Iboga (Tabernanthe iboga) je tropický keř z čeledi toješťovité používaný jako halucinogenní a stimulační droga a k léčení závislostí (na alkoholu, tabáku, amfetaminech, kokainu, pervitinu…), ke zmírnění depresí, pro komunikaci s duchovním světem i k jiným účelům. V západní Africe je kůra z kořene užívána z rituálních důvodů (tradice „Bwiti“). Iboga v malých dávkách stimuluje centrální nervový systém, ve velkých navozuje halucinace.

Ibogain, aktivní alkaloid ibogy, byl objeven v roce 1901, v 20. letech 20. století byl doporučován jako stimulans léčby neurastenie, v 30. letech 20. století byl extrakt prodáván ve Francii jako Lambaréné. V 60. letech 20. století se začaly objevovat zprávy o halucinogenních účincích a byl v mnoha zemích zakázán. V České republice a na Slovensku je legální.

Na Ladírně máme k dispozici:

Může vyvolat očistné procesy v těle (zvracení), halucinace, zvýšené pocení či jiné průvodní jevy. Dieta před i po aplikaci větších dávek je nutná, obvykle se doporučuje 30 dní před a 30 dní poté (zahrnuje vynechání všech chemických medikamentů, alkoholu, kouření, marihuanu i veškeré jiné „rekreační drogy“ a zjemnění stravy), před samotnou aplikací nejméně 5 hodin pauzu od posledního jídla.

Úryvek z knihy Peter Frank: Ibogain, klíč k uzdravení
Na Západě je ibogain známý hlavně díky své schopnosti „přerušit závislost“. Je obzvláště účinný u závislosti na opiátech a alkoholu, ale funguje také u cracku/kokainu, metam-fetaminu, nikotinu a  dalších drog. Když si závislý člověk vezme ibogain, může se své závislosti zbavit bez jakýchkoliv abstinenčních příznaků. Někteří lidé již nikdy nemají chuť na návykovou látku, ale u  většiny se touha ve slabší formě vrátí. Pokud využijí těchto několika měsíců svobody ke změně svého života, podaří se jim touze odolat a zůstanou čistí napořád.
Mnoho lidí také užívá ibogain pro psychický a duchovní růst. Ibogain může lidem pomoci dostat se hlouběji do své psychiky a řešit podvědomé problémy. Také pomáhá lidem dosáhnout intenzivnějšího spojení s vesmírnou Bytostí, která prostupuje vším. Stále více lidí si dnes začíná uvědomovat, že psychedelika jako ibogain jsou vynikajícím doplňkem psychoterapie, meditace a rozjímání. Ibogain má zázračné účinky jak při přerušení závislosti, tak pro psychické a  duchovní účely. Velká část lidí říká, že ibogain zcela změnil jejich život.
Ibogain ale není zázračná pilulka. Podstata spočívá v osobním postoji každého člověka. Pokud dotyčný chce ukončit své trápení, ibogain mu může pomoci. Ale je-li svou bolestí posedlý, ibogain nedokáže nic víc, než přinést krátkodobou úlevu.

Peter Frank: Ibogain, klíč k uzdravení

Chrisantemchrisantem

Jak na domácí Ibogovou ceremonii?

Dostávám dotazy jako:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s dávkováním na jednu ceremonii, a jak se to při ceremonii užívá?

S pozdravem M.

Dobrý den, M.,
dávkování na jednu ceremonii je obvykle mezi 5-10 gramy, postup je takový, že se začíná obvykle večer a trvá celou noc, a každou hodinu se bere plus mínus 1 gram (dle momentálních pocitů méně, například 0,5 gramu, nebo více, třeba i 1,5 nebo 2 gramy), po dobu 5-8 hodin, postupně se tedy zvyšuje dávka a efekt narůstá a narůstá.

Je vhodné si připravit příjemné prostředí, pustit si oblíbenou hudbu, a odevzdat se procesu (vleže, například v posteli). Bývá podpůrné mít na očích šátek nebo masku na oči, aby co nejméně rušily okolní vlivy.

Dávkování Ibogy podle hmotnosti

Není člověk jako člověk. Množství Ibogy k domácí ceremonii je vhodné přizpůsobit tělesné konstituci.

Uvádím obvyklé orientační množství, které by měl „pacient“ přijmout, aby jeho léčba byla efektivní. Obvykle postačí spodní doporučené množství z uváděného rozmezí.

Jedná se o celkové množství Ibogy, které není nutné spotřebovat najednou, je pochopitelně možné rozdělit do více sezení.

Microdosing

0,1-0,5 gramů na jedno užití (nejčastěji se užívá 1 kapsle, která obsahuje cca 0,3 gramů mletého kořene Ibogy).

Mikrodávkování ibogy se věnuji v dalším novém článku tady.

Iboga se záměrem duchovního obohacení, léčení „slabších závislostí“ apod.

Pokud jste víceméně zdraví, netrpíte žádnou obtěžující závislostí, a váš důvod pro Ibogu je hlavně průzkum vlastní duše či Vesmíru:

Iboga se záměrem léčení silné závislosti

Pro efektivní léčení silně „zažraných“ závislostí, například na alkoholu, cigaretách, také pro léčení závislostí na drogách jako heroin, pervitin či jiných rekreačních drog.

Tabulka doporučeného dávkování ibogy a ibogainu

Množství, které byste měli do sebe dostat, se liší dle vašeho záměru a také kvality produktů.

Například iboga z nabídky na ladirna.cz – 10 g ibogy „dvacetileté“ se vyrovná, dle mé zkušenosti, zhruba 5-6 gramům ibogy „od tety Ebando (30-50 let)

Záměr užívání
Ibogová kořenová kůra
Ibogain TA (60 %) Ibogain HCl (98 %)
Mikrodávkování – muži i ženy 0,1-2 g celkem 10-240 mg celkem 5-120 mg celkem
Duchovní růst – muži 0,1-0,25 g/kg 10-40 mg/kg 5-20 mg/kg
Duchovní růst – ženy 0,1-0,2 g/kg 10-30 mg/kg 5-15 mg/kg
Léčení závislostí – muži 0,3-0,5 g/kg 30-70 mg/kg 15-35 mg/kg
Léčení závislostí – ženy 0,2-0,4 g/kg 20-50 mg/kg 10-25 mg/kg

Příklad: muž, duchovní růst, tělesná váha 75 kg:

 • ibogová kořenová kůra: 75 * 0,1 = 7,5 g minimální doporučená dávka, 75 * 0,25 = 18,75 g maximální doporučená dávka
 • Ibogain TA: 75 * 10 = 750 mg min., 75 * 40 = 3000 mg = 3 g max.
 • Ibogain HCl: 75 * 5 = 375 mg min., 75 * 20 = 1500 mg = 1,5 g max.

Pokud jste opravdu silně závislí na jakékoliv droze (déle než půl roku obtěžující závislosti), nebuďte na Ibogu sami, kontaktujte mě, nebo jiného ibogového terapeuta.

Téma léčení závislostí s Ibogou také přesahuje rámec tohoto článku, budu se mu věnovat v samostatném článku co nejdříve.

Velmi důležité je při užívání Ibogy nepodcenit dietu. Doporučuje se nejméně 5 hodin před užíváním Ibogy nic nejíst. Když zvládnete déle (např. 24-48 hodin půst), tím lépe. Čím lepší dieta předem, tím méně medicíny stačí užít a mívá hlubší efekt. Tělo se již z nějaké části půstem dokáže vyčistit samo a Iboga může lépe a snáze působit v těle. U Ayahuascy naprosto to samé. Ve své podstatě, samotným půstem, by mělo jít (teoreticky i prakticky) vyléčit jakoukoliv nemoc, dostat se z jakýchkoliv nepříjemných psychických i emočních stavů… Proč tedy Ibogu užívat? Nó… těžko říct… Holt s Ibogou je to jiné, možná pro někoho zajímavější, zřejmě je možné jednodušeji a rychleji se dostat velmi velmi hluboko. Ale vězte, že nic není zadarmo…

Chrisantem Macháček: Obraz „Iboga Zasvěcení“ akryl na plátně 100×100 cm, 2020. 

Iboga působí jako „zrcadlo duše“. Je to jako potápění v oceánu. Čím víc Ibogy do sebe vpravíš, tím hlouběji se ponoříš. A tím víc temných oblud a podmořských příšer potkáš…

Před ceremonií i během ceremonie pijte čistou vodu nebo bylinkové čaje (neslazené) pouze v nezbytné míře. Někdo dokonce doporučuje celý den před Ibogou vůbec nic nepít. Mně přijde, že je OK pít trochu, spíš méně, ale rozhodně si nedávejte nic sladkého, žádné limonády, chemické džusy apod. (džusy z čistého ovoce mi přijdou OK).

Hlavní efekt po užití Ibogy trvá obvykle tak 10-12, i déle, klidně až 15 hodin, i druhý den je ještě cítit, že se „něco dělo“. Iniciační dávka ibogy v Gabonu trvá bez přehánění až 40 hodin.

Pokud jste si udělali „dobrou“ ibogovou ceremonii, pak část jejího efektu pocítíte napořád. Má silný transformační potenciál.

Někdo snese více, někdo méně. Záleží na tělesné konstituci a… ehm… vnitřní „zasranosti“.

Nečekej, že Tě užití jedné kapsle Ibogy, která má 0,2 nebo 0,3 gramu, „spasí“, že to bude „odpal“. Fakt je potřeba víc. Anebo… možné je všechno 🙂 Může tě i jedna kapsle „spasit“, ale dej si před ní týdenní půst jen o vodě, a pak až si dej  kapsli Ibogy. V takovémto případě, po důkladném pročištění těla půstem a třeba i klystýrem, může být čtvrt gramu Ibogy klidně i silnější než 10 gramů bez náležité diety.

Jak je to se zvracením a Ibogou?

Když dodržíš dietu předem, je velmi pravděpodobné, že nebudeš zvracet, ale i to se může někomu stát, kyblíček po ruce, pro klid duše a pohodu, bývá přínosný. Můžeš zvracet klidně až druhý den, poté, co si dáš první jídlo, ale i v průběhu noci, když si dáš silnější dávku Ibogy (tak od 8 gramů během jedné noci je zvracení více než pravděpodobné).

Volá Tě Iboga?

Jak to poznat? Kdy je vhodný čas na domácí ceremonii s Ibogou?

Iboga je velmi speciální Bytost. Ne, není to jen tak obyčejná rostlina. Říká se, že si „zavolá“ ty, kteří se s ní mají potkat a obohatit se s ní. Patříš mezi ně? Jak to poznáš?

Víš to. Cítíš to. Již nějakou dobu o Iboze víš, přečetl sis různé zdroje, myšlenka na Ibogu Ti nedá spát. Víš, že je to to nejlepší, co pro sebe a svůj rozvoj můžeš udělat.

Pokud máš byť sebemenší pochybnosti, tak do toho nejdi. Pokud se bojíš (čehokoliv, co může během užívání s Ibogou nastat), nejsi připraven(a). Počkej na později, nebo s někým svůj záměr zkonzultuj, s někým, komu důvěřuješ a kdo má s Ibogou zkušenosti, pokud to mohu být já, nestyď se a napiš mi nebo zavolej.

Ibogu doma sami bez dozoru by měli užívat pouze a jenom zdraví lidé, kteří již mají nějaké psychedelické či „šamanské“ zkušenosti. Kontraindikace je užívání léků, zejména antidepresiv! Pokud bereš prášky, nejdřív je vysaď (pokud zvládneš sám, gratuluji, pokud nezvládáš své prášky vysadit sám, kontaktuj mě a nejspíš Ti mohu poskytnout účinný terapeutický dohled. Bezpečná doba na Ibogovou ceremonii po vysazení jakýchkoliv klasických léků, včetně psychofarmak, je alespoň jeden měsíc bez léků. Čím déle, tím lépe. Tolerovatelná doba je i 14 dní. Nutné minimum na vlastní (ne)bezpečí je týden. Pokud nezvládneš sám / sama vysadit prášky aspoň na týden, asi bude fajn si domluvit holistickou konzultaci nebo terapii. Kontaktuj mě.

Další kontraindikace užívání Ibogy – nemocné srdce, včetně podezření na jakoukoliv klasickou nemoc srdce, lékařsky diagnostikovanou, například srdeční arytmie. Dále těhotenství a doba kojení, diabetes, rakovina, epilepsie, Crohnova choroba, žaludeční vředy, hepatitida, vysoký krevní tlak, silná obezita, zápal plic, nemoci ledvin, jater a střev, psychické potíže a psychiatrická onemocnění.

Pokud některým z výše uvedených problémů trpíš a hledáš alternativní pomoc, můžeš se například stavit za mnou na konzultaci. Pokud máš rozhodnutí být zdravý/á, rád Tě v tom podpořím tím, co znám a co umím. Můžeme například sestavit něco jako dlouhodobý roční či delší plán uzdravení, jehož součástí může být i Iboga a Ayahuasca, ale nejspíš ne hned…

Jak na domácí Ibogovou ceremonii?

 • Kup si Ibogu u nás na Ladírně v množství dle svého záměru a své hmotnosti (viz výše).
 • Naplánuj si vhodný termín, počítej s tím, že druhý den je potřeba si nechat volno na odpočinek. Rozhodně druhý den není možné řídit auto.
 • Zaměř se co nejlépe na upřesnění svého záměru. Je vhodné si ho písemně formulovat, tím si obvykle spoustu věcí ujasníš.
 • Dodrž co nejlépe dietu – nejdůležitější je poslední týden – určitě vynechej maso, mléčné výrobky, Fast foodové a průmyslově připravené potraviny, co nejvíc vynechej i cukr, sůl a mouku a kávu, kouření a hulení i další, byť přírodní medicíny, zejména stimulanty (kratom, extrakty…). Ano, jsem na tebe přísný. Co že ti zbývá? No přeci to nejlepší papáníčko, ovoce, zelenina, semínka, oříšky, klíčky… Raw vegan dieta je podle mě naprosto ideální a pro tělo prospěšná vždy, nejen před a po Iboze…
 • Ok, tak jo. Den D je tu. 5 hodin předem (nejlíp celý den) nic nejez. K pití by ti měla stačit voda či bylinkové čaje (neslazené).
 • Přichystej si místo svého obřadu. Nejspíš budeš doma v posteli? Oheň (oproti Ayahuasce) nebývá úplně podpůrný. Pokud se chystáš na vyšší dávky, tak je nejlepší být doma, v klidu a bezpečí.
 • Přichystej si hudbu, vhodná je příjemná, klidná, plynoucí, etnická, mantry, písně medicíny, taky klidně i klasika klasická jako třeba nějakou Beethovenovu či Mozartovu symfonii můžeš zařadit. Nebo instrumentální plynutí klavírista Ludovico Einaudi, kytarista Estas Tonne, znáš? Určitě, co ti doporučuju, pusť si na chvíli taky z YouTube „Iboga Bwiti music“. Fascinující, na první poslech monotónní, ale s Ibogou v sobě ji, předpokládám, líp porozumíš.
 • Přichystej si „oltář“. Patří na něj určitě tvá Iboga, doporučuji do hezké misky, svíčka, květiny, voda a sklenice, případně krystaly, ochranné a tvé oblíbené předměty, hudební nástroje (při plném efektu vyšších dávek zřejmě nezvládneš ani hrát, ale ze začátku, než Iboga naplno začne účinkovat, možná můžeš mít chuť)… Taky pokud máš, přesná mikrováha na zvážení své dávky. Pokud nemáš, musíš to holt odhadnout… Hezky si vše naaranžuj… Ženy určitě ví, jak na to, pro některé muže může to být nové?
 • Další věci, které se mohou hodit jsou kbelík na případné zvracení, tužka a papír na poznámky, šátek na zavázání očí. Pohodlné ležení, kde ti bude teplo následující hodiny a nikdo tě nebude rušit.
 • Začátek obřadu – začni po soumraku nebo max. hodinu před západem slunce. V noci je větší klid, lidé spí a duchové ožívají… Fakt je Iboga lepší v noci, tma je důležitý faktor, protože medicína Ibogy se připravuje z kořene, ze tmy, a vezme tě do světa tmy…
 • Pokud máš vše nachystané a už je tma, směle do Ibogy. Jak ji do sebe vpravit a kolik najednou? Ještě chvilku počkej, ne tak zhurta. Nejdřív se musíš pomodlit. Vezmi do rukou misku s Ibogou, a poděkuj sám sobě, že tu jsi, poděkuj Matce Zemi za Její dary, poděkuj lidem z Kamerunu, že Ibogu léta opečovali, poděkuje Sluníčku, dešti, větru… poděkuj letadlům, personálu, přepravní firmě, Ladírně a autorovi tohoto návodu klidně taky 😉 Pěkně popros své duchovní ochránce a spojence o přítomnost a vedení. Poděkuj i Otci Nebi, Velkému Duchu Stvořiteli, protože bez Něj ani prd z tvého zadku nevyjde 😀 Trochu si dělám samozřejmě srandu, ale je to fakt důležité. Nezapomínej na modlitbu, buď se pomodlit pořádně v duchu, nebo ještě lépe, nahlas, jakkoliv, svými slovy. Protože pamatuj, rozdíl mezi dobrou a špatně podanou a přijmutou medicínou, jsou zřejmě chybějící modlitby a požehnání. Čím déle a hlouběji se budeš s rostlinnými spojenci potkávat, tím víc mi velmi pravděpodobně budeš dávat zapravdu… 
 • Odvaž si svou první dávku. Doporučuji začít s 0,5 gramem, pokud se trošičku bojíš, co tě čeká, protože přidat si dávku můžeš vždycky, ale ubrat už to nejde. Pokud se těšíš a víš, že jsi OK, můžeš si dát hnedle i 1 gram… Víc napoprvé a hned na začátek ti fakt nedoporučuji. Ale je to na tobě samozřejmě. Poznamenej si na papír čas a množství své dávky. Já si většinou odměřený Ibogovy prášek nasypu na ruku a jen tak slížu, můžeš samozřejmě použít lžičku. Jedna kávová lžička je cca 0,5 gramů Ibogy, orientačně, pokud nemáš váhu. A zapiješ vodou. Buď připraven na hořkou, ne úplně příjemnou chuť. Jeden člověk, kterého jsem prováděl ceremonií, chuť Ibogy hodnotil jako písek… Ale, na vše se dá zvyknout, mně už to ani nepřijde… Výhoda kapslí samozřejmě je, že se jen spolknou a trochu zapíjí a ušetříš si pachuť hořkosti v ústech. Tak fajn, zvládli jsme to? Gratuluji, Ibogu máš v sobě, už není cesty zpět.
 • Pusť si svou hudbu, seď (dokud to jde) nebo si lehni, jak ti je libo. A medituj, pozoruj, jak ti je, přemýšlej o sobě… A nech, ať se efekt Ibogy začne v tobě rozvíjet co nejlépe. Určitě nech vypnutý mobil, Fejkbůk se bez tebe obejde. Na pouštění hudby OK.
 • Počkej nejméně 1 hodinu. Iboga je dosti pomalá (oproti Ayahuasce znatelně pomalejší). Trvá ji chvíli, než převezme vládu nad tebou a než tvá mysl ustoupí do pozadí… Za 1 hodinu od první dávky bys něco měl pomaličku polehoučku cítit. Jemňoučké brnění nebo „jiné pocity“ po těle, nejspíš i klid a mír… Fajn. Jestli necítíš obavy, nic v těle tě nepne, nebolí, není nepříjemné, ale jasně vnímáš, že chceš víc, můžeš si přidat další dávku. Půl gramu nebo gram, možná i trochu víc? Je to na tobě. Měl bys už být propojeny s medicínou, tak si to řiďdle svého pocitu. Odvážíš, spolkneš, zapiješ vodou, zápíšeš čas, lehneš a necháš působit, čekáš další hodinu.
 • Za dvě hodiny od začátku, pokud jsi zbaštil aspoň 2 gramy, měl bys něco z Ibogy už dost jasně cítit.
 • Postupně můžeš co hodinu přidávat další a další dávku Ibogy, takže ve výsledku si dáváš 5x nebo i 6x. Takže když začneš ve 21 hodin, v 1 hodinu v noci máš „hotovo“. Množství vždy dle svého pocitu a záměru, 1 gram, 1,5 gramů, 2 gramy…
 • Hlavní efekt Ibogy obvykle přichází v rozmezí 3-5 hodin po požití. Někdy to může být pochopitelně posunuté dopředu či dozadu, vše je individuální. Čím víc Ibogy zbaštíš, tím je to silnější a delší.
 • Od 3 gramů výš je efekt znát vcelku dost, ale ještě jsi OK = umíš se o sebe pečovat sám, dojít na záchod apod. Od 5 gramů začíná docela „sranda“. Tělo je těžké, ukotvené k zemi, máš chvílemi pocit, že se s tebou svět točí, možná jsi „jinde“, aspoň na chvíli. Možná se koukáš jako na film, ale máš zavřené oči, a vidíš něco zajímavého, o čem víš, že to k tobě patří, i když to třeba není úplně příjemné. Možná se ti ukazuje, co jsi udělal blbě, ve svém životě, jako zaseklá kazeta. Pak musíš zřejmě najít někde sílu, která to vypne, nebo začít natáčet novou kazetu… Ber to jen jako přirovnání… Možná tě Iboga vzala do pekla? Nebo do nebe? Nebo do úplně jiného života a prožíváš něco s někým jiným? Tak reálně, jako bys tam opravdu byl/a? Možné je ledasco vidět, zažít, slyšet, mít najednou informaci o něčem, o čem se ti ani nesnilo. Ale odkud se to všechno bere? A kde je začátek a konec všeho? A jak z toho ven?
 • Pokud pokračuješ s Ibogou dál a dál, a dáváš si ještě více Ibogy, od nějakých 8, určitě už 10 gramů najednou, to už může být i docela KO. Smrt. Možná nejen jedna, ale spoustu z nich vidíš, prožíváš, cítíš, víš… Jsi smrtí i narozením a vzkříšením… Barvy, energie, obrazy, formy… Kde je kdo, kde je co? Kdo že jsem já? Může to trvat jako tisíce let. Můžeš být dlouhý jako celá galaxie, anebo se zavrtat do země jako červíček. Nevím, co čeká tebe. Přesto všechno, jsi stále v bezpečí a cítíš se dobře, pokud jsi nepodcenil přípravu, měl jsi dobrou dietu, máš čistý záměr, nebral jsi drogy, nebyl jsi závislý na alkoholu či práškách… Pokud se však opravdu léčíš z něčeho, z těžké deprese, ze závislostí, nebo „to prostě potřebuješ takto zažít“, možná si prožiješ krušné chvíle sám se sebou. Ale nemělo by to být nijak život ohrožující. Nepanikař. Oddej se procesu. Uvolni se. Uvolni se ještě víc…
 • „Já chci víc Ibogy! Co mě asi tak čeká, kdybych si dal 20 gramů najednou?  Nezabije mě to?“ Hele, fakt nevím. Já jsem měl zatím najednou nejvíc „jen“ 17 gramů a žiju… Ale nějakou část si pak nepamatuju, mé vědomí bylo úplně mimo tělo… „Aha, a jaký to bylo? To bychchtel taky zažít…“ No, hele, nevím, jak dlouho to trvalo, ani kde jsem byl. Ale vím, že se mi do těla zpět nechtělo, radši jsem chtěl zůstat tam… V Temnotě, která je však zároveň Světlem… „Aha, tak díky za sdílení.“
 • Aho mitakuye oyasin.
 • Další dotazy vítány.

Mikrodávkování

Než zapijete tobolku, vždy požádejte Ibogu o to, co potřebujete ve svém životě změnit. Např. „prosím o uzdravení mé závislosti na alkoholu“, „prosím o uzdravení mého vztahu s manželem“, nebo.. „chci být silná ve svém životě“ nebo „dej mi sílu, abych zvládla překonat touhu na alkohol“ apod.

Je třeba svůj záměr formulovat dle svých pocitů a emocí. Je třeba tento záměr formulovat pozitivně.

Ráno, když začínáte den, je dobré před zrcadlem používat tzv. afirmace. Např. „cítím se skvěle“, „vše zvládám lehce“, „život je nádherný“,
„mám krásný vztah s partnerem“, „mám se ráda“, „jsem naplněna radostí a láskou“, „jsem spojena se svým duchem, který mi dává sílu“, „uzdravuji svou minulost“, „osvobozuji se od starého“, „mé tělo se
uzdravuje“.

Když formulujete afirmace, je dobré je říkat nahlas. Hlas je vibrace příkazu, potvrzení a ukotvení v životě. Afirmace by neměly obsahovat zápor, tedy „Nechci pít alkohol“, formulujte ji v pozitivní variantě.

Iboga bude pracovat nepřetržitě. Je třeba pozorovat své emoce a pocity během dne, pozorovat sama sebe a hledat svou vnitřní sílu.

Záměr i afirmace jsou formou energie, která jde přímo tam, kam ji nasměrujete. Jde o pozitivní programování sebe sama a díky iboze půjde do nervového systému a přeladí vás.

Je možné, že se během terapie budou objevovat emoce, které se budou uvolňovat z vaší mysli a podvědomí. Tyto emoce je dobré pozorovat, prožít, pustit a dále neřešit nebo necyklit se v nich. Iboga je v tomto procesu obvykle sama nápomocná.

Vyvarujte se během měsíce alkoholu, drog, stimulantů či léků na psychiku. V kombinaci s ibogou by terapie mohla mít opačný efekt.

Iboga a malování

Někdy mám chuť namalovat obraz a k tomu si dát menší dávku Ibogy. Přijde mi, že tam vždy přidává specifickou „Ibogovou „vrstvu“, i když se jedná o krajinku. Pro zajímavost tedy můžu posdílet, které obrazy jsem maloval s efektem Ibogy.

Obvykle mi stačily 1-3 gramy, někdy jsem pokračoval dál s dalším množstvím, to pak už jsem se nezvládal soustředit, tak jsem štětec vždy odložil a užil si blaženou náruč rostlinné souputnice. Ano, s Ibogou jsme se velmi spřátelili, odhaduji,  že jsem za poslední 3 roky „zbaštil“ určitě víc než 120 gramů… Poctivě zkoumám její možnosti… Postupně se také ozývají zájemci o společnou ceremonii…

Ibogové dotazy

Dobrý den, jakou doporučujete dietu před microdosingem? Díky, Mirek

Dobrý den, Mirku, při užívání Ibogy jako mikrodosing bych doporučoval si ji dát buď ráno na lačno, nebo večer aspoň hodinu po posledním jídle. Množství 0,15-0,3 g by mělo být dostatečné na jednu dávku, a bývá optimální si mikrodávku Ibogy dát ne častěji než jednou za 2-3 dny, to proto, abyste měl porovnání, jak se žije i bez této rostlinné pomůcky. Po pár takovýchto mikrodávkách si však vytvoříte osobní vztah s medicínou a můžete si množství nebo časnost Ibogy upravit podle svého vlastního nacítění.

K zakoupení na Ladírna.cz