Toto je pokračování článku o Ayahuasce, mé oblíbené rostlinné souputnici… spolupoutnici životem. Připravuje se z amazonské liány Banisteriopsis Caapi a dalších bylin, doporučuji začít první částí, ta je zde:

Ayahuasca (Banisteriopsis caapi), jak na domácí ceremonii? (část I., příprava medicíny)

Pokračujme dále v dalších důležitých aspektech.

Jak se připravit na Ayahuascovou ceremonii?

1. Cítíš, že…

Předně, musíš cítit, že je to medicína vhodná pro Tebe. Jak to poznáš?

Cítíš ji. „Něco“ tě k ní přitahuje. Možná to neumíš úplně vysvětlit, zvlášť zezačátku, napoprvé… možná máš trochu obavy. Zaslechl jsi, že se většinou u toho zvrací. Budu zvracet taky? Ale kamarád o ní říkal, že to bylo super, a že do toho mám jít taky… Troufáš si? Máš na to? Co ti asi tak odkryje, ukáže, jak se spolu sladíte? To já nevím. Ty jsi jedinečná, ty jsi jedinečný, každá ceremonie je zcela jedinečná.

Ve hře je mnoho aspektů. Je fajn si o tom něco vyslechnout, něco načíst, nastudovat, podívat se na nějaká videa, zmíním ještě Maestra Ayahuasca od Viliama Poltikoviče:

https://www.youtube.com/watch?v=lDyLjMkyImw

Také toto je dobře udělaný film – DUCHOVNÍ MOLEKULA dokument o DMT a převratném vědeckém výzkumu:

Na YouTube se dá najít toho mnohem víc, tyto dva filmy jsou takové dost nutné minimum pro rámcovou představu… Jsi stále přesvědčený, přesvědčená, že něco podobného chceš zažít?

Tak fajn.

2. je správný čas…

Naplánuj si přesný datum své první ceremonie. Doporučuju aspoň dva až tři týdny v předstihu objednat rostlinky z Ladírny (odjinud samozřejmě můžeš taky, ale za to neručím 🙂 . Banisteriopsis Caapi a např. Chacrunu, případně tabáček, wayusu. Podle momentálního stavu  posíláme buď hned, anebo jak to je nejdřív možné… Nejde to uspěchat. Občas to trvá i týden, dva, výjimečně i tři… než dojde od našich amazonských dodavatelů a pak i k tobě domů ten správný balíček s rostlinkami. Jsou popsané, tak je dobře poznáš.

A co mezitím? Už se nemůžeš dočkat? Začni se připravovat klidně hned. Jak asi tak? Na co, když nevíš, co tě čeká?

Inu, ayahuasca i další „učitelské rostliny“ fungují jako zcela jedinečné zrcadlo tebe samotného. Čím lépe se znáš, čím lépe máš nasměrovanou pozornost, energii, tím míň „práce“ pak samotné rostliny v tobě budou mít. Je to vzájemná synergie, je to jako společný tanec. Rostliny samy o sobě nic nezmůžou, to ty sám, ty sama, máš veškerou moc. Ty máš veškerou všesmírnou hojnost, veškeré nástroje a možnosti k dispozici pro úspěšný bohatstvím, štěstím, láskou překypující život… Hranice si dáváš ty sám, ty sama.

3. pro ujasnění záměru, stavu, záměru…

V době před ceremonií je fajn si projít sama sebe, svůj život, upřímně si položit co nejhloubavější otázky. Sebe neoblbneš. Děláš to pro sebe, žiješ pro sebe, ne pro nikoho jiného. Nežiješ ani pro partnera, ani pro své děti, ani pro svou mámu, ani pro šéfa, natož pro politiky nebo pana prezidenta… Ti všichni jsou tu pro tvé obohacení, obohacujeme se navzájem. Každý s každým. Záříme na sebe, potkáváme se, míjíme se. Někdy je to zajímavý pohled, že? Stíny, temnota, smutek, žal… kde vzít sílu? Jak najít cestu ven, z toho bláznivého světa, ve kterém žijeme?

Možná nějakou dobu pozoruješ, že máš někde v sobě zablokovanou, zaškrcenou energii. Jak se to může projevovat? 

V některém místě tvého těla cítíš častěji a opakovaně bolest různé intenzity, může to být po úraze, může to být špatným životním stylem, například ze sedavého zaměstnání, z nedostatku pohybu, nebo naopak přílišným  namáháním se a přetěžováním. I veškeré tuky i obezita, také virážky, exémy, boule, křečové žíly, příliš studené nebo horké končetiny atd… vlastně znamenají zablokovanou energii od tvého ideálu, od tvého ideálního těla. Také pokud v některém místě tvého těla doslova „škube“, nebo tam někde cítíš nepříjemné napětí, znamená to, že v daném místě je na nějaké úrovni přerušen tok energetických drah.

Existují různé terapeutické metody, jak se vrátit do co nejlepšího stavu. Pokud to cítíš, že medicína ayahuasca je vhodná, že ti s něčím z toho může pomoct, směle do toho. Vhodnou přípravou (dietou) před a po ceremonií jdeš medicíně naproti. Čím čistější tělo zvládneš mít, tím líp se ti povede, tím hlubší léčení si poskytneš a tak medicína bude moct prostoupit dál a hlouběji.

Velká jedinečnost, specifičnost, medicíny Ayahuascy, když se to „dobře provede“, je, že otevírá spojení se sebou samým, uvolňuje blokády, otevírá energii „od kořenů ke hvězdám“. „Celý člověk“ znatelně ožije, pookřeje. Efekt medicíny je cítit často po celém těle, ale někde v nějakém místě znatelněji, citelněji, protože tam bylo citlivé místo. Obvykle v břiše, tam mají téměř všichni nějaké ty breberky, některé pomáhají k souladnému životu, ale jiné jsou holt paraziti, škůdci, kvasinky… snad až cítíš, že máš na sobě nějaké energetické přísavky, upíry, cizí entity a energie? Možná chceš dostat pryč něco z toho, a to definitivně? Možná přijde zvracení, holt lepší než si to všechno nést s sebou dál…

Tak co, jak se máš teď? Těšíš se pořád ještě? Je ti lépe a lépe? Že jsi se sám do na sebe takto ještě nekoukal? A co teprv až přijde na řadu kalíšek uvařené medicínky? Troufáš si stále sám, sama, do toho jít? Může být fajn se domluvit s přítelkyní, přítelem, na podobné vlně. Upřímně a s vervou, pomůžete si vzájemně, ve dvou se to lépe táhne…

Můžeš mě také kontaktovat, probrat po telefonu nebo e-mailu, můžeme si dát společnou přípravu, nebo udělat ceremonii společně, třeba napoprvé, a pak už to zvládneš… Vysvětlím to, co zde nemůže být napsáno, protože ty sám jsi unikátní génius a máš to prostě jinak, že toto a toto fakt (ne)jde…

Nechám to na tobě. Přeji mnoho zdaru a těším se na sdílení! Pro mě je každá další a další ceremonie, ať už vlastní, nebo takto doprovázená, velkým naplněním. Vždy je co řešit, kam jít dál, i posté či stoprvé…

4. Už se to blíží… Jdeme do toho. Dieta. Dieta! Dieta?

O „správné“ ayahuascové dietě panuje mnoho a mnoho rozporuplných názorů. Každý, kdo vede ceremonie, říká něco jiného. Jak to tedy je?

Jsem holt už takový, mám v sobě přirozenou potřebu zkoumat a vědomě porušovat hranice. Během své „šamanské ayahuascové cesty“ jsem zřejmě vědomě porušil vše, co se tvrdí a říká, abych holt si na vše přišel sám, že…

Čím poctivějc k dietě před i po ceremonii přistoupíš, tím větší efekt pro tebe bude ceremonie mít.

Obvyklé doporučení je týden až dva (někdo říká, že stačí jen dva, tři dny) před ceremonií i po ceremonii vynechat alkohol, ostatní „drogy“ (ať už jiné přírodní nebo syntetické látky jako LSD nebo MDMA…), marihuanu, kouření standardních cigaret, prášky, a to zejména psychofarmaka! Také česnek, cibule, chilli, kari, maso, mléčné výrobky, chemicky a průmyslově připravená či jinak „těžká“ jídla… Také se dá setkat s „příkazem“, že se nesmí v rámci diety provozovat sex, ani vlastní masturbace.

Tak, možná jsem tě definitivně odradil. To nedám! To fakt nezvládnu!  Týden bez normálního pořádnýho jídla? To fakt ne. Musím jíst třikrát denně, jinak mám hlad!

Inu, jak říkáme my latiníci, de gustibus non est disputandum… hezky česky se to překládá „proti gustu, žádný dišputát“ 🙂 Je to na tobě. Znovu opakuji, za svůj život jsi zodpovědný jen a jen sám. Co do sebe dáváš, to v tobě zůstává a působí to v tobě i nadále. Obvykle se v těle ukládají ve větší či menší míře, já tomu holt říkám „sračky“. Dosaď si cokoliv. Největší svinstvo je dlouhodobé trvalé „klasické stravování“, maso, mlíko, sýry, pečivo, rohlíky, koláčky, zákusečky, bombónky, čokoládka, brambůrečky… Že bez toho nedokážeš být? Že to tak dělaj všichni? Inu, záleží, kam se koukáš 🙂 Nikdy nic nedělaj všichni na této planetě.

Pokud jsi tlustý, tlustá, kdekoliv po těle, znamená to, že tam máš dlouhodobě, obvykle dlouhá léta až desetiletí, uložené silné, opravdu silné, vrstvy, jak to pojmenovat? Řekněme neutrálně „hmoty“, kterou si nosíš pořád s sebou, na sobě, v sobě. Zřejmě tě tu a tam pobolívá, na jaře dostaneš chřipku, na podzim a v zimě posmrkáváš, a v létě? To nemůžeš na sluníčko, aby ses nespálilo svou krásně oplácanou pečlivě pěstěnou figurku, kterou maskuješ vrstvy dalšího a dalšího balastu… krémy, masti, pilulky, jídlo, žrádlo… A dříve či později se jistojistě také ve tvém životě objeví (či již jsou) brejle na vočích, postupně berle, třeba i invalidní vozík, inzulín, injekce, operace, študovaní doktóři, diagnózy, prášky, a zase doktoři a prášky, nemocnice, a pak holt domov důchodců s protivnou Mařkou na pokoji, která furt nadává na to, že ji dcera nepřijde navštívit… Jak z toho ven? Holt, je to jednoduché, dovolíš si opustit své tělo, a to nafurt. Umřeš. Umíráš, zřejmě už dlouho. Uvěřil, uvěřila, jsi, že musíš umřít pomalou a dlouhou smrtí, jako všichni kolem… Ale opravdu všichni?

Jde to i jinak? Ano. Je nejvyšší čas něco začít dělat jinak. Fakt musíš. Už je nejvyšší čas. Tvé balíčky bylinek mezi chlebem a salámem, koupené za kterési prapodivné astrologické konstelace, se na tebe vždycky smějí, když otevřeš skřínku. Už se na to nemůžeš dýl dívat… Na sebe sama každé ráno v zrcadle, umiňuješ si, že něco se sebou hned zítra začneš dělat jinak, ale furt to nějak nejde samo… Co s tím?

Nejvyšší čas dát si jasný datum své Ayahuascové ceremonie. Pořádně si ho v diáři zakroužkuj. Zhluboka se nadechni a pojď do toho. Společně to zvládneme. Za pokus to stojí. Třeba na tom fakt něco je…

„Správná“ dieta je tak akorát

Výborné je týden před a po ceremonii být na 100% raw vegan food dietě. Je fascinující, jak se tělu velmi brzy, po jednom, dvou, třech… dnech bez standardního vařeného jídla začne ulevovat. Energie se začne harmonizovat, protože standardní stravou se spousta životní energie spotřebovává na trávení vařeného jídla. Když stravu zjemníš nebo i na několik dní vyřadíš úplně, tělesné energie se začnou harmonizovat a vyrovnávat.

Jakákoliv vařená strava, byť sebezdravější, má v sobě pořád dost toho, s čím si tělo nedokáže poradit, spoustu toxinů a jedů. Tělo je potřeba čas od času konstruktivně čistit, jinak holt chátrá a stárne víc a víc.

Raw vegan food, tedy pouze a pouze a jenom a jenom čerstvé tepelně nevařená výživa (do 42 °C), je živá výživa a ne jed, obsahuje obrovské množství vlákniny, enzymů a vitamínů, a tělíčko zdecimované civilizačním stresem se hned báječně uvolňuje a „ošťavňaťovává“. Fakt doporučuju. Hecni se na týden před a týden po ceremonií. Nebo i déle. Stojí to za to. Tělo se ti odvděčí. Poznáš velmi pravděpodobně nevídané gejzíry lehkosti bytí, příjemné tvůrčí či snad až orgazmicko-kosmické energie.

Vhodnou dietou si zkrátíš cestu „domů“. Ty největší sračky dlouho v těle a zejména ve střevech uložené samy začínají z těla odcházet a medicína ayahuasca tento stav báječně synergicky podpoří.

Takže, co „můžeš“, chceš-li mě poslechnout na slovo…

Dávej si týden před termínem pouze ovoce, zeleninu v libovolném množství. Zaplní tě to, zasytí. Kdyby ne, přidej oříšky, obilniny, ty se dají namáčet, klíčit, bobtnat, třeba namočená pohanka s rozinkama přes noc, znáš to? Měl jsi to někdy? Báječná snídaně, která zasytí… Postupně se dá tělo naučit na to, že stačí i jen pár jablek denně… výborné je, pokud máš odšťavňovač, zařadit čerstvé šťávy, v libovolné skladbě a složení. Taky pít dle chuti čistou vodu, nemusí se ani zas tak moc, pokud přijímáš dost čerstvého, tělo je obvykle dostatečně zavodněné.

Nech se vést svými chutěmi, propoj se s moudrou inteligencí svého těla, Innate se jí říká. Zeptej se sám, sama sebe:

Mé tělo, má Innate, co je pro mě v tuto chvíli nejlepší zblajznout, abych měl(a) dost energie na celý den?

Pohlaď si u toho bříško, poslechni si tlukot svého srdce, a určitě se ti v hlavě rozsvítí: dvě jablka, jedna mrkev, hrst oříšků a zázvorový čaj. Nebo, zeleninový salátek z rajčátek, avokáda, zeleným salátem, paprikou a okurkou zakápnutý olivovým olejem a majoránkou…

Rozumíme si? Věřím, že ano. Prostě, papej co nejlíp, pořádně kousej, dej sama sobě před ceremonií maximální pozornost. Možná se už začíná něco dít, dal, dala, jsi obrovskou energii do pohybu, a ladíš se a kveteš…

Důležité! Dieta v den ceremonie!

Obvykle se ceremonie konají přes noc, protože je obecně všude klidněji, méně ruchu kolem, tělo je přirozeně v útlumu, snícím módu…V kolik tak chceš začít? Je fajn si to naplánovat zhruba tak nějak po západu slunce, takže v létě to bude pozdějc, v zimě klidně i dříve. Sedmá, osmá, devátá hodina… je to na tobě.

Důležité je, v den ceremonie, před samotným pitím kalíšku, si ponechat aspoň 5 hodin úplně úplně bez jídla! V den ceremonie pij jen čistou vodu, bylinkové čaje, wayusu… zelený či černý čaj není moc vhodný.

Ideální je v den ceremonie nejíst vůbec nic, dodržet celodenní půst jen o vodě a čaji. Nebo i večer předem, celé dva dny předem… kolik zvládneš, je to na tobě. Pokud je to na tebe příliš, je v pořádku si dát dopoledne velmi lehký oběd, ideálně pár kousků čistého ovoce, například banány, jablka, nebo čerstvou šťávu z ovoce/zeleniny.

Ještě opakování, doplnění… k přípravě medicíny Ayahuascy

Tomu, jak a z čeho si medicínu Ayahuascu uvařit, jsem se věnoval v prvním článku. Tak to nebudu opakovat. Jen teď dodám, že je fajn si to naplánovat například tak, že si ji uvaříš tak den, dva předem. Hezky v klidu, pustíš si k tomu fajn hudbu, nebo vytáhneš ze skříně dlouho tam odpočívající šamanský buben. Zabubnuj si, zazpívej si, zahraj si, ukliď si prostor, pusť si příjemnou hudbu a dej se do Díla, je to fenomenálně fascinující a posvátná „práce“. Dej svým bylinkám co nejvíc pozornosti, vyšli k Otci Nebi a Matce Zemi prosbu o vedení a podporu. Fakt to funguje a půjde ti to.

Medicínu si připrav tak silnou, jak cítíš, jak chceš, aby byla hustá nebo jemná. Pokud si chceš dát spíš silnější dávku, aby stavy a její efekt jsi pocítil velmi znatelně, vař déle a koncentruj více, konzistence by měla být jako hustá omáčka nebo sirup, pokud máš záměr spíše jemnější ceremonie, vař méně, výsledná tekutina by měla připomínat spíše polévku. Věřím, že to zvládneš.

Gratuluji, šamane, šamanko! Jsi na báječné cestě k novému životnímu rozletu!

Tak, medicínku máš připravenou, navařenou, voní to zajímavě. Trošku se bojím, ale když už jsem to zvládl, zvládla, takto připravit, tak je blbost couvat… Co dál prosím je důležité?

5. Příprava prostoru a věcí k ceremonii

Místo, kde jsi doma. Může to být tvůj pokoj, byt, dům, chata, nebo i někde venku v přírodě. Naciť si, jestli je to opravdu vhodné místo. Bude tam nejspíš klid celou noc? Nebude nikomu vadit, když bys vydával, vydávala, případně nějaké mírně neobvyklejší zvuky než jindy? Chceš a můžeš si tam udělat ohýnek?

Pokud si chceš udělat svou ceremonii v přírodě, například na svém oblíbeném místě u studánky, pod svým stromem na vyhlídce… je fajn se zeptat duchů ochránců místa, zda je tvá ceremonie vítaná, podporovaná a žádaná na daném místě… Umíš to? Že ne? Že jsi to ještě nikdy nedělal, nedělala? Nevadí. Všechno je jednou poprvé. Jak na to?

Třeba tak, že si tam na chvíli sedni, a vyšli myšlenku, otázku, můžeš říct nahlas, můžeš zazpívat píseň… a očekávaj odpověď. Může přijít jen jako pocit v tobě, že ano, že je všechno v pořádku. Může být i konkrétnější, specifičtější. Proč ano, proč případně ne, a kde třeba jinde nebo co pro to udělat, aby to šlo… Věřte tomu, nebo ne, ale nejsme jediní žijící „tvorové“ v přírodě. Všechno je živé a se vším se dá komunikovat. Právě Ayahuasca může být, když k těmto, možná novým, úrovním tvého života, přistoupíš s upřímností a svou autentickou touhou po novém poznání, nových setkáních, oním spojovatelem, mostem, jak jsem již psal, od kořenů ke hvězdám… Či přesněji, ty sám, ty sama, tvé moudré a krásné tělo, se stane oním mostem, tvé kanály, tvá energetická centra, se otevřou, a můžeš více a více zažívat, cítit, a vědět. Už to nebude slepá víra, „já věřím“ vychází z hlavy, z mysli, až když se z vyslaného záměru stane „Já Vím“, „Já Žiju“, „Já Jsem“, tak… toto Poznání, tuto Moudrost, tuto Krystalicky jasnou Čistotu, ti už nikdo nikdy nevezme. Vyvěrá to z tebe, tvé Srdce je propojené s ostatními částmi tebe samého. Nenecháváš se vléct ani nezřízenými neukočírovatelnými myšlenkami, chaosem a depresemi, tedy hlavou, ani břuchem, nebo svými sexuchtivými nižšími živočišnými energetickými centry, ale jsi sám sebou, jsi sama se sebou, v pevném a jistém spojení, jsi kompletní, celistvá, zářící báječná Bytost, ve které to bije, tluče, zpívá, krepčí, hladí, tvoří, žije, směje se, líbá, extaticky se rozplývá…

Tak, aby se toto všechno mohlo stát, máš tedy místo, kde ti bude dobře. Uvnitř či venku.

Jaké věci si připravit k ceremonii?

 • Uvařenou medicínu v láhvi nebo sklenici s víčkem
 • Dečku, ubrus apod. na vytvoření „oltáře“, vše si tam hezky vyskládej, ať se ti to líbí. Dej si tam křišťály, své oblíbené předměty, fotku svých blízkých… připrav si také:
 • Svíčky, baterku, nebo malou lampičku (fajnové je červené světlo)
 • Aspoň dva litry čerstvé vody (třeba harmonizované v karafě, ze studánky… když máš, tím líp, když ne, zvládneš i z vodovodu…)
 • Další bylinky, výborné je mít tabáček Mapacho, rapé, sanangu, wayusu, vykuřovadla… to jsou osvědčené a velmi podpůrné amazonské bylinky
 • Lavórek na zvracení (pokud jsi venku, tak to jde zvládnout i bez něj)
 • Toaleťál nebo dostatek papírových ubrousků + koš nebo pytlík na odpad
 • Teplé oblečení nebo deka, spacák, karimatka, případně plachta na přikrytí…

Můžeš, ale nemusíš, fantazii se meze nekladou samozřejmě… Pro inspiraci, co tak třeba by se ti možná mohlo hodit, líbit…

 • Bylinkové esence (aromaterapie) v oleji, pokud máš a používáš
 • Květiny ze zahrádky nebo z přírody, hezký kamínek, větvička ze stromu, pírko nalezené na procházce v lese… dáš si na oltář
 • Hudební nástroje, zpěvník…
 • Sešit, papíry, psací, kreslící či malovací potřeby… třeba na to budeš mít chuť a energii?

Pokud jsi venku, tak je moc příjemné si připravit oheň a zásobu dříví. Holt se musí přikládat, ale za tu příjemnou energii ohně to stojí…

Tak, máš všechno? Nezapomněl sis nic doma? Snad ne. A pokud ano, nejspíš to nepotřebuješ… Co mobil, foťák, kamera, počítač? Inu, ceremonie je tvá. Dělej, co cítíš. Co se týče elektronických přístrojů, méně je více. Zkus to zvládnout bez nich. Mobil vypnout, počítač nezapínat. Anebo zapnout a jen tam nechat puštěnou hudbu. Na YouTube se nachází velké množství příjemné hudby k ceremoniím. V dalším článku bych mohl udělat playlist své oblíbené…

Tak, hezky si vše nachystej / nachystejte, pokud je vás více. Dohodněte se, kdo kde budete mít „pelíšek“…

6. Začátek ceremonie – doporučuji Dědečka Tabáčka

V Ekvádoru u indiánů kmene Shuarů, který jsem navštívil, se vždycky, opravdu vždycky, opravdu vždycky, používá na otevření ceremonie tabáček Mapacho do nosu. Je štiplavý, jako by nepříjemný, ale má svůj hluboký význam.

Tabáček je mužská čistá přímá energie. Nasává se do nosu, okamžitě je cítit, většinou se trochu kašle, smrká, steče do dutin, které tímto čistí a léčí. Uvolňuje negativní energii, moc se s tím „nepáře“. Pofackuje, protáhne. Výborný začátek. Fakt jo. Chvíli mi trvalo, upřímně, dost dlouho, aspoň rok a mnoho desítekkrát jsem přijímal tabáček s odporem, s nechutí. Ale, postupně se to změnilo, uvolnilo se to, a tím se má vlastní mužská síla začala více a více projevovat i v mém života, sebejistota, rozhodnost, pevnost, nekompromisnost v důležitých ohledech. Taková je energie šamanského tabáku Mapacha, latinsky Nicotiana rustica, česky tabák selský. Všestranná a málo známá bylina, s obrovským léčivým potenciálem. Holt dovoz sem něco stojí, tak je podstatně dražší než i ten nejdražší „nejsilnější tabák“ z trafik…

Hahaha, prej čistej tabák z trafiky, díky, nechci. To není tabák, to je máslo, břečka, hnůj… Mapacho je Mistrovská Bylina, silný spojenec, ochránce, pomocník, průvodce, pro každý den. Vřele doporučuji se s ním seznámit. Kéž by se ceremonie s ním staly více „módní“, více známé. Mají hloubku, sílu a ducha. Duch Tabáčku. Aho mitakuyas oyasin, Mapacho medicina, buena buena.

Tabáček nosím snad vždy u sebe, aspoň malý kousek, pokud se někdy někde potkáme, a poznáš mě, tak ti ho rád nabídnu… Zaměřím se také na něj v některém dalším článku… S díky a hlubokou úctou a pokorou děkuji všem rostlinám a spojencům, se kterými spolu tady na planetě tančíme, poznáváme se, fungujeme. Jsme jedna rodina, ty a já. Já a Ty, Duch Tabáčku. Díky Aho.

Při tradičním užíváním rostlin se obvykle zpívá písně, tedy „modlitby“, prosby k duchům rostlin. Tady nabízím alespoň slova několika tabáčkových písní, melodie možná časem zvládnu natočit zvukově, nebo přijď na některou „Ceremonii s rostlinnými spojenci“, zazpíváme si ji společně.

+++

Mapacho medicína Icaro…

+++

Tabáčku můj milovaný do nosánku si tě dám
s tvou pomocí všechny změny snadno lehce vykonám… lehce vykonám
Tabáčku můj milovaný všechny brány otevři
dej mi křídla mužské síly, přes Vesmír je rozevři… celé rozevři
Tabáčku můj milovaný, do očí tě kapu
vidím lépe než pan ostříž, konečně netápu… už netápu

+++

V jazyce shuarských indiánů, přibližná transliterace:

Karakamaná, tsantwi, ťahé, karakamanákú tsantwi ťashein
Ayawikjá tuki tuki, karamkarámu, tsantwi ťashein
Nahakamaná, tsantwi tashain, Karamkarámu, tsantwi tashein

(Význam: Modlím se k tobě, Duchu Tabáku, a prosím o podporu, spojení skrze své tělo s celým Vesmírem. Děkuji a zdravím tě.)

Vodičku, tedy výluh z tabáku, je možné si také kápnout do očí. Štípe tak minutku, dvě, tři… zajímavá zkušenost, je fajn si ji občas dopřát, protože velmi znatelně uvolňuje veškeré svalové napětí v těle uložené. Je potřeba rozdýchat, uvolnit se, nechat to odeznít…

Další možnosti otevření ceremonie

 • Záměrem… „od teď je to ceremonie…“
 • modlitbou, poděkováním, prosbou o ochranu (Matce Zemi, Otci Nebi, duchovním průvodcům…), recitací, stačí i v duchu…
 • Vykouření prostoru vykuřovadly
 • Fouknout si rapé
 • Bubnování na šamanský buben, hrou na hudební nástroj…
 • Zpěvem písně
 • Svou oblíbenou meditační technikou
 • Jinak… dle sebe…

7. Čas na kalíšek

Není co dál moc řešit, co dál odkládat. Po otevření ceremonie je fajn postoupit k dalšímu kroku, ten by mohl být již kalíšek medicíny. Ještě se ujisti o tom, že máš vodu, kyblík na případné zvracení, odpaďák, pohodlné ležení…

Kolik medicíny vypít?

Obvykle se jako odměrka používá panák na alkohol (50 ml), a dává se buď celý kalíšek, nebo poloviční (25 ml) či prostě něco mezi půlkou a celým. Jenže, hodně záleží na konzistenci, koncentraci tvé medicíny. Když by byla medicína uvařená slabá, řídká, je možné, že ani celý panák „skoro nic neudělá“, když naopak koncentrovaná, i půl kalíšku může být dost na začátek.

Obecně doporučuji na úplně poprvé začít s rozvahou, dát si spíš míň než víc, třeba jen půl kalíšku, nebo jen jeden dva loky, a sledovat, co se s tebou bude dít dál. Pamatuj, přidat si medicínu můžeš vždycky, ale ubrat již nejde.

Nejspíš hned cítíš v ústech ne úplně příjemnou chuť. Co je hořké, to je léčivé. Žádná pořádná medicína není úplně příjemná chuťově… Můžeš ústa vypláchnout pár loky čisté vody a buď spolknout, nebo vyplivnout do lavórku. Ten je fajn mít po celou dobu ceremonie při ruce.

Efekt medicíny ayahuascy

Během pár minut až desátek minut, maximálně tak do jedné hodiny od kalíšku, by měl být cítit stoupající efekt medicíny. Je to jako různě se stupňující nezvyklé pocity mravenčení po těle, může to být až třes, i nezřídka návaly chladu nebo horka, zimnice, pocení, zvracení… K tomu běhají myšlenky, pozornost, sem a tam, nahoru a dolů, dovnitř a ven… můžeš mít pocity jako by létání, klesání „někam dolů“, nebo naopak „někam nahoru“, můžeš mít uvnitř sebe, svým vnitřním zrakem, za zavřenými víčky, konkrétní či méně jasné vize, někdy opravdu překrásné, barevně do detailů prokreslené.

Takto aspoň něco z těchto průvodních jevů začíná být znatelné během hodiny po vypití kalíšku. Když by efektu medicíny bylo příliš málo, můžeš si, kdykoliv to cítíš, přidat další dávku, ať už zase půlku kalíšku, nebo celý… Nech se vést svým jasným pocitem, že „ano, teď je vhodná doba na přídavek“. Když tento pocit tam není, tak raději počkej. Lepší obezřetněji, postupně, než to přehnat, zvlášť, pokud jsi sám, sama a nikdo z dalších lidí o tvé ceremonii neví. Je zcela ve tvé režii, máš se ve svých rukách. Je to určitě zajímavý pocit, být sám sobě léčitelem, šamanem, ayahuasceros, že?

Doma uvařená medicína ze sušených bylin zřejmě nikdy nebude mít takovou sílu, jako medicína připravená z čerstvé liány v pralese. Ale i tak mi přijde, že to stojí za to… Náklady na letenky a veškeré další náklady pobytu v Amazonii něco stojí. Přijde mi, že může být zajímavé si udělat doma svou ceremonii a když tě to zaujme, můžeš se vydat do Amazonie. Je tam spousta míst, která se dají navštívit, Ekvádor, Peru, Brazílie, Kolumbie… to jsou hlavní země kontinuální ayahuascové tradice. Spousta moudrosti a znalostí léčení je možné se přiučit… nebo je možné také navštívit ceremonie s rodilými šamany z nás v Česku či Slovensku, láká-li tě to mít tuto autentickou zkušenost, napiš mi, každý rok navštěvuju několik ceremonií, můžeme se domluvit, že půjdeme spolu nebo ti pošlu vhodný kontakt…

„Něco“ by ti medicína měla poodkrýt, ukázat, měla by se dostavit jasná krystalicky čistá vize, že „toto je život, jaký chci mít“, toto je to, proč jsem tady. Obvykle se to dostavuje po kratším či delším stavu mírné krize, peripetie, z pekla do očistce a pak do nebe… Může a nemusí s tím být spojené zvracení nebo pocity na zvracení.

Když se zvracení dostaví, je to často velmi úlevné a příjemné. Někdy to však nejde, děje se to, že v břiše je cítit i poměrně dlouhou dobu silné napětí, je blbě od žaludku, ale ne a ne se vyzvracet. Docela muka… Co s tím?

Možností je několik:

 • Pokud ležíš, tak se zvedni, narovnej si páteř. Tím se narovná tvá energie, a může přijít zvracení a uvolnění.
 • Pokud ani to nepomůže, zaměřuj se na svůj dech přes své srdce nebo do břicha. Naplňuj se světlem.
 • Dej si tabáček do nosu. Obvykle hned uvolní a otevře to, co nešlo dlouho pustit.
 • Foukni si rapé do nosu (nebo si nech fouknout od někoho). Funguje obvykle také hned a okamžitě.
 • Napij se vlažné vody ve větším množství.
 • Wayusová očista – pokud máš wayusu, uvař si hrnec a když je příjemně vlažná teplota na pití, pij tak dlouho, dokud se nevyzvracíš. Klidně to může být i víc než půl litr, litr… wayusa má příjemné zásadité pH, zavodňuje tělo a chutná lahodně. Blinká se po ní opravdu příjemně 🙂
 • Nechat to být a ono to přejde, ten pocit se dříve či později rozplyne… jen to někdy trvá a mohou to být fakt dost muka…

Během ceremonie také může nastat stav, že se uvolňují „sračky ze střev“ jako průjem. Výjimečně, když se „zadaří“, jde to současně horem i spodem 😀 No jó, no. Dá se to přežít. Znovu opakuji, lepší koncentrovaně ze sebe dostat dlouho uložené věci a uvolnit energetické bloky a vyblinkat breberky, než se nechat rozkládat sám sebou za živa…

Co dělat dál během ceremonie?

Je doporučené první část, tak dlouho, jak to zvládneš, spíše sedět s rovnou páteří, medicína pak lépe proudí po tvém těle, řeší a „pracuje“ spolu s tvou vědomou částí tebe samého. Když si lehneš, obvykle se dostaneš snadno do svých podvědomých úrovní… Anebo možná ne, těžko říct, jaký můžeš mít průběh…

Můžeš poslouchat hudbu, psát si poznámky, kreslit si obrázky, nebo si i zazpívat… Obvykle není moc vhodné ani na to není nálada nějak se procházet či si povídat s ostatními účastníky ceremonie. Je fajn, pokud je vás víc, aby byl spíš každý sám pro sebe, aby se moc nemluvilo…

Ukončení ceremonie

Je dobré ukončit ceremonie podobným způsobem, jako byla zahájená. Tedy tabáček, rapé, vonné esence apod… Může to být v průběhu noci, když cítíš, že efekt medicíny již opadl, anebo se nechat ukonejšít ke spánku a ukončit ceremonii ráno.

Zbývá uklidit si věci, zrekapitulovat si, co a jak pro další ceremonii udělat jinak (například jiné dávkování medicíny apod.), poznamenat si konkrétní kroky, vize, cíle, informace, které ti přišly, obvykle se týkají vlastní osoby, ale mohou to být i vzkazy určené pro někoho, úkoly, projekty, sny…

Je zcela ve tvé režii, komu a jak a co o své ceremonii řekneš. Připrav se, že někdo pro to zřejmě bude mít pochopení, někdo ne. Tak to holt chodí…

Dieta a odpočinek po skončení ceremonie

Po ceremonii nejspíš, po nezvykle probdělé noci, budeš mít potřebu se vyspat, být ještě nějakou dobu sám / sama. Je fajn si dopřát klid, samotu, nechodit hned úplně do rušných míst, do kolektivu mezi lidi. Máš rozcitlivělé energie a nemuselo by být příjemné hned skočit například do pracovního procesu, aspoň den volna je téměř nutností.

Dodrž co nejlépe dietu i po ceremonii. Vyživuj se s rozmyslem, lépe než před ceremonií.

Nedělej nic na úkor sebe. Dávej si lásku sobě na prvním místě. až s pocitem vnitřní celistvosti a harmonie můžeš dobře a synergicky pomáhat ostatním.

Užívej si života, ať to pro tebe znamená cokoliv. Jdi svým snům, vizím a projektům, naproti.

Aho mitakuye oyasin. Díky za všechny naše vztahy.

Dotazy? Napiš mi, zavolej. Pokračování nejspíš bude, brzy, ve správný čas. Zřejmě bychom mohli pokračovat o hudbě vhodné k ceremonii… a je toho ještě spousta, co mi přijde, že stojí za zmínku… Máš-li zajímavý dotaz, doplnění, napiš mi mail nebo komentář pod článkem.

Já jsem Ty a Ty jsi Já.

Chrisantem