidí vývoj kupředu, ale nikdy to není ta „správná“. Furt na každé někde něco chybí, co mu připadá důležité, a zároveň je tam navíc něco, co ho neustále zraňuje… Často si připadá jako hadrový panák, a nezřídka se stává, že každý, kdo jde kolem, si do něj bouchne. Bolí ho to a neustále je napnutý někde v hloubi, ale nedokáže s tím nic udělat. Cítí se silně zraněný, je jako kluk, který spadl při jízdě na kole, ale nemá, kdo by mu jeho ránu vymyl a komu by se mohl vyplakat na ramenou.
Možná mu chybí duch Mapacha, esence mužské přímočaré síly, jasnosti a hluboké moudrosti a čisté zkušenosti.
Ženy bez „Ducha Tabáku“
Podobně i ženy, když jim „chybí Mapacho“. Jsou zmítané ve svém emočním světě, točí se jako kapesník hozený do potoka, ale přitom by chtěly být nošeny v krásné kabelce, která je položená na sedačce spolujezdce v krásném bavoráku svého Prince. Nebo by chtěly cválat s větrem o závod na krásném bílém vraníku, vedle černého hřebce, na kterém stejným směrem letí jejich vysněný protějšek.
Už se smířily s tím, že to jsou jen sny a fantazie, a realita zřejmě taková nikdy nebude. Pokud zrovna partnera mají, tak onem muž možná sedí v hospodě s pochybnými kumpány, nebo maká od rána do večera za mrzký plat, a stejně nikdy s rozpočtem nevyjdou, žijí ze dne na den, od výplaty k výplatě, a furt je někde něco nějak blbě. Jenže neví, co s tím. Nevidí řešení, neznají nikoho, kdo by jim s tím mohl pomoct.
Možná může být vhodná medicína Tabáček Mapacho?
Obraz „Mapacho Elohim“, 100×100 cm, únor 2020
Tabák ani nikotin nezpůsobují nemoci
V naší „vyspělé“ moderní společnosti jsme ze všech stran vystaveni tolika různorodým vlivům a protichůdným informacím, že je téměř nemožné si udržet nadhled, pohodu a harmonii. Ze všech stran na nás útočí reklamy, zprávy o všem možném i nemožném, polopravdy či zjevné blbosti tak vehementně všemi omílané, počínaje rodiči, učiteli i přáteli, že před tím snad není úniku. Stokrát opakovaná lež se tak stává krutou pravdou…
Kouření zabíjí. Nikotin zabíjí a způsobuje rakovinu. Kouřit tabákové cigarety je zdraví škodlivé… Souhlasíš se mnou, milý čtenáři, milá čtenářko?
Zvu Tě k hlubšímu nahlédnutí pod povrch věcí
Když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Jeden může kouřit jak fabrika léta letoucí a přitom je pořád zdravý jako řípa, a jiný se tabáku vyhýbá jako čert kříži a přesto je nemocný. Nebo možná, že by, právě proto je nemocný?
Můj názor je, že to, co opravdu způsobuje nemoci, jakékoliv, vždy, bez výjimky, nejsou ani „bacily“, viry či bakterie, rakovinu ani jiné nemoci nezpůsobuje kouření samo o sobě, to jsou jen viditelné jevy, na které je možné svalit vinu. Ale, když jdeme dál, pod povrch věcí, pokud jsme schopni „šamansky“ či „léčitelsky“ vidět i pod povrch těl, v každém nemocném člověku je jasně „vidět“ někde v těle naakumulovaný nahromaděný stres, či řekněme „negativní energie“.
Nemoc je způsobená vždy odpojením se od univerzálních zákonů Lásky.
Nemocný člověk dělá něco proti sám sobě, proti své sebeobnovující síle, která je ve všem živém, i v nás. Pokud člověk narušuje životodárnou rovnováhu, čím déle to dělá, tím více a více se někde v těle něco odchyluje od ideálního zářícího zdraví.
A tak se tvoří v těle napětí, stres se začne manifestovat, projevovat v těle. Nejdřív je to jako sotva cítitelný „povlak“ někde v těle, třeba v břiše, na srdci, v hlavě… Nejdřív se dá poměrně jednoduše „rozpustit“, „prosvětlit“, „poslat pryč“… Obvykle je ale člověk takto postižený zároveň více a více necitlivý sám k sobě, je v určitých ohledech jako slepý sám k sobě, nemá patřičný nadhled a tak si není vědomý toho, že se v něm něco děje, že v něm něco bobtná, že se stres kupí, a tak to dlouhou dobu neřeší. Je pravděpodobné, že si naopak najde nějakou metodu, aby svůj energetický blok potlačil. Dobře poslouží alkohol, cigarety, zaplácnout se jídlem, zejména sladkým či tučným… A tak se děje čím dál tím větší a větší odpojování, stres jako by houstne a tmavne. Energetický bordýlek se usazuje v buňkách, ve střevech, v těle, brání pak víc a víc správnému fungování v životě, postupně se to může začít projevovat jako jakákoliv nemoc.
Jak z toho ven? Jak účinně vyčistit své tělo, jak se zbavit dlouhodobého usazeného stresu a energetických bloků?
Každý jsme jiný, každý máme v sobě stres jinde a vypadá jinak, tak je potřeba vždy postupovat velmi individuálně. Všeobecně, to, co by univerzálně vždy a každému mělo pomoci, je dieta, detox, půstování… Kdy naposled sis dával(a) den jen o čisté vodě, bez jídla? Nebo tři dny bez jídla? Nebo týden bez jídla? Nebo snad i déle jsi zvládl(a)? Gratuluji!
No, a pak je tady samozřejmě k dispozici spousta přírodních medicín, které ve vhodnou chvíli podané, dobře připravené a správně nasměrované, mohou efektivně pomoci. Ano, „Dědeček tabáček“ je jedna z nich. Je to velmi účinná, troufám si tvrdit, že až „supermedicína“ pro každého, pro (téměř) každý den.
Dále můžu určitě zmínit též i další, například Kakao a Sananga jsou dosti bezpečné i pro méně zkušené. A pak tu máme samozřejmě i rostliny jako Ayahuasca a Iboga… Ano, ale, cokoliv s nimi podnikejte na vlastní zodpovědnost a pokud opravdu víte, co děláte. Pokud si nejste jistí, tak se raději zeptejte někoho zkušeného nebo se stavte na konzultaci či si domluvte holistickou terapii.
Tak jo, to byl nutný „teoretický úvod“, věřím, že to nebylo nezajímavé. Tak pojďme se zaměřit dále k hlavnímu tématu, proč to tu vše vlastně píšu.
Jak tabák užívat, aby nám dobře sloužil?
Díky za Tebe, mocná rostlino síly. Díky Matko Země, za dary Tvé Lásky. Díky Otče Nebe za Tvé požehnání, které posíláš do formy Tabáku, do posvátné rostliny síly a jasnosti…
Prosím, Duchu Tabáku, mocný Dévo, buď se mnou, ochraňuj mě na všech mých dalších cestách, pomož mi s tím, co jsem si naplánoval, ať žiju radostný a šťastný život ve zdravém těle…
Pokud chceš využívat síly tabáku ve svůj prospěch, pokud se chceš konečně podívat do nebe a nechceš trčet v pekle zaživa, musíš, opravdu musíš, se naučit modlit s tabákem. Jinak to nejde. Když to nebudeš dělat, když budeš tabák užívat bezmyšlenkovitě, bez jasného záměru a ujasněného směru, tak i tak Ti tabák pomůže, ale zřejmě Ti pomůže ke všem čertům… a bude se Ti tam chechtat do tváře a nechá Tě, ať se pěkně porochníš v bahně své temnoty… To fakt myslíš vážně?
Tabákové modlitby
Chápu, v naší převážně ateistické společnosti to může působit divně. Modlit se s tabákem, modlit se k Duchu Tabáku? Co že to po mně ten divnej týpek, co se jmenuje Chrisantem, chce?
Neboj, zvládneš to i Ty. Prospěje Ti to. Pomůže Ti to. Duch Tabáku je připraven Ti pomoct se vším, co potřebuješ, ale potřebuje Tvůj svobodný souhlas.
Dobře tedy, tak jak to mám udělat? Jak se mám pomodlit?
Jakkoliv, svými slovy, stačí jakkoliv. Poděkuj sám sobě, poděkuj medicíně, poděkuj lidem, kteří ji k tobě dostali, kteří o ni pečovali, poděkuj Matce Zemi, Otci Nebi, vodě, vzduchu, půdě… a sám sobě za tuto vzácnou chvíli. Popros o spojení, popros o vedení, popros o pomoc s tím, co potřebuješ…
Tabáková Icaros
Pokud se někdy dostaneš do indiánské vesnice nebo komunity (například v Amazonii), zřejmě tě mile překvapí, jak ti, co provádí obřady s rostlinnými medicínami, krásně zpívají. Písním, které se zpívají speciálně k užívání rostlinných medicín, se říká obvykle „Íkaros“.
Jedno tradiční latinské přísloví zní: „Qui cantat, bis orat“, v překladu „Kdo zpívá, dvakrát se modlí“. Ano, je to tak. Zpívaná modlitba je vždy silnější než jen odříkaná. Ten, komu se „objeví“, kdo „přijme“ vlastní Íkaros, se vlastně stává „šamanem“. Dobrého „šamana“ poznáš mimo jiné i podle toho, že s tebou ladí jeho zpěv…
Mapacho medicína Icaro…
V jazyce shuarských indiánů, nevím, jak by se to mělo psát, tak aspoň přibližná transliterace:
Karakamaná, tsantwi, ťahé, karakamanákú tsantwi ťashein
Ayawikjá tuki tuki, karamkarámu, tsantwi tashein
Nahakamaná, tsantwi tashain, Karamkarámu, tsantwi tashein
(zvukové nahrávky doplním později)
Chrisantemovo Íkaros
Tabáčku můj milovaný do nosánku si tě dám
s tvou pomocí všechny změny snadno lehce vykonám…
Tabáčku můj milovaný všechny brány otevři
dej mi křídla mužské síly, přes Vesmír je rozevři…
Tabáčku můj milovaný, do očí tě kapu
vidím lépe než pan ostříž, konečně netápu…
Jak to zpívat najdeš tady v této delší písni na Soundcloudu.
Dědeček Tabáček medicína je (2x)
Duši léčí tělo uzdravuje
Dědeček Tabáček medicína je – jé – jé
(zvuková nahrávka bude doplněna)
1. Výluh do nosu
- Připrav si malou mističku, nebo skleničku (může být s víčkem, pokud s připraveným tabáčkem budeš cestovat)
- Z Mapacha role nebo kolečka odřízni buď 1-2 mm, nebo sloupni pár svrchních vrstev listů
- Rozprostři na dno misky, rozmělni vrstvičky tabákových listů tak, aby tam nebyly velké kusy
- Zalij čistou vodou tak, aby všechny lístky byly sotva ponořené.
- Mám nalít studenou, nebo horkou vodu?
Většinou se používá studená voda, ale někomu vyhovuje víc horká (vroucí) voda. Macerát ze studené a horké vody chutná trochu jinak, doporučuji obě varianty a pak dál dělej tu, která ti vyhovuje víc. Když se použije horká voda, je obvykle silnější, štiplavější, „hutnější“.
- Mám nalít studenou, nebo horkou vodu?
- Lístky tabáčku v mističce několik minut pořádně promačkej s modlitbou v duchu, nahlas nebo můžeš při tom zpívat, jak je libo, jak zvládneš. Je to velmi posvátná chvíle, příprava medicíny pro tebe či pro tvé blízké. Medicína nasává tvou vibraci, tvou energii. Čím víc lásky a pozornosti věnuješ její přípravě, tím lépe a souladněji pak bude fungovat.
- Můžeš chvíli nechat odstát, aspoň 10-15 min., aby to bylo „vono“. Někdo dává do ledničky přes noc a užívá až ráno. Já většinou pořádně pomačkám a pak užívám hned. A pak i ráno 🙂
- Když už je vodička hnědavá, je tabáček připravený.
- Pak si připrav papírové kapesníky nebo toaletní papír, případně i misku nebo kyblík na případné odplivávání.
- Pomodli se (ano, lepší ještě jednou a znova, než vůbec 🙂 ), zazpívej tabáčkovou píseň (Íkaros), jestli nějakou umíš
- Na nataženou levou ruku si nalej několik kapek až malou „loužičku“ hnědavého tabáčkového macerátu. Lepší je ruku natáhnout než ji krčit. Když ruku krčíš, obvykle trochu tabáčku vytíká skulinami ven. Když ruku uvolněně natáhneš, vytvoří se uprostřed dlaně jezírko, přesně tak akorát velké na tabáček.
- Připrav si poblíž (nejlíp rovnou do pravé ruky) papírový kapesník nebo kus toaleťáku
- …a je tady ta speciální chvíle. Je potřeba vydechnout co nejvíc vzduchu ze sebe, zacpat si pravým ukazováčkem pravou nosní dírku, levou nosní dírku umístit k tabáčkové vodičce na levé dlani, a pak se začít nadechovat a s tím se ruce a hlava zvedají, nasát, „šluknout“ to do sebe.
- Tabáček, když se použije takto správně, tak je okamžitě cítit, obvykle trochu z nosu vytíká, tak proto ten kapesník, na utření.
- Tabák okamžitě v nosních sliznicích dělá svou „práci“. Štípe, pálí, může stéct až do úst a do krku, to je v pořádku. Čistí, kudy teče. Uvolňuje okamžitě napětí, hlavu, mysl, propojuje, někdy až přímo „nakopne“ vlastní tělesné samoléčící procesy v těle…
- Aby tělo „nekulhalo“, je potřeba si dát v rámci jedné „ceremonie“ do obou nosních dírek, takže po případném vykašlání, odplivnutí, vysmrkání apod. následuje Mapacho i druhou tělní stranu, naliješ si vodičku na pravou ruku, levou rukou zacpeš levou nosní dírku a nasaješ tabáček d do pravé nosní dírky…
- Necháš, aby tělo dělalo, co je potřeba – kašel, odplivávání, smrkání, uvolnění, vzdechy, vše je v pořádku 🙂
- Užíváš si příjemné uvolnění a klid a mír. Většinou se to dá pojmenovat jako tichá hlava, hlubší propojení sama se sebou, se svým Srdcem, se svým tělem a jeho moudrou inteligencí… Můžeš sedět nebo si lehnout, jak to cítíš, je to na Tobě…
Jak a kdy tabáček užívat do nosu?
Kdykoliv Tě zavolá. Kdykoliv cítíš, že je potřeba. Klidně to může být každý den nebo několikrát denně, pokud Ti slouží. Neboj se tabáku. Když se zachováš podle mých rad a vždy se dobře pomodlíš, poprosíš o spojení, o léčení, nemůže Ti ublížit, ba naopak, může Ti velmi velmi pomoct.
Duch Tabáku se někdy sám může i ozvat, že chce k Tobě… Jak? Prostě vnímáš v sobě jasně hlásek „Tabáček, tabáček… Mapacho medicína, potřebuji ji…“
Tabáček výborně slouží jako prevence všech nemocí, uvolňuje napětí a zablokovanou energii, která je uložená především v hlavě, ale skrz hlavu samozřejmě vedou nervová centra do celého těla. Tabáček uvolňuje a jako by decentně „nakopne“ také hladkou svalovinu, tedy všechny vnitřní orgány, tedy na chvíli ovládá to, co standardně nemůžeš ovládat vlastní vůlí. Ale tabáček tam došáhne… Jemně promasíruje, pohladí, pokud je potřeba, tak holt tak jako by pofackuje… Někdy i jako by „zatřese“ ve střevech tak, že je někdy po tabáčku potřeba se vyčistit i spodem. Díky za dary Tvé medicíny, Dědečku Tabáčku…
Tabáček je naprosto výborná medicína vždy, když tzv. „na nás něco leze“, neznám lepší a rychlejší pomoc s takovou tou „chřipečkou“ či „rýmečkou“. Když se podchytí včas, tak se pak nemoc neprojeví, tabáček ji účinně zastaví, vyplaví z těla skrz hleny a jiné tělní tekutiny to, co tam nepatří.
2. Výluh do očí
Příprava tabáčkové medicíny do očí je stejná jako do nosu, uříznout kousek lístků, rozdrolit, zalít studenou nebo horkou vodou, pomačkat, pomodlit…
Aplikace do očí je podobná jako když se kape do očí sananga (viz speciální článek).
- Připravte si pohodové místo, kde si můžete lehnout.
- Pomodlete se k Duchu Mapacha, poproste o spojení své duchovní spojence. Může to být vhodná chvíle poprosit též o konkrétní vzkaz či o „zjevení“, Duch Mapacha či jiní spojenci se mohou velmi snadno ukázat vnitřním zraku po aplikaci do očí…
- Můžete si pustit příjemnou oblíbenou hudbu.
- Kápněte po jedné kapičce do zavřených očí ležící osoby, k nosu. Většinou se to dělá tak, že vezmete do ruky malý smoteček namočeného tabáčku a vymáčknete kapičku do očí.
- Pak stačí drobně zamrkat, jako by otevřít oči, a tabák začne dost znatelně štípat v očích. Tak je potřeba to zvládnout, uvolnit se, prodýchat, propustit všechno napětí… a tělo sílí a zdraví se více a více…
Stojí to za to, aspoň jednou, pokud máte Mapacho, tuto metodu vyzkoušet, a pak i kdykoliv příště, když se dobrý duch tabáku připomene, že je teď vhodná chvíle na tuto zajímavou sebeozdravující ceremonii / rituál.
Tabák i sananga, když se kapou do očí, způsobí, že se oči velmi prokrví. Oči jsou samozřejmě velmi důležitý a nesmírně citlivý orgán, kapička těchto medicín způsobí obrovský šok, ale trvá jen pár minut, a poté se celý člověk cítí velmi uvolněně. Záměrem a směřováním pozornosti je možné nechat vstoupit sílu medicín i do specifických témat svého života, například do vztahů, financí, práce… i do nemocných očí, samozřejmě. Můžete si, po kápnutí do očí, představovat tu nejlepší nejbáječnější verzi sebe sama, zdravé zářící tělo, bohatstvím naplněný život… A pak, když má mozek již tuto novou informaci o zdraví, může konečně konat i v „běžném životě“ tak, aby se představa manifestovala naplno. Protože vše začíná nejprve jako myšlenka, jako vize či obraz, co si mozek nemůže či neumí představit, to se nemůže stát.
Je možné se zbavit brýlí a vrátit očím zdraví?
Možné je všechno. Pokud nosíte brýle a chcete se jich zbavit, tedy mít ostrý a jasný zrak, je, aspoň čistě teoreticky, možné s kapkami do očí (Mapacho či sananga) postupně vracet očím jejich sílu a jasnost. Více se tomuto zajímavému tématu pověnujeme v některém z dalších článků…
3. Kouření aneb upřímné léčení s tabákem
Listy tabáku Mapacho se dají samozřejmě použít i ke kouření.
Zastávám názor, že když už kouřit, tak kouřit „pořádně“, tedy „pořádný tabák“, čistý, zdravý, s plnou pozorností a láskou k sobě samému. Vím, co dělám, a vím, proč to dělám. Pak to není zdraví škodlivé, ale zdraví rozvíjející zkušenost.
Trochu odbočím, ale ono je to k věci. Vzpomněl jsem si na takový katolický vtípek 🙂
Jeden kněz navštívil druhého, když se zrovna modlil breviář*), a překvapeně mu říká: „Ty se modlíš breviář a při tom kouříš?”
„No ano, ale já to mám povoleno od biskupa,” odpovídá tázaný.
Zakrátko ho navštíví znovu a říká mu: „Tak já jsem se ptal biskupa a ten mi to nepovolil.”
„A jak ses ptal?”
„Jestli smím kouřit, když se modlím breviář, a biskup mi odpověděl, že by to bylo neuctivé.”
„Tak to ses zeptal špatně. Já jsem se zeptal, jestli se smím modlit, když kouřím, a biskup mi řekl, že ano, že dobře využiji čas.”
*) breviář je kniha, ze které se katolický kněz každý den musí denně modlit, obsahuje vybrané pasáže z Bible na každý den roku
Chápeš, milý člověku, milá člověčice, co tím chci říct? 🙂
Výše jsem zmínil, že podle mého názoru není kouření samo o sobě špatné a rozhodně nezpůsobuje tato činnost zdravotní problémy. Je totiž obrovský rozdíl, když někdo kouří rychle a bezmyšlenkovitě, třeba i za chůze a ve stresu, tak pak už v sobě má stres, který mu způsobuje nemoci, a ať už kouří nebo ne, bude (či již je), nemocný, … nebo když se z kouření tabáku stane posvátný rituál, když víš, že kouříš a proč kouříš, tedy když kouříš proto, že cítíš, že někde v těle máš nahromaděný stres, naakumulovanou energii, a víš, kde to je, víš, proč se to děje… tak pak můžeš z nasávání tabákového dýmu vytvořit sebeléčící proceduru, ozdravný proces. Popros mocného dévu tabáku, aby ti pomohl s uvolněním přímo konkrétního místa ve tvém těle (jakémkoliv). Pak se tak stane. Nebo popros dévu tabáku, se vší pokorou, upřímně a od srdce, ať ti pomůže s konkrétním uvolněním zašmodrchané situace ve tvém životě. Pak se to stane. Je jedno, jestli jsi ne-mocný v těle fyzickém, mentálním, emocionálním, sociálním, finančním, egoickém, čakrovém či jiném…
Energetické holistické léčení
Léčení však je možné získat více způsoby. Existuje mnoho technik a způsobů čistě energetického léčení, známé jsou například energie Reiki, Reconnection, Plejádská léčivá energie, energie Nanebevzatých Mistrů, Andělů a Archandělů…
Nejjednodušší způsob energetického léčení je pomocí dechu a záměru. S nádechem se nadechuj do postiženého místa, a s výdechem odtamtud vydechuj napětí. A znovu a znovu… Když se nadechuješ skrze čistý tabák, může to jít rychleji, protože tělo je přímo ovlivněné rostlinnými substancemi, především nikotinem.
Další krok pro efektivnější sebeléčení, tzv. léčení barvami:
- jakou má postižené místo teď barvu? Dej si tuto otázku, a měl bys být schopen na ni nějak zodpovědět, odpověď ti přijde „vnitřním zřením“. Například červenou, tmavě modrou, temnou až černou… OK, fajn. 1. krok splněn. Víš o sobě více, nastoupil jsi již první krok ke svému uzdravení.
- Jakou barvu by teď mělo dané místo mít, aby místo bylo zdravé, čisté, uvolněné a dobře fungující? Nech si chviličku, ať ti přijde odpověď… Například žlutou, zlatou, stříbrnou, bílou… OK, blahopřeji. Již víš, co chceš, víš, jak to máš mít v těle v daném místě urovnané. Co s tím dál?
- S nádechem nech, ať do postiženého místa vstupuje proud barevného světla, nejefektivnější bývá, když proud světla proudí dvěma kanály, tzv. pránickou trubicí. Jeden konec je na vrcholu tvé hlavy (Korunní čakra) a hlavní proud vede dolů přes celé tvé tělo do Kořenové čakry a oběma nohama až do konečků prstů na nohách, a druhý proud vede skrz tvé nohy nahoru, přes trup, kolem páteře až na vrchol tvé hlavy. Zaměř co nejlépe pozornost na tyto energetické proudy (věděl jsi o nich vůbec, že je v těle máš?) a nech, ať se z nich stane silná světelná barevná dálnice. S nádechem do tebe proudí další a další barevné světlo, a naplňuje postižené místo.
- S výdechem nech, ať z postiženého místa odchází nežádoucí barva pránickou trubicí z těla pryč, do vrcholku hlavy a do konečky prstů na nohách.
- A znova, s nádechem další a další světlo přichází, s výdechem „špatná barva“ odchází.
- Mělo by ti být lépe a lépe s každým takovýmto dechem. Pokud ti to nejde, tak je možná načase, aby sis koupil(a) Mapacho nebo tabákové doutníčky 🙂
Hlavní důvod, kdy kouření může být nebezpečné, je, když kouříš běžné komerční cigarety, a kouříš bezmyšlenkovitě a ve stresu. I s běžnými cigaretami můžeš dělat podobná „kouzla“ jako s Mapacho tabákem, ale holt běžné cigarety, zřejmě všechny, obsahují obrovské množství chemicky vytvořených přídavných látek, aditiv, výrobci cigaret totiž přidávají k tabáku například chemická aditiva, různé zpomalovače hoření, barviva, parfémy apod., a zřejmě právě tyto přídavné chemikálie, které se přidávají do cigaret, mohou nadělat v těle slušnou paseku, když už je tělo stresem oslabené. Ale samotný nikotin zřejmě není škodlivý. Nikotin uvolňuje napětí, což je kýžený efekt. Když je použit v čisté přírodní formě, není pro tělo nebezpečný.
Jak kouřit „zdravě“ tabák?
- Musíš mít čisté suché listy tabáčku. Vzhledem k tomu, že je však tabáček v roli uprostřed mírně vlhký, je potřeba ho nejdříve nasušit. Přijde mi, že se tím však ztrácí vniveč spousta tabáčkové síly.
- Doporučuji, z Mapacha nejprve dělat macerát a použít ho do nosu nebo do očí (dle návodu výše). Vydrží klidně až týden, když ho skladuješ v lednici, nebo dva až tři dny v pokojové teplotě.
- Použité listy tabáčku z výluhu není nutné vyhazovat, můžeš je využít ještě ke kouření v dýmce nebo klasicky v tabákových papírcích. Když už je tabáček vypotřebovaný nebo je namočený déle než týden, vytáhni lístky z mističky a rozprostři je na talíř nebo tác a nasuš si je. Když vyschne (trvá to jen pár hodin), můžeš si z nich ubalit cigaretky, nebo je vykouřit z dýmky. Takovýto již jednou použitý tabák je pořád dosti silný na kouření, rozhodně je pořád silnější než jakýkoliv i nejsilnější pure strong tabák, který se dá koupit v běžných trafikách či specializovaných obchodech.
Já osobně to dělám tak, když už kouřím (což bývá dosti výjimečně), že kouřím velmi vědomě, pomalu a v sedě, nikdy ne za chůze nebo v pohybu.
Je možné zadržovat v sobě dým na co nejdelší dobu, pak je to očistný proces, modlitba, léčení… Uvolňuje toxiny a zablokovanou energii v těle.
Před vdechnutím, pokud zvládnete, můžete ještě poprosit ochranného ducha tabáku, aby pomohl uvolnit … čím konkrétnějc jste schopní definovat svůj záměr, tím efektivnějc může působit, spolu s vámi, v synergii, v krásném tanci.
„S tímto nádechem se znovu rodím.“ může být myšlenka při vdechování tabákového dýmu.
Zadržte, co zvládnete, a nechte, ať působí. Ze začátku to může být opravdu síla, můžete kašlat, někdy i nějaké slzy se vyhrnou.
„S tímto výdechem ze mě odchází špatná negativní energie.
„Teď jsem jiný, jiná, než před tím. Díky, tabáčku….“
Opakujte a objevujte dle libosti, kam se spolu pustíte dál…
4. Vykuřování prostoru
Stačí pár lístečku zapálit, položit na uhlíky, do kadidelnice apod… prostor je možné očistit zároveň při vydechování, když kouříš…
5. Tabák uvařený jako čaj = silná očista
To už je dost silná očistná ceremonie, tabák obvykle vyvolává zvracení, probíhá detoxikace a silné čištění nahromaděných breberek v těle, obvykle v břiše, má je tam skoro každý v míře větší než malé…
Takovýto hezký dotaz mě ponoukl, že píšu konečně tento článek:
Přeji Vám krásný den,
Prosím Vás, mám ještě dotaz ohledně medicíny Mapacha – měl byste pro mě nějaké podobné instrukce i pro vaření čaje? 🙂
Budu rád za jakékoliv Vaše info, děkuji Jakub
Zdravím, Jakube, jsem rád, že tabáček prospívá.
Základní instrukce pro přípravu tabákového čaje:
- Dieta předem aspoň 5 hodin úplně bez jídla. Pít jen vodu nebo max. bylinkový čaj. Čím lepší a delší dieta předem, tím hlouběji může tabák prostoupit a tím hlubší traumata očistit.
- Ukrojit 15-50 gramů podle požadované síly, dát do hrnce vodu (množství cca na 15 gramů 500 ml, na 50 gramů klidně až 2 litry vody), vařit, dokud nezbyde jen 200 ml. Síla tabáku se tím koncentruje, větší část vody se vypaří. Může to trvat pár desítek minut nebo i pár hodin. Dej vaření co největší pozornost, pořádně se pomodli, zpívej, popros všechny svaté o podporu a ochranu, ano, budou potřeba… Tekutina vypadá většinou dosti nevábně (je to prostě tmavě hnědý odvar cítící po tabáku)… Opravdu tě nepřejde chuť? Nerozmyslíš si to? 🙂
- Když dovaříš, připrav si místo, podobně jako třeba na ayahuascovou nebo ibogovou ceremonii, tedy osobní „oltář“, nedaleko místo na ležení, kbelík na zvracení (nutné!), toaleťák nebo kapesníky, příjemnou hudbu…
- Když tabákový čaj vystydne a má příjemnou vlahou teplotu, obsah hrnce zceď (listy nevyhazuj, můžeš je po usušení ještě vykouřit – viz výše), nalij si svou tabákovou medicínu do šálku.
- Pokud máš vše připraveno a kbelík na zvracení po ruce, ještě jednou se hezky pomodli, popros o hezký zážitek… a směle do toho, vypij celý obsah šálku.
- Chuť je naprosto příšerná, takže se obvykle pije najednou. Ale stojí to za to.
- Následující zhruba 2-4 hodiny mohou být docela mučivé. Je to jako kartáč střev, může to i bolet, většinou je dobré jen tak ležet a zhluboka dýchat… návaly tepla či zimy se střídají s euforickými stavy… mohou se dostavit zajímavé vize, měl bys pocítit dost znatelně kontakt s hlubokou moudrostí bytosti Tabáku. Může se ti zjevit v jakékoliv podobě…
- Kdyby to bylo opravdu náročné a zvracení (nebo průjem) se nedostavovalo ani po několika hodinách útrap, doporučuji, měj po ruce také mističku s kapalným tabáčkem a šňupni si ho do nosu, nebo si foukni rapé, to sice jako by není příjemné, ale většinou se s tím okamžitě vyzvrací a je to pak už mnohem lepší…
- Postupně nepříjemné stavy jsou slabší a slabší a zůstává hluboké spojení sama se sebou a pocity jako po znovuzrození.
- Je taky velmi pravděpodobné, že nějaký čas budeš muset být na záchodě a čeká tě pořádná… ehm, jak to říct slušně, no, prostě sračka…
Toť asi to podstatné. Pokud se opravdu odhodláš k tabákovému čaji, tak přeji mnoho štěstí! 🙂
Jak často tabák pít? Inu, to poznáš, „zavolá tě“… Každý další tabákový čaj je většinou více a více poklidnější a příjemnější (pokud tedy na sebe vyloženě nesereš v mezičase a dbáš na sebe kontinuálně). Měl jsem jich zatím asi pět, a ještě žiju 🙂 Anebo, už konečně žiju? 🙂
Pro zajímavost, toto mi napsal jeden kamarád o své ceremonii:
Ahoj Chrisanteme,
Popíšu některé mé pocity a dojmy z požití čaje z tabáčku, tak, jak jsem schopen.
Šel jsem do něčeho, co jsem neznal, s důvěrou, ale nějaké obavy a strachy tam byly.
Odhadem jsem odkrojil asi 15 g tabáčku. Vařil jsem, asi tak hodinku. Během přípravy jsem stídavě tabáčku zpíval, modlil se nebo prosil o pomoc a střídavě si chystal oheň a pohodlné posezení.
Plánoval jsem si sednout k ohni a tam ho přijmout, ale na vedlejších zahrádkách bylo příliš rušno a já měl divný pocit, že mě sousedi uvidí zvracet, nebo přímo blejt. Tak jsem se přesunul do jiné trochu skrytější části. Po prvních doušcích se mi zdálo, že se trochu navaluje, ale kupodivu zpěv mi pomohl postupně zvládnout celou dávku (kolem 1 deci). Po pár minutách se ve mně rozlil silný, můžu říct euforický možná až nirvánový pocit. Byl jsem součástí přírody, byl jsem přijímán vesmírem. Zaplavila mě vděčnost za to, že jsem. Mohutná životní energie. Podle svého jsem se pohyboval, dá se říct, že tančil a zpíval. Po necelé půl hodině mě vyrušil, jak šel soused kolem. Nirvanu jsem si nechal vzít. Asi tak do hodiny jsem v koutku vyzvracel vlastně jen tabáčkový čaj, co jsem vypil, a ještě trochu vody z dřívějška. Přesunul jsem se k ohni, kde jsem rozjímal a nebo pouze odpočíval. Cítil jsem se lehce opojen, ale hlavně unaven.
Rozhodilo mě, jak jsem se nechal rozhodit. Hodně mě rušily myšlenky, že jsem si to mohl naplánovat lépe a hlavně se nenechat vyvést z klidu.
Ještě jednou jsem vyzvracel zbytky žaludečních šťáv, když jsem se zvedl a kousek popošel. Možná, že jsem tě špatně pochopil, čekal jsem i vyprazdňování spodem, ale to se nedostavilo.
Velmi důležité pro mě bylo uvědomění, jak moc jsem závislý na tom, co si mohou myslet jiní, a nechám se tím ovlivnit.
Mám co přijímat a na čem pracovat.
Druhý den mi čaj Wayusa pomohl uklidnit žaludek.
Honza
6. Tabák do uší
V uších neštípe, jen pomůže pročištění vnitřních uší, zvukovodů apod. Vhodné aplikovat, preventivně jednou za čas, nebo při počínající chřipce a nachlazení. Příprava vodičky stejná, jako do nosu nebo do očí (viz výše)
7. Tabák na kůži
Výluhem z tabáčku, se dá potřít například hnisavé poranění, pohmožděniny, řezné rány, působí jako dezinfekce a citelně urychluje hojení ran, také může být nápomocný při hojení různých virážek, exémů apod. Opakujte několikrát denně a sledujte, jestli vám na daném místě dělá dobře, na někoho může být příliš silný…
8. Tabák v alkoholu
Když se tabákové listy nenamočí do vody, ale do alkoholu (výborná je domácí slivovice, pak vznikne účinná „tabákovice“, případně použijte vodku a z ní se stane „tabákovka“ 🙂 ), nechte odstát několik dní, sem tam zamíchejte a medicíně zazpívejte a připravíte si takto velmi jednoduše svou vlastní alkoholovou „šamanskou esenci“.
Co s tím pak dál? Koupil jsem si vysoké skleničky s rozprašovačem („stříkátkem“) a tak mám „šamanský parfém“, dá se použít kamkoliv, podobně jako tabák na kůži, nebo i můžete nastříkat na vlasy, do podpaží, rozetřít na tělo, nebo i do úst… chuťově trošku štípe podle množství tabáku, ale dokonale zpřítomní a určitě podporuje obranyschopnost, revitalizuje, dodává sílu a jasnost, spojení se sebou a tak…
9. Rapé
Indiání v Brazílii z tabáku Mapacho vytváří rapé, základní recept je jednoduchý, suchý tabák se rozemele ve hmoždíři na co nejjemnější prášek, buď ho můžete použít i jen tak a máte rapé, kterému se říká „puro“, tedy čistě tabákové rapé, nebo můžete přidat další rostlinné složky, tradičně se přidávají popely z různých stromů. Můžete vyzkoušet třeba přidat k tabáku například skořici či hřebíček nebo třeba i chilli, a budete mít voňavé kořeněné rapé. Nebo, se souhlasem ducha lesa, vezměte a spalte větve nebo klády z nějakých stromů.
Výrobou rapé z českých stromů se již nějakou dobu zabývá šikovný Tomáš N., co vím, tak úspěšně připravuje rapé s popelem z buku, dubu, lípy, ořešáku, a určitě i dalších stromů a keřů. Každý popel dává do rapé svou unikátní esenci a každé je jiné.
10. Tabáková pasta Ambil (+ Chimu)
Specialita, se kterou jsem se seznámil během své cesty po Kolumbii na přelomu let 2020/2021. Tam jsem nikde nepotkal tabák Mapacho, ale na více místech jsem potkal tabák Nicotiana tabacum, tabák viržinský, který je možné de facto použít stejně jako Mapacho, ale chutná trošičku jinak.
Kolumbijská specialita je tabáková pasta, které se říká ambil. Tradici tabáku udržují například kolumbijští indiáni kmene Huitoto, je spolu s práškem z kokových listů mambe jejich hlavní medicína. Tabák se za neustálých modliteb vaří a koncentruje v hrncích na ohni spoustu hodin, postupně houstne a koncentruje se. Ambil se připravuje pro konkrétní skupinu lidí pro konkrétní záměr. Do tabáku se přidávají též rostlinné soli, případně krystalické soli, a pak vzniká tzv. „chimu“.
Vznikne hnědavě-černá lepkavá hmota, koncentrovaná síla tabáku. Užívá se obvykle tak, že se dřívkem nebo malíčkem ruky nabere z kalíšku malá kulička ambilu, velikost asi jako polovina hrášku, a pak se prst olízne v ústech a nechá rozpustit. Docela štípe v ústech, ale pomáhá okamžitě, za chvilku může být cítit jemné tabáčkové brnění v celém těle…
Pak je možné přijmout ještě malou lžičku prášku z koky.
Vzhledem k tomu, že jsem ambil i mambe z Kolumbie přivezl, se těmto medicínám ještě pověnuji v samostatném článku co nevidět.
Dotazy?
I když je článek dosti rozsáhlý, je mi jasné, že jsem na něco důležitého mohl zapomenout. Pokud vás zajímá něco více, napište dotaz do komentářů níže, nebo mi můžete napsat osobní vzkaz, kontakty jsou tady.
Aho mitakuye oyasin
Chrisantem
O autorovi
Chrisantem Macháček... Jsem člověk s širokým záběrem. Oradostňuji Ladírnu, fotím, píšu, kreslím, maluji, dělám také holistické a "šamanské" terapie, učím meditaci Merkaba...
Dobrý deň
Prosím vás tie dutniky sa normálne slukuju? Myslím tým do pľúc ako cigareta?
Dobrý den, Miloši, upřímně, možná jsem to já nepochopil, ale mně se nikdy nepodařilo doutníky nešlukovat, takže jakýkoliv tabák, když chci kouřit, co nejpomaleji a co nejpoctivěji nadechuju do plic, tam zadržím na co nejdelší dobu, a pak vydechnu. Když to takto provádím se zcela čistým a přírodním tabákem, je to velmi příjemná a souladná „meditace“, nebo „modlitba“, jak chcete.
Jak se to dělá jinak „normálně“, bohužel netuším 🙂 Normální cigarety jsem vlastně nikdy nekouřil a nechutnají mi, je tam obrovské množství chemických sajrajtů, přijde mi, že zdraví škodlivé jsou ty chemikálie než samotný nikotin.
Dobrý den, doporučujete sušit Mapacho na slunci a nebo ve stínu pro uchování síly rostliny?
Ahoj Lukáši, co jsem viděl v Kolumbii, sušili tam tabákové listy vždy ve stínu, v přítmí. Ve svazcích se věší na šňůru a tam nechají v poklidu schnout, než zhnědnou, což může trvat i několik týdnů, jestli si to pamatuju dobře.
Dobrý den, jak nejlépe skladovat roli Mapacha, aby tabáček neztratil svou sílu a neplesnivěl?
Děkuji za odpoveď
Ahoj Zdeňku, dlouhodobě se mi ukazuje, že nejlepší je ho mít v suché místnosti v pokojové teplotě, pak neplesniví. Ale je jasné, že trochu vyschne, tedy ztratí něco ze své čerstvosti.
Někdo dává malé kousky do mrazáku zabalené v alobalu (musí se nakrájet třeba 1 cm kolečka a zabalit zvlášť do alobalu), pak se vytáhne jen jedno kolečko, ale i toto ztratí trochu ze své kvality.
Upřímně, lépe nevím.
Ahoj Chrisanteme,
jsem odnauceny kurak obycejnych cigaret. Rad bych zkusil Mapacho jako vyluh do nosu, ale rad bych vedel, co to udela s mym navykem na nikotin? Nekourim uz nekolik let a nerad bych se k tomu vracel ani zazival znovu strasti odvykani.
Dale se chci zeptat na dlouhodobe uzivani. Pises tu „Klidně to může být každý den nebo několikrát denně, pokud Ti slouží.“ Je v poradku, kdyz nekdo uziva vyluh do nosu nekolikrat denne, kazdy den, dele jak rok?
Diky za odpoved.
Ahoj Martine, tabák Mapacho je l, dle mého názoru, jiný než tabák z cigaret především proto, že nevyvolává fyzickou závislost. Pokud ho přijímač s modlitbou, prosbou o vedení a ochranu, tak ti tak bude slouži at předpokládám, že nebudeš pozorovat jakékoliv známky závislosti či odvykani.
Ale kdyby ti to z jakéhokoliv důvodu nevyhovovali, tak si dej samozřejmě radši pauzu.
Ahoj, jak dlouho vydrzi vyluh v lednicce? Dekuji! Pavel
Většinou tak 4-5 dní, výjimečně i po týdnu se dá ještě použít, ale většinou už je trochu začuchlý, je lepší po 5 dnech připravit nový nálev.
Zdravím uctivě,
chci užít Mapacho kvůli psychickým problémům a životním traumatum, se kterými se nemohu a obávám se, že se ani nikdy nevyrovnam.
Chtěl bych se zeptat, jaký způsob užít medicínu je pro hlubší a důkladnější stavy vědomí, který může tato medicína nabídnout.
Dále se chystám na Ibogu a Ayu
Předem děkuji za radu.
V tomto článku je podrobně rozepsáno, jak Mapacho užívat vícero způsoby. Přečti si případně znovu.
Pokud se s traumatem chceš vyrovnat, tak se ti objeví způsob, jak se to stane. Možná iboga, možná ayahuasca, možná tabák, možná ještě něco jiného… Ale pokud říkáš, že se „asi nikdy nevyrovnáš“, tak tím říkáš, že nevěříš tomu, že se můžeš s traumatem vyrovnat, a tedy se to, nejspíš, nestane. Ty jsi tvůrcem sebe sama a traumata si udržuješ ve vědomí dobrovolně.