Autor článku: Petr „Chrisantem“ Macháček, zakladatel a majitel e-shopu ladirna.cz

Jsme, pokud vím, první a zatím i jediný e-shop v ČR a SK, kde je možné Ibogu volně zakoupit. Navštivte sekci Iboga a Ibogain na Ladirna.cz.

Iboga (Tabernanthe iboga) je tropický keř z čeledi toješťovité používaný jako halucinogenní a stimulační droga a k léčení závislostí (na alkoholu, tabáku, amfetaminech, kokainu, pervitinu…), ke zmírnění depresí, pro komunikaci s duchovním světem i k jiným účelům. V západní Africe je kůra z kořene užívána z rituálních důvodů (tradice „Bwiti“). Iboga v malých dávkách stimuluje centrální nervový systém, ve velkých navozuje halucinace.

Ibogain, aktivní alkaloid ibogy, byl objeven v roce 1901, v 20. letech 20. století byl doporučován jako stimulans léčby neurastenie, v 30. letech 20. století byl extrakt prodáván ve Francii jako Lambaréné. V 60. letech 20. století se začaly objevovat zprávy o halucinogenních účincích a byl v mnoha zemích zakázán. V České republice a na Slovensku je legální.

Na Ladírně máme k dispozici:

Iboga může vyvolat očistné procesy v těle (zvracení), halucinace, zvýšené pocení či jiné průvodní jevy. Dieta před i po aplikaci větších dávek je nutná, obvykle se doporučuje 30 dní před a 30 dní poté (zahrnuje vynechání všech chemických medikamentů, alkoholu, kouření, marihuanu i veškeré jiné „rekreační drogy“ a zjemnění stravy), před samotnou aplikací nejméně 5 hodin pauzu od posledního jídla.

Úryvek z knihy Peter Frank: Ibogain, klíč k uzdravení
Na Západě je ibogain známý hlavně díky své schopnosti „přerušit závislost“. Je obzvláště účinný u závislosti na opiátech a alkoholu, ale funguje také u cracku/kokainu, metam-fetaminu, nikotinu a  dalších drog. Když si závislý člověk vezme ibogain, může se své závislosti zbavit bez jakýchkoliv abstinenčních příznaků. Někteří lidé již nikdy nemají chuť na návykovou látku, ale u  většiny se touha ve slabší formě vrátí. Pokud využijí těchto několika měsíců svobody ke změně svého života, podaří se jim touze odolat a zůstanou čistí napořád.
Mnoho lidí také užívá ibogain pro psychický a duchovní růst. Ibogain může lidem pomoci dostat se hlouběji do své psychiky a řešit podvědomé problémy. Také pomáhá lidem dosáhnout intenzivnějšího spojení s vesmírnou Bytostí, která prostupuje vším. Stále více lidí si dnes začíná uvědomovat, že psychedelika jako ibogain jsou vynikajícím doplňkem psychoterapie, meditace a rozjímání. Ibogain má zázračné účinky jak při přerušení závislosti, tak pro psychické a  duchovní účely. Velká část lidí říká, že ibogain zcela změnil jejich život.
Ibogain ale není zázračná pilulka. Podstata spočívá v osobním postoji každého člověka. Pokud dotyčný chce ukončit své trápení, ibogain mu může pomoci. Ale je-li svou bolestí posedlý, ibogain nedokáže nic víc, než přinést krátkodobou úlevu.

Peter Frank: Ibogain, klíč k uzdravení
Tabernanthe Iboga: Botanická ilustrace

Jak na domácí Ibogovou ceremonii?

Dostávám dotazy jako:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s dávkováním na jednu ceremonii, a jak se to při ceremonii užívá?

S pozdravem M.

Dobrý den, M.,
dávkování na jednu ceremonii je obvykle mezi 6-10 gramy (viz tabulka níže), postup je takový, že se začíná obvykle večer a trvá celou noc, a každou hodinu až dvě se bere obvykle 1-5 gramů (dle momentálních pocitů či toho, jak jste zkušení), po dobu 5-8 hodin, postupně se tedy zvyšuje dávka a efekt narůstá a narůstá. Pokud s Ibogou začínáte, je lepší postupovat pozvolně, tedy například každou hodinu přidávat 1 gram, pokud si dáváte opakovaně, už víte, do čeho jdete, a můžete dát třeba i 3-5 nebo více gramů najednou.

Je vhodné si připravit příjemné prostředí, pustit si oblíbenou hudbu, a odevzdat se procesu (vleže, například v posteli). Bývá podpůrné mít na očích šátek nebo masku na oči, aby co nejméně rušily okolní vlivy.

Dávkování Ibogy podle hmotnosti

Není člověk jako člověk. Množství Ibogy k domácí ceremonii je vhodné přizpůsobit tělesné konstituci.

Uvádím obvyklé orientační množství, které by měl „pacient“ přijmout, aby jeho léčba byla efektivní. Obvykle postačí spodní doporučené množství z uváděného rozmezí.

Jedná se o celkové množství Ibogy, které není nutné spotřebovat najednou, je pochopitelně možné rozdělit do více sezení.

Microdosing

Většinou 0,1-0,5 gramů na jedno užití (nejčastěji se užívá 1 kapsle, která obsahuje cca 0,2-0,3 gramů mletého kořene Ibogy). Ale i dávka kolem 2 gramů stále může být pro někoho mikrodosing.

Mikrodávkování ibogy se věnuji v dalším novém článku tady.

Iboga se záměrem duchovního obohacení, léčení „slabších závislostí“ apod.

Pokud jste víceméně zdraví, netrpíte žádnou obtěžující závislostí, a váš důvod pro Ibogu je hlavně průzkum vlastní duše či Vesmíru – platí pro vás řádek „duchovní růst“.

Iboga se záměrem léčení silné závislosti

Pro efektivní léčení silně „zažraných“ závislostí, například na alkoholu, cigaretách, také pro léčení závislostí na drogách jako heroin, pervitin či jiných rekreačních drog.

Tabulka doporučeného dávkování ibogy a ibogainu

Záměr užívání
Ibogová kořenová kůra
Ibogain TA (60 %)Ibogain HCl (98 %)
Mikrodávkování – muži i ženy0,1-2 g celkem10-240 mg celkem5-120 mg celkem
Duchovní růst – muži0,1-0,25 g/kg10-40 mg/kg5-20 mg/kg
Duchovní růst – ženy0,1-0,2 g/kg10-30 mg/kg5-15 mg/kg
Léčení závislostí – muži0,3-0,5 g/kg30-70 mg/kg15-35 mg/kg
Léčení závislostí – ženy0,2-0,4 g/kg20-50 mg/kg10-25 mg/kg

Příklad: duchovní růst – muž, váha 75 kg

 • ibogová kořenová kůra: 75 * 0,1 = 7,5 g minimální doporučená dávka, 75 * 0,25 = 18,75 g maximální doporučená dávka
 • Ibogain TA: 75 * 10 = 750 mg min., 75 * 40 = 3000 mg = 3 g max.
 • Ibogain HCl: 75 * 5 = 375 mg min., 75 * 20 = 1500 mg = 1,5 g max.

Poznámky k tabulce

 • Záleží též na kvalitě Ibogy. 5 gramů kvalitní Ibogy může být silnějších než 10 gramů slabé méně kvalitní Ibogy. Pokud máte pochybnosti, zeptejte se svého prodejce, jakou dávku by doporučil.
 • Množství, které udávám v tabulce, je průměrné. Průměr však neexistuje, každý jsme jedinečný, a co stačí jednomu, nemusí stačit druhému.

Pokud jste na něčem závislí, bývá přínosné (ba přímo nutné) si dávku rozdělit do několika nocí. Nutným standardem bývají dvě noci, ale pro někoho může být nutné i třeba 3 nebo 4 noci. Tyto noci mohou a nemusí být hned za sebou. Pokud vás palčivě trápí nějaký problém, je lepší do toho jít odvážně dvě noci za sebou a pak dát pauzu, pokud chcete prozkoumat více sami sebe, klidně dejte den mezi tím na odpočinek.

Pokud jste opravdu silně závislí na jakékoliv droze (déle než půl roku obtěžující závislosti), přátelské doporučení, bývá přínosné, když na Ibogu nejste sami. Kontaktujte mě, nebo jiného ibogového terapeuta.

Nevhodné kombinace s jinými látkami

Zatímco mikrodávkování je velmi bezpečné, udává se, že s některými látkami můžete mít nežádoucí reakci.

Zvláště problematické látky, které se nedoporučuje kombinovat s Ibogou, jsou například:

 • MDMA,
 • amfetaminy,
 • stimulanty na předpis,
 • kokain,
 • opiáty,
 • MAOI (ayahuasca, harmala aj.),
 • steroidy,
 • betablokátory,
 • antidepresiva,
 • antipsychotika
 • a další psychiatrické léky.

Takže pokud chcete hrát na jistotu, je lepší se těmto všem vyhnout a ibogovou seanci si naplánovat minimálně týden, lépe klidně až měsíc po posledním užívání oněch látek. Jenže…

Stručný návod na odvykání z různých substancí s Ibogou

Každopádně, častým důvodem, proč lidé vyhledávají Ibogu (či ibogain), je, aby se právě určitých látek či substancí zbavili a tedy i týdenní abstinence bývá velký problém. Iboga(in) totiž snižuje abstinenční příznaky při odvykání a bývá to s ní mnohem snesitelnější. Jak na to?

Pokud chcete vysadit s Ibogou například opiáty, perník, psychofarmaka nebo kratom, cigarety, marihuanu apod., postup je takový, že si dáte poslední dávku „své“ obtěžující drogy, a čekáte na první příznaky odvykání (příznaky absťáku), dle látky a míry závislosti to může být třeba za 2-8 hodin. Mohou se dostavit svalové křeče, nervozita, zvýšené pocení apod. Každý, kdo tyto látky užívá, své absťákové příznaky určitě velmi dobře zná. Místo své standardní drogy si však poté dáte menší bezpečnou dávku Ibogy, což může být v dávce 1-4 gramy.

Iboga obvykle zabere poměrně rychle, většinou už v řádu minut až několika desítek minut se cítíte znatelně lépe a absťák by se měl velmi zmírnit či zcela odejít. Takto čekáte, většinou je nejlepší prostě relaxovat a poslouchat hudbu v posteli, a přemýšlíte o životě, Vesmíru a vůbec… a čekáte až do té doby, až Iboga přestane fungovat, to může být zase velmi individuální, třeba 3-5 hodin funguje a pak se zase vrací absťák, ale měl by být jemnější než před tím. V tuto chvíli si dáte zase další dávku Ibogy, buď stejnou, nebo upravíte podle preferencí, může být klidně vyšší, pokud se na to cítíte, nebo nižší, pokud chcete zjemnit. A takto znova a znova, až se absťák vytratí úplně.

Někdy celý proces může trvat klidně 2-5 dní. Záleží opravdu na míře závislosti, a druhu závislosti. Ale, důležité je, že pokud odvykáte s Ibogou, absťáky lze velmi dobře snášet a pro mnoho závislých je Iboga(in) jediné východisko. Je to poměrně rychlé (řádově pár dní) a efektivní (v porovnání s léčebnami či odvykacími zařízeními, kde bývá normální strávit 3-6 měsíců bez valných výsledků).

Co čekat, když si dáte Ibogu?

Všechno závisí na velikosti dávky, vašem záměru, a celkovém nastavení. A také na kvalitě Ibogy. Toto množství platí pro naši hlavní Ibogu z Ladírna.cz, označenou jako „Iboga od strýce Arnauda„, případně dříve jsme měli „Iboga od tety Ebando“.

do 0,5 gramů (jedna kapsle) = mikrodávky

Jedna kapsle má většinou 0,2-0,3 gramů. Obvykle, když si dáte toto množství, tak „nic“ nepocítíte, nebo téměř nic. To je smysl mikrodávky, že nic necítíte, to je zcela v pořádku. Přesto, Iboga ve vás pracuje, a když se ohlédnete například večer na svůj den, měli byste vnímat, že byl trošku jiný než den, kdy si Ibogu nedáte.

Mělo by se vám dobře soustředit, i učení nejspíše půjde dobře. Iboga velmi prokrvuje mozek a aktivuje pravou a levou hemisféru zároveň, takže vás mohou napadat nové zajímavé věci.

Řízení auta na vlastní zodpovědnost. Je lepší se řízení raději vyhnout, ale, pokud si kapsli dáváte poněkolikáté a máte jistotu, že opravdu opravdu cítíte, že „nic“ z Ibogy necítíte, tak je to na vás…

1-3 gramy (jedna lžička) = „větší malá dávka“

1–3 gramy Ibogy má zřetelný povzbuzující účinek a příslušníci africké tradice Bwiti si toto množství vezmou, aby protancovali a prozpívali celou noc. Člověk necítí po jedné lžičce Ibogy únavu po dobu klidně až 12 hodin a cítí se být vtažený do aktivity, kterou vykonává.

Obvykle toto množství znamená, že můžete vykonávat běžné činnosti, ale určitě bych nedoporučoval řídit auto. Od cca 2-3 gramů se můžete lehce přistihnout, že „čumíte do blba“, jste zpomalení a vaše pozornost je obrácená do vnitřního světa.

Lépe se vám medituje, uklízí, pracuje (pokud máte danou činnost poměrně dobře naučenou). Na učení nových věcí jsou dle mého názoru lepší mikrodávky než takovéto střední dávky, ale výborně se hodí na vymýšlení nových záležitostí a na různé kreativní procesy. Já si dávám někdy 2, maximálně 2,5 gramu, a pak maluju, a pak se dokonale uvolním a „rozprostřu“ v kreativním procesu. Ale jsem zvyklý na Ibogu, pro někoho už tato dávka může být příliš uzemňující. Začněte s půl nebo 1 gramem a uvidíte…

3-10 gramů (2 až 4 lžičky) = střední a vyšší dávka

Když si dáte středně silnou dávku, tak už byste měli cítit, jak Iboga ve vás solidně pracuje. Budete se cítit ve vnitřním světě, můžete se setkat se zhoršenou motorickou koordinací, trochu jako ketamin, někteří říkají. Řízení auta je nebezpečné pro vás samotné i pro případné spolujezdce.

Můžete dělat i něco jiného, ale, v době nejsilnějšího efektu Ibogy, nejspíš zvládnete jen sedět nebo ležet a budete se nořit do svého vlastního vnitřního světa. Pusťte si příjemnou hudbu a nechte se unášet tím, co vám Iboga zprostředkuje. Můžete mít hluboké vize a porozumění sebe sama, ptejte se, na co chcete, a Iboga by měla podat vysvětlení. Můžete „vidět“ například paralelní reality svého života, ať už doslova, nebo symbolicky.

Můžete také zažít opakující se smyčky určitých druhů myšlenek nebo emocí. Iboga vám možná bude ukazovat též vaše základní vzorce a pomůže s životními lekcemi, a bude vám trpělivě znovu a znovu ukazovat to samé, dokud to nepochopíte.

10 gramů a více (2 lžíce a více) = velmi vysoká dávka

Vyšší dávky Ibogy se doporučují pouze těm nejzkušenějším psychonautům, nebo při řízeném odvykání ze substancí. Bývá přínosné, když si k tomu domluvíte někoho, kdo vás pohlídá, protože to opravdu nemusí být prdel v některých momentech. Pokud podceníte přípravu, tak je velmi pravděpodobné, že vám Iboga dá co proto.

Iboga zmnoží a zesílí vnitřní stavy, což znamená, že zesílí to „hezké“, ale i to „nehezké“. Můžete zažívat pocity duševního šilenství nebo silnou beznaděj, ale i silné pocity lásky a hlubokého přijetí sebe sama. Může se dostavit zvracení a být i několik hodin dost špatně.

Důležité je nepodcenit dietu, alespoň 5 hodin předem nic nejezte, pokud to zvládnete, dejte si i před takovouto silnou dávkou klystýr a 24 hodin úplný půst.

Tyto dávky mohou mít silně transformační potenciál, mohou pomoci v odvykání závislosti návykových látek, ať už alkohol, cigarety, opiáty apod. Pro úplný proces ukončení závislosti někomu stačí i jen jedna noc, často je jich však potřeba víc. Je to velmi komplexní téma, které přesahuje tento článek. Pokud potřebuješ konzultaci, kontaktuj mě.

Velmi důležité je při užívání Ibogy nepodcenit dietu. Doporučuje se nejméně 5 hodin před užíváním Ibogy nic nejíst. Když zvládnete déle (např. 24-48 hodin půst), tím lépe. Čím lepší dieta předem, tím méně medicíny stačí užít a mívá hlubší efekt. Tělo se již z nějaké části půstem dokáže vyčistit samo a Iboga může lépe a snáze působit v těle. U Ayahuascy naprosto to samé. Ve své podstatě, samotným půstem, by mělo jít (teoreticky i prakticky) vyléčit jakoukoliv nemoc, dostat se z jakýchkoliv nepříjemných psychických i emočních stavů… Proč tedy Ibogu užívat? Nó… těžko říct… Holt s Ibogou je to jiné, často rychlejší, určitě většinou zajímavější, zřejmě je možné jednodušeji a rychleji se dostat velmi velmi hluboko. Ale vězte, že nic není zadarmo…

Chrisantem Macháček: Obraz „Iboga Zasvěcení“ akryl na plátně 100×100 cm, 2020.

Iboga působí jako „zrcadlo duše“. Je to jako potápění v oceánu. Čím víc Ibogy do sebe vpravíš, tím hlouběji se ponoříš. A tím víc temných oblud a podmořských příšer potkáš…

Chrisantem

Před ceremonií i během ceremonie pijte čistou vodu nebo bylinkové čaje (neslazené) pouze v nezbytné míře. Někdo dokonce doporučuje celý den před Ibogou vůbec nic nepít. Mně přijde, že je OK pít trochu, spíš méně, ale rozhodně si nedávejte nic sladkého, žádné limonády, chemické džusy apod. (džusy z čistého ovoce mi přijdou OK).

Hlavní efekt po užití Ibogy trvá obvykle tak 10-12, i déle, klidně až 15 hodin, i druhý den je ještě cítit, že se „něco dělo“. Iniciační dávka ibogy v Gabonu trvá bez přehánění až 40 hodin.

Pokud jste si udělali „dobrou“ ibogovou ceremonii, pak část jejího efektu pocítíte napořád. Má silný transformační potenciál.

Někdo snese více, někdo méně. Záleží na tělesné konstituci a… ehm… vnitřní „zasranosti“.

Nečekej, že Tě užití jedné kapsle Ibogy, která má 0,2 nebo 0,3 gramu, „spasí“, že to bude „odpal“. Fakt je potřeba víc. Anebo… možné je všechno 🙂 Může tě i jedna kapsle „spasit“, ale dej si před ní týdenní půst jen o vodě, a pak až si dej  kapsli Ibogy. V takovémto případě, po důkladném pročištění těla půstem a třeba i klystýrem, může být čtvrt gramu Ibogy klidně i silnější než 10 gramů bez náležité diety.

Jak je to se zvracením a Ibogou?

Když dodržíš dietu předem, je velmi pravděpodobné, že nebudeš zvracet, ale i to se může někomu stát, kyblíček po ruce, pro klid duše a pohodu, bývá přínosný. Můžeš zvracet klidně až druhý den, poté, co si dáš první jídlo, ale i v průběhu noci, když si dáš silnější dávku Ibogy (tak od 8 gramů během jedné noci je zvracení více než pravděpodobné).

Iboga poprvé, podruhé a opakovaně

Existují lidé, kteří si dají poctivou dávku Ibogy (třeba 8 nebo 10 gramů), a pak druhý den vehementně tvrdí, že „už nikdy víc“, že to byla nejstrašnější noc jejich života.

Ano, i tak se Iboga může chovat, zejména při užívání těmi, kteří neustále prchali před svou temnotou a měli tendence unikat sami před sebou. Iboga ukáže každému Pravdu sama o sobě. Před Ibogou se nelze schovat.

Iboga, první zkušenost = „čistící ponor“

První Ibogová noc mívá ve většině případů velmi jinou dynamiku než všechny ostatní. První Ibogová noc je snad pro každého nejnáročnější, i já jsem to měl také tak. Tělo neví, do čeho jde, mysl se bojí, protože ví, že je vlastně vnitřně zasr… a Iboga prostě ukazuje a ukazuje různé vnitřní záležitosti, a nejde to vypnout po dlouhou dobu. I proto se první noci někdy říká „čistící“ noc, nebo „čistící ceremonie“.

Někteří lidé popisují, že jim Iboga dala první noc vykoupat ve vlastní šťávě, nebo že to měli jako průchod peklem, případně, v lepším případě, očistcem. Ve stavu temnoty, deprese a běsů, případně životního prázdna, je uživatel Ibogy do té doby, dokud nepochopí, že je to jeho vlastní temnota, jeho vlastní prázdno, jeho vlastní potlačené emoce, a mentální balast, které za léta života nashromáždil. Když se dokáže i v pekle (či očistci) uvolnit, tak se temnota prosvětlí a ukáže se mu i světlá stránka sebe sama, ale, dokud sám sebe popírá, dokud odmítá převzít zodpovědnost za sebe sama, tak si může dát Ibogy kolik chce, a moudrý duch této medicíny ho nepustí dál. Iboga je opravdu nekompromisní a i v tom je velmi jedinečná.

Takže nyní zajisté chápete, proč někteří lidé tvrdí, že „Ibogu nikdy víc“. Prostě to nepochopili, Iboga vyprchala a oni zůstali s obrazem pekla, běsů, utrpení a třeba i ve stavu ještě zesílené deprese, a nevěděli, co s tím.

Co tedy s tím?

Iboga, druhá a další zkušenost = „spirituální ponor“

Inu, z mého pohledu, není žádná lepší cesta, než se odhodlat do další Ibogové dávky. Dvakrát nevstoupíš do téže řeky, a žádná druhá Ibogová zkušenost samozřejmě též není stejná jako ta první. Pokud jdete do procesů s Ibogou poctivě, naplno a opravdu chcete změnu, tak ji dostanete. Rozjasnění může přijít už hned první noc, většinou v druhé polovině nebo k ránu, ale někdo se na to musí vyspat či odpočinout a přijde to až v druhé opakované zkušenosti.

Jak podruhé dávkovat? Zeptejte se sami sebe, jste připraveni na ještě hlubší ponor? Pokud ano, pokud vnímáte, že moudrá inteligence vašeho těla žadoní o silnější a hlubší proces, tak ji poslechněte a dopřejte si kýženou transformaci. Obvykle mysl (či chcete-li, ego) dává protiargumenty, proč do toho nejít, proč si další Ibogu nedat, bojí se totiž změny. Bojí se toho, že se bude muset přizpůsobit novým pořádkům. Mysl chce mít své jisté, kdežto Iboga přináší hloubkový úklid a přináší cosi nového, neznámého. Který hlas vám říká co? Jste schopni to rozpoznat? A který hlas poslechnete? Dávkování druhé noci je na vás, případně na vaší domluvě s průvodcem či terapeutem (zde jeho úloha může být dosti zásadní).

Doporučuji dát druhou noc alespoň stejně poctivou dávku, jako byla vaše první. Méně druhou noc nemívá smysl, protože když jste zvládli první noc třeba 8 gramů, proč byste neměli zvládnout i druhou noc stejných 8? (Samozřejmě, pokud máte dostatečnou zásobu…)

Druhá noc bývá ze zkušeností také mnohem jemnější, i při stejné dávce. Nebojte se, nepřijde nic horšího, naopak, velké množství bordelu jste si už uklidili první noc, a ve druhém ponoru můžete začít zažívat to, jaký je „Duch Ibogy“. Nebo, kdo jste vy sami. Iboga má v tomto jedinečnou kvalitu, jde k jádru vás samotných a pochopíte, kdo jste, jaký je Vesmír, jaká je podstata Země, k čemu slouží lidský život. Anebo věřím, že to zažijete, že to pochopíte. Lepší je však nechat se překvapit, co vám konkrétně může tato moudrá medicína nabídnout.

Volá Tě Iboga?

Jak to poznat? Kdy je vhodný čas na domácí ceremonii s Ibogou?

Iboga je velmi speciální Bytost. Ne, není to jen tak obyčejná rostlina. Říká se, že si „zavolá“ ty, kteří se s ní mají potkat a obohatit se s ní. Patříš mezi ně? Jak to poznáš?

Víš to. Cítíš to. Již nějakou dobu o Iboze víš, přečetl sis různé zdroje, myšlenka na Ibogu Ti nedá spát. Víš, že je to to nejlepší, co pro sebe a svůj rozvoj můžeš udělat.

Pokud máš byť sebemenší pochybnosti, tak do toho nejdi. Pokud se bojíš (čehokoliv, co může během užívání s Ibogou nastat), nejsi připraven(a). Počkej na později, nebo s někým svůj záměr zkonzultuj, s někým, komu důvěřuješ a kdo má s Ibogou zkušenosti, pokud to mohu být já, nestyď se a napiš mi nebo zavolej.

Ibogu doma sami bez dozoru by měli užívat pouze a jenom zdraví lidé, kteří již mají nějaké psychedelické či „šamanské“ zkušenosti. Pro větší dávky je vždy výhodné a doporučené mít alespoň po ruce poučeného kamaráda, který pomůže během cesty na záchod, podá vodu apod.

Další kontraindikace užívání velkých dávek Ibogy – nemocné srdce, včetně podezření na jakoukoliv klasickou nemoc srdce, lékařsky diagnostikovanou, například srdeční arytmie. Dále těhotenství a doba kojení, diabetes, rakovina, epilepsie, Crohnova choroba, žaludeční vředy, hepatitida, vysoký krevní tlak, silná obezita, zápal plic, nemoci ledvin, jater a střev, psychické potíže a psychiatrická onemocnění.

Pokud některým z výše uvedených problémů trpíš a hledáš alternativní pomoc, bývá vhodné svůj stav konzultovat s kvalitním Ibogovým terapeutem.

Jak na domácí Ibogovou ceremonii?

 • Kup si Ibogu u nás na Ladírně v množství dle svého záměru a své hmotnosti (viz výše) a množství očekávaných ponorů/ceremonií.
 • Naplánuj si vhodný termín, počítej s tím, že druhý den je vždy nutné si nechat volno na odpočinek. Rozhodně druhý den není možné řídit auto. I dva dny po Iboze je super mít volno a čas na sebe.
 • Zaměř se opravdu poctivě na upřesnění a formulaci svého záměru. Je vhodné si ho písemně formulovat, tím si obvykle spoustu věcí ujasníš.
 • Dodrž co nejlépe dietu – nejdůležitější je poslední týden – určitě vynechej maso, mléčné výrobky, Fast foodové a průmyslově připravené potraviny, co nejvíc vynechej i cukr, sůl a mouku a kávu, kouření a hulení i další, byť přírodní medicíny, zejména stimulanty (kratom, extrakty…). Ano, jsem na tebe přísný. Co že ti zbývá? No přeci to nejlepší papáníčko, ovoce, zelenina, semínka, oříšky, klíčky… Raw vegan dieta je podle mě naprosto ideální a pro tělo prospěšná vždy, nejen před a po Iboze…
 • Ok, tak jo. Den D je tu. 5 hodin předem (nejlíp celý den) nic nejez. K pití by ti měla stačit voda či bylinkové čaje (neslazené).
 • Přichystej si místo svého obřadu. Nejspíš budeš doma v posteli? Oheň (oproti Ayahuasce) nebývá úplně podpůrný, pokud se o něj musíš starat sám. Pokud máš někoho, kdo bude přikládat, tak je fajn. Pokud se chystáš na vyšší dávky, tak je nejlepší být doma, v klidu a bezpečí (případně na chatě v přírodě či jiném místě).
 • Přichystej si hudbu, vhodná je příjemná, klidná, plynoucí, etnická, mantry, písně medicíny, taky klidně i klasika klasická jako třeba nějakou Beethovenovu či Mozartovu symfonii můžeš zařadit. Nebo instrumentální plynutí klavírista Ludovico Einaudi, kytarista Estas Tonne, znáš? Určitě, co ti doporučuju, pusť si na chvíli taky z YouTube, Spotify či jiné platformy „Iboga Bwiti music“. Fascinující, na první poslech monotónní, ale s Ibogou v sobě ji, předpokládám, líp porozumíš. (Chceš-li, podělím se o svůj playlist na Spotify: Iboga Bwiti Music, Iboga ceremonie a sem tam nahrávám svou tvorbu na SoundCloudu: Moje česká ibogová hudba s Bwiti harfou)
 • Přichystej si „oltář“. Patří na něj určitě tvá Iboga, doporučuji do hezké misky, svíčka, květiny, voda a sklenice, případně krystaly, ochranné a tvé oblíbené předměty, hudební nástroje (při plném efektu vyšších dávek zřejmě nezvládneš ani hrát, ale ze začátku, než Iboga naplno začne účinkovat, možná můžeš mít chuť)… Taky pokud máš, přesná mikrováha na zvážení své dávky. Pokud nemáš, musíš to holt odhadnout… Hezky si vše naaranžuj… Ženy určitě ví, jak na to, pro některé muže může to být nové?
 • Další věci, které se mohou hodit jsou kbelík na případné zvracení, tužka a papír na poznámky, šátek nebo maska na zavázání očí. Pohodlné ležení, kde ti bude teplo následující hodiny a nikdo tě nebude rušit.
 • Začátek obřadu – začni pozdě odpoledne nebo klidně hned po soumraku. V noci je větší klid, lidé spí a duchové ožívají… Fakt je Iboga lepší v noci, tma je důležitý faktor, protože medicína Ibogy se připravuje z kořene, ze tmy, a vezme tě do světa tmy…
 • Pokud máš vše nachystané a už je tma, směle do Ibogy. Jak ji do sebe vpravit a kolik najednou? Ještě chvilku počkej, ne tak zhurta. Nejdřív se „musíš“ pomodlit. Vezmi do rukou misku s Ibogou, a poděkuj sám sobě, že tu jsi, poděkuj Matce Zemi za Její dary, poděkuj lidem z Afriky, že Ibogu léta opečovali, poděkuje Sluníčku, dešti, větru… poděkuj letadlům, personálu, přepravní firmě, Ladírně a autorovi tohoto návodu klidně taky 😉 Pěkně popros své duchovní ochránce a spojence o přítomnost a vedení. Poděkuj i Otci Nebi, Velkému Duchu Stvořiteli, protože bez Něj ani prd z tvého zadku nevyjde 😀 Trochu si dělám samozřejmě srandu, ale je to fakt důležité. Nezapomínej na modlitbu, buď se pomodl pořádně v duchu, nebo ještě lépe, nahlas, jakkoliv, svými slovy. Protože pamatuj, rozdíl mezi dobrou a špatně podanou a přijmutou medicínou, jsou zřejmě chybějící modlitby a požehnání. Čím déle a hlouběji se budeš s „rostlinnými spojenci“ potkávat, tím víc mi velmi pravděpodobně budeš dávat zapravdu… 
 • Odvaž si svou první dávku. Pokud začínáš a trošičku se bojíš, doporučuji začít klidně jen s 0,5 gramem, protože, přidat si dávku můžeš vždycky, ale ubrat už to nejde. Pokud se těšíš a víš, že jsi a budeš OK, můžeš si dát hnedle i 1 nebo 2 gramy… Víc napoprvé a hned na začátek ti fakt nedoporučuji. Ale je to na tobě samozřejmě. Experti snesou i víc. Přežiješ, i když si dáš rovnou 10 gramů najednou, ale, nikam nespěcháme. Poznamenej si na papír čas a množství svých dávek, protože, pak si to nemusíš pamatovat. Já si většinou odměřený Ibogovy prášek nasypu na ruku a jen tak slížu, můžeš samozřejmě použít lžičku, misku nebo malou skleničku. Jedna plná kávová lžička je cca 2-2,5 gramů Ibogy (s kopečkem), orientačně, pokud nemáš váhu.
 • Pokud máš ibogový prášek (my jsme ho na Ladírně přestali prodávat), může být přínosné si ho rozmíchat v malém množství vody. Nyní máme na Ladírně k dispozici už jen ibogovou drť, ručně připravenou z hmoždíře. Takto se připravuje v Africe a je ready to eat. Nelepí se tolik na patro a považuju ji za lepší než prášek.
 • Dáš do úst a zapiješ vodou. Buď připraven na hořkou, ne úplně příjemnou chuť. Můžeš jemně pokousat, když zvládneš, ale, stačí zapít a spolknout. Iboga je hořká, velmi speciální, ale, na vše se dá zvyknout, mně už to ani nepřijde… Výhoda kapslí samozřejmě je, že se jen spolknou a trochu zapíjí a ušetříš si pachuť hořkosti v ústech, ale, v Africe se říká, že kdo nesnese chuť Ibogy, není ji hoden…
 • Tak fajn, zvládli jsme to? Gratuluji, Ibogu máš v sobě, už není cesty zpět.
 • Pusť si svou hudbu, seď (dokud to jde) nebo si lehni, jak ti je libo. A medituj, pozoruj, jak ti je, přemýšlej o sobě… A nech, ať se efekt Ibogy začne v tobě rozvíjet co nejlépe. Určitě nech vypnutý mobil, Fejkbůk se bez tebe obejde. Na pouštění hudby je mobil OK (v leteckém módu).
 • Počkej nejméně 1 hodinu před přídavkem (klidně déle). Iboga je dosti pomalá (oproti Ayahuasce znatelně pomalejší). Trvá ji chvíli, než převezme vládu nad tebou a než tvá mysl ustoupí do pozadí… Za 1 hodinu od první dávky bys něco měl pomaličku polehoučku cítit. Jemňoučké brnění nebo „jiné pocity“ po těle, nejspíš i klid a mír… Fajn. Jestli necítíš obavy, nic v těle tě nepne, nebolí, není nepříjemné, ale jasně vnímáš, že chceš víc, můžeš si přidat další dávku. Půl gramu nebo gram, možná i trochu víc? Chceš to mít rychleji za sebou a nebojíš se bubáků? Dej si klidně 3 gramy najednou. Nebo 5. Je to na tobě. Měl bys už být propojeny s medicínou, tak si to řiď dle svého vnitřního pocitu. Odvážíš, spolkneš, zapiješ vodou, zapíšeš čas, lehneš a necháš působit, čekáš další hodinu (nebo déle).
 • Za dvě hodiny od začátku, pokud jsi zbaštil aspoň 2 gramy, měl bys něco z Ibogy už dost jasně cítit.
 • Postupně můžeš co hodinu přidávat další a další dávku Ibogy, takže ve výsledku si dáváš 5x nebo i 6x po gramu. Takže když začneš ve 21 hodin, v 1 hodinu v noci máš „hotovo“. Množství vždy dle svého pocitu a záměru, 1 gram, 1,5 gramů, 2 gramy…
 • Hlavní efekt Ibogy obvykle přichází v rozmezí 3-5 hodin po požití. Někdy to může být pochopitelně posunuté dopředu či dozadu, vše je individuální. Čím víc Ibogy zbaštíš, tím je to silnější a delší.
 • Od 3 gramů výš je efekt znát vcelku dost, ale ještě jsi OK = umíš se o sebe pečovat sám, dojít na záchod apod. Od 5 gramů začíná docela „sranda“. Tělo je těžké, ukotvené k zemi, máš chvílemi pocit, že se s tebou svět točí, možná jsi „jinde“, aspoň na chvíli. Možná se koukáš jako na film, ale máš zavřené oči, a vidíš něco zajímavého, o čem víš, že to k tobě patří, i když to třeba není úplně příjemné. Možná se ti ukazuje, co jsi udělal blbě, ve svém životě, jako zaseklá kazeta. Pak musíš zřejmě najít někde sílu, která to vypne, nebo začít natáčet novou kazetu… Ber to jen jako přirovnání… Možná tě Iboga vzala do pekla? Nebo do nebe? Nebo do úplně jiného života a prožíváš něco s někým jiným? Tak reálně, jako bys tam opravdu byl/a, ale zároveň víš, že jsi v klidu v posteli a dal sis Ibogu? Možné je ledasco vidět, zažít, slyšet, mít najednou informaci o něčem, o čem se ti ani nesnilo. Ale odkud se to všechno bere? A kde je začátek a konec všeho? A jak z toho ven? 🙂
 • Pokud pokračuješ s Ibogou dál a dál, a dáváš si ještě více Ibogy, od nějakých 8, určitě už 10 gramů najednou, to už může být i docela KO. Smrt. Možná nejen jedna, ale spoustu z nich vidíš, prožíváš, cítíš, víš… Jsi smrtí i narozením a vzkříšením… Barvy, energie, obrazy, formy… Anebo také absolutní Prázdno. Kde je kdo, kde je co? Kdo že jsem já? Může to trvat jako tisíce let. Můžeš být dlouhý jako celá galaxie, anebo se zavrtat do země jako červíček. Nevím, co čeká tebe. Přesto všechno, jsi stále v bezpečí a cítíš se dobře, pokud jsi nepodcenil přípravu, měl jsi dobrou dietu, máš čistý záměr, nebral jsi drogy, nebyl jsi závislý na alkoholu či práškách… Pokud se však opravdu léčíš z něčeho, z těžké deprese, ze závislostí, nebo „to prostě potřebuješ takto zažít“, možná si prožiješ krušné chvíle sám se sebou. Ale nemělo by to být nijak život ohrožující. Nepanikař. Oddej se procesu. Uvolni se. Uvolni se ještě víc…
 • Dýchej! Když by ti bylo ouzko, dejchej. Zaměř se na svůj dech. Vrať se do sebe. Nepropadej panice. Zaměř se na fyzické tělo. Uvědom si, že jsi zodpovědný za to vše a popros „Ducha Ibogy“, ať ti poradí, co s tím…
 • „Já chci víc Ibogy! Co mě asi tak čeká, kdybych si dal 20 gramů najednou?  Nezabije mě to?“ Hele, fakt nevím. Ale, já mám za sebou dvě Bwiti iniciace v Africe, na první v Gabonu nám dávali asi 50 gramů, na druhé klidně tak 100 gramů, dva poctivé talíře. Ale byla čerstvá, ještě vlhká, tak se chová jinak než sušená. Pamatuju si, že jsem byl celou dobu v těle, ale, jednou, když jsem si sám doma dával 17 gramů, na chvíli mě to „vyplo“, nepamatuju si nějakou část noci… „Aha, a jaký to bylo? To bychchtel taky zažít…“ No, hele, nevím, jak dlouho to trvalo, ani kde jsem byl. Ale vím, že se mi do těla zpět nechtělo, radši jsem chtěl zůstat tam… V Temnotě, která je však zároveň Světlem… „Aha, tak díky za sdílení.“
 • Aho mitakuye oyasin.
 • Další dotazy vítány, napiš komentář pod článkem, ať se i ostatní čtenáři mohou dozvědět víc, nebo soukromý dotaz.
 • Chceš-li podstoupit ceremonii s živou hudbou a Bwiti rituály, navštiv web kumacenge.cz

Mikrodávkování

Než zapijete tobolku, vždy požádejte Ibogu o to, co potřebujete ve svém životě změnit. Např. „prosím o uzdravení mé závislosti na alkoholu“, „prosím o uzdravení mého vztahu s manželem“, nebo, ještě lépe, „chci být silná ve svém životě“ nebo „dej mi sílu, abych zvládla překonat touhu na alkohol“ apod.

Je třeba svůj záměr formulovat dle svých pocitů a emocí. Je třeba tento záměr formulovat pozitivně. Ve své podstatě, když říkáte „chci se zbavit své závislosti…“, tak směřujete pozornost sami sebe a Ibogy na „proces zbavování se ze závislosti“. Možná lepší si to přeformulovat na něco jako „můj záměr je být zdravý a šťastný, mít se rád…“. Pak se zaměřujete svou pozorností na to, co opravdu chcete.

Mikrodávky se obvykle užívají ráno, protože i takto malá dávka působí 12-24 hodin (i déle), působí tedy celý den. Když si dáte večer, možná nebudete nějakou dobu spát (je to však individuální).

Záměr může být například ve formulaci: „Mým záměrem je cítit se báječně ve svém těle“, „vše zvládám lehce“, „Prožívám, že můj život je nádherný“, „mám pohodový a uvolněný vztah se svým partnerem“, „mám se ráda“, „jsem naplněna radostí a láskou“, „jsem spojen se svým duchem, který mi dává sílu“, „mé tělo se uzdravuje“.

Když formulujete afirmace, může být přínosné je říkat nahlas. Hlas je vibrace příkazu, potvrzení a ukotvení v životě. Záměry by neměly obsahovat zápor, tedy „Nechci pít alkohol“, formulujte ji v pozitivní variantě.

Iboga bude pracovat nepřetržitě. Je třeba pozorovat své emoce a pocity během dne, pozorovat sama sebe a hledat svou vnitřní sílu.

Záměr je formou energie, která jde přímo tam, kam ji nasměrujete. Jde o pozitivní programování sebe sama a díky iboze půjde do nervového systému a přeladí vás.

Je možné, že se během terapie budou objevovat emoce, které se budou uvolňovat z vaší mysli a podvědomí. Tyto emoce je dobré pozorovat, prožít, pustit a dále neřešit nebo necyklit se v nich. Iboga je v tomto procesu obvykle sama nápomocná.

Vyvarujte se během měsíce alkoholu, drog, stimulantů či léků na psychiku. V kombinaci s ibogou by terapie mohla mít opačný efekt.

Pokud uvítáte konzultaci, ozvěte se.

Iboga a malování

Někdy mám chuť namalovat obraz a k tomu si dát menší dávku Ibogy. Přijde mi, že tam vždy přidává specifickou „Ibogovou „vrstvu“, i když se jedná o krajinku. Pro zajímavost tedy můžu posdílet, které obrazy jsem maloval s efektem Ibogy.

Obvykle mi stačily 1-3 gramy, někdy jsem pokračoval dál s dalším množstvím, to pak už jsem se nezvládal soustředit, tak jsem štětec vždy odložil a užil si blaženou náruč rostlinné souputnice. Ano, s Ibogou jsme se velmi spřátelili. Mám za sebou momentálně 4 cesty do Afriky a doprovázení více než stovky lidí tímto procesem. Chceš-li podstoupit Ibogu se mnou, navštiv web kumacenge.cz

Ibogové dotazy

Dobrý den, jakou doporučujete dietu před microdosingem? Díky, Mirek

Dobrý den, Mirku, při užívání Ibogy jako mikrodosing bych doporučoval si ji dát buď ráno na lačno, nebo večer aspoň hodinu po posledním jídle. Množství 0,15-0,3 g by mělo být dostatečné na jednu dávku, a bývá optimální si mikrodávku Ibogy dát ne častěji než jednou za 2-3 dny, to proto, abyste měl porovnání, jak se žije i bez této rostlinné pomůcky. Po pár takovýchto mikrodávkách si však vytvoříte osobní vztah s medicínou a můžete si množství nebo časnost Ibogy upravit podle svého vlastního nacítění.

K zakoupení na Ladírna.cz