Autor článku: Chrisantem „Nzambe“ Macháček, zakladatel a majitel e-shopu ladirna.cz

Jsme, pokud vím, první a zatím i jediný e-shop v ČR a SK, kde je možné Ibogu volně zakoupit. Navštivte sekci Iboga na Ladirna.cz

Jak mikrodávkovat Ibogu, aby efektivně a bezpečně pomohla zlepšit kvalitu života?

Tento článek navazuje na můj první článek věnující se rostlině Iboga, tam se dozvíte, jak Ibogu dávkovat a jak si uspořádat domácí ceremonii s vyšší dávkou Ibogy.

Tabernanthe Iboga, zřejmě nejsilnější rostlina na světě k léčení závislostí a depresí

Sám vím, že jsem se tématu mikrodávkování dopodrobna v prvním článku nevěnoval, nyní tedy zaplňuji tuto mezeru.

Keř Iboga v Gabonu

Tento článek píšu v Gabonu během své druhé ibogové studijní cesty. Zjišťuju, že způsob, jakým užívají Ibogu mí afričtí přátelé, je o dost jiný, než jak ji využíváme v Evropě, ale něco je určitě podobné. Tento článek by měl zodpovědět na některé důležité otázky, které mohou s mikrodávkováním Ibogy v domácím prostředí vytanout. Přesto, že se tento článek zakládá na mých zkušenostech a na zkušenostech dalších lidí, které ibogovými procesy doprovázím, zkušenosti jsou to ze své podstaty vždy subjektivní a mohou se velmi lišit člověk od člověka. Co funguje mně, nemusí fungovat i Tobě.

Video o Bwiti iniciaci v Gabonu

Doporučuji, zjistěte si informace i z jiných zdrojů, a pokud máte jakoukoliv pochybnost nebo otázku, vyhledejte co nejkompetentnější osobu. Mám-li jí onou „kompetentní osobou“ být já, můžete využít k dotazu formulář pro komentáře dole, nebo využijte Kontakty.

Zrod chrámu Kumačenge

Do Afriky jsem odjel v červnu 2022 s prosbou, ať, pokud jsem vhodná osoba ke sdílení Ibogy v Česku a na Slovensku, se mi ukáže vhodná forma, jak to dělat.

A stalo se, že mi Iboga velmi jasně zprostředkovala několik setkání a dovedla mě na místo, kde jsem podstoupil svou iniciaci do Bwiti s velmi silnou dávkou Ibogy. Nebudu se o tom více teď rozepisovat, protože o tom chci sestříhat video a napsat speciální článek (a nejspíš i knihu)…

Každopádně, postupně se mi ukázala jasná vize, jak můžu a mám Ibogu sdílet v Česku, a tak vznikl Ibogový „Chrám Kumačenge“.

Navštivte speciální web kumacenge.cz – Český Bwiti chrám „Bohatství Matky Země“.

Zdraví a bezpečnost užívání Ibogy… hrozí opravdu úmrtí?

V odborné literatuře je možné dohledat, že došlo k několika případům úmrtí po podání Ibogy. Zřejmě se však vždy jednalo o tzv. „flood dose“, tedy „povodňovou dávku“, jak bychom to přeložili? „Plná palba“ je asi nejvíce vypovídající ekvivalent… Většina těchto úmrtí byla připsána smrtelným interakcím mezi Ibogou a jinými drogami, který dotyčný v té době užíval, nebo proto, že se tato osoba pokoušela skoncovat s vážnou dlouholetou drogovou závislostí a tělo tak bylo velmi abnormálně zeslabené. Tyto incidenty byly obvykle způsobeny po použití ne přírodního prášku z keře Ibogy, ale jeho silně koncentrovaných extraktů, tedy Ibogainu HCl nebo TA (Total Alkaloid).

K dalším úmrtím údajně „běžně“ dochází přímo během iniciačních obřadech v Gabonu či sousedních zemích, kde je Iboga po staletí užívána tamními domorodými kmeny v tradici, které se říká Bwiti. Pro úplnost informací je dlužno dodat, že dávky Ibogy, které jedna osoba požije během takovýchto obřadů, se mohou pohybovat v rozmezí 50-250 gramů během krátké doby jedné či několika málo nocí (dní) za sebou. My jsme na iniciaci v Gabonu dostali odhadem něco mezi 40 a 60 gramy, a všichni jsme v pořádku přežili samozřejmě 🙂

Neexistují však zřejmě žádná skutečná „tvrdá čísla“, jak často se děje, že by někdo u Ibogy zemřel. Nikdo samozřejmě neeviduje, kolik lidí ročně Ibogu užívá ve všech zemích světa, určitě to budou tisíce a tisíce…

Nechci rozhodně bagatelizovat riziko, ale přijde mi, že riziko úmrtí s Ibogou je velmi malé. Dle mého mínění si Iboga nevede špatně, zejména když to porovnáme s nedozírnými škodami, jaké má na svědobí všemi vládami světa tolerovaný alkohol, cigarety, cukr, sůl, masný a mléčný průmysl atd. atd…

Je nutné navštívit před ibogovou terapií lékaře?

Chcem sa spýtať či sa aj pri mikrodavkovani odporúča ísť na testy srdca a krvné testy?

V souvislosti s Ibogou je na některých webech a diskuzních fórech často zmiňováno, že je velmi riziková a nebezpečná, často se doporučuje před užitím pro jistotu navštívit lékaře, který zhotoví EKG screening. Je to nutné? A je to nutné i u mikrodávkování?

Troufám si říci, že u mikrodávkování je naprosto zbytečné navštěvovat lékaře a dělat si jakékoliv testy. Pokud se chystáte na vyšší dávku ibogy doma (míněno cca od 10 gramů do nějakých 25 gramů), a jste zdraví či „průměrně zdraví“, tak ani tam, troufám si říci, není nutné se zbytečně stresovat návštěvou lékaře. Ale, pokud máte jakoukoliv pochybnost sami o sobě a o své kondici, určitě může být vhodné s někým zkušeným svůj stav, záměr a dávkování zkonzultovat, a domluvit si případně někoho, aby vás u této zkušenosti „pohlídal“. Kontaktujte mě.

Nevhodné kombinace s jinými látkami

Zatímco mikrodávkování je velmi bezpečné, problém s Ibogou je ten, že během delších mikrodávkových plánů se alkaloidy Ibogy hromadí ve vašem tělesném systému, takže je určitá malá šance, že pokud si vezmete jiné drogy nebo léky, můžete mít nežádoucí reakci.

Zvláště problematické látky, které se nedoporučuje kombinovat s Ibogou, jsou například:

 • MDMA,
 • amfetaminy,
 • stimulanty na předpis,
 • kokain,
 • opiáty,
 • MAOI,
 • steroidy,
 • betablokátory,
 • antidepresiva,
 • antipsychotika
 • a další psychiatrické léky.

Takže pokud chcete hrát na jistotu, je lepší se těmto všem vyhnout během doby vašeho mikrodávkování a ideálně tak dlouho, dokud je Iboga ve vašem systému (3 dny až týden po ukončení poslední dávky).

Vnímám, že pro to, aby se z Ibogy vytěžilo maximum, je dobré pracovat výhradně s ní, pak nejlépe cítíte její efekt a přináší nejlepší výsledky.

Návod na domácí mikrodávkování

Doporučená testovací dávka před samotným mikrodávkováním

Ze zkušenosti vyplývá, že před tím, než započnete se samotným mikrodávkováním, může být velmi velmi výhodné nejprve si vzít množství cca 1-2 gramy (ženy), nebo 2-4 gramy (muži) například o víkendu, kdy víte, že nemáte nic na práci.

Každý je jinak citlivý na množství Ibogy, a tato pokusná testovací mírná dávka vám dá zažít, co asi tak vám Iboga, jaký stav, vám může zprostředkovat, do jakých úrovní se s ní můžete dostat, na jaká témata se s ní naladíte.

Tato testovací dávka je stále velmi bezpečná, i citlivější jedinci ji zvládnou zcela v pořádku, to nejhorší, co se může stát, je, že zažijete mírný ibogový proces, tedy na několik desítek minut až hodin si lehnete, pustíte si příjemnou hudbu a budete odpočívat, a pozorovat sami sebe, své úvahy a budete se ladit spolu s Ibogou. To, jak silná tato testovací dávka pro vás bude, je velmi individuální. Doporučuji, jak jsem psal, dát u žen 1-2 gramy, u mužů to může být 2-4 gramy. Počkejte aspon 2 hodiny, kdybyste nic znatelného necítili, tak můžete dle svého pocitu a vnitřního vedení zvyšovat (po zhruba 1 gramu).

Tato testovací dávka vám pomůže naladit se na to, co můžete dostat v malé mikrodávce, pocítíte, jak s vámi Iboa může ve vašem systému komunikovat.

Zjistili jsme, že tato počáteční první dávka je velmi vhodná v přírodě, o samotě, v tichu a bez rozptylování, takže se můžete opravdu naladit pouze na sebe s Ibogou, ale pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete do přírody, tak nevadí, vyhraďte si doma klidné prostředí bez přílišných vlivů.

Tip: Dobrá činnost na testovací dávku Ibogy je například úklid vašeho pokoje nebo domácnosti, toho, co jste třeba dlouho odkládali a do čeho se vám nechtělo…

Jak poznat, že Iboga působí?

Cítíte se velmi pravděpodobně „uzemnění“, zpomalení, cítíte se v „meditačním stavu“, pozornost máte zaměřenou dovnitř, nemáte moc chuť si povídat. Všimnete si, že „koukáte do blba“ a vůbec vám to nevadí 🙂

Můžete se však také cítit velmi povzbuzení a najednou máte chuť například dělat to, co jste dlouho nedělali, například něco tvořivého, nebo již zmiňovaný úklid, procházka…

Vzhledem k tomu, že Iboga v těle působí alespoň 12 hodin, doporučuji tuto testovací dávku dát ráno, ne večer. Když si dáte Ibogu večer, tak hrozí, že nebudete spát. Pokud s tím počítáte, samozřejmě je to na vás.

Proč nic necítím?

Občas někteří lidé hlásí, že při užívání Ibogy „nic necítí“. Mohou dokonce pozřít až několik gramů, a přesto toho moc necítí. Důvodů může být zřejmě několik.

1. Osoba má systém, který prostě není kompatibilní s Ibogou.

Může se stát, spíše však ve vzácných případech, že si dá někdo i plnou záplavovou dávku a nebude to na něj mít „žádný vliv“. Stalo se mi to vícekrát při doprovázení některých „specifických případů“. Někomu stačí třeba jen 8 gramů a už je v plném procesu, někdo i po 20 gramech tvrdí, že „nic necítí“.

Pokud jste člověk, který se chce s Ibogou zbavit jakékoliv drogové závislosti, tak dávkování nejspíš bude mnohem vyšší než „normální člověk“. Iboga se totiž musí uvnitř tělesného systému „prát“ s drogou a tím resetuje její nežádoucí devastačí účinky na tělo, a Iboga pak neovlivňuje tak silně mozková centra, která ovlivňuje zdravé jedince.

2. Něco se děje, Iboga působí, efekt se dostaví, ale člověk není schopný (ochotný) si to připustit

Byl jsem svědkem toho, že dost lidí i při silné Ibogové dávce říkalo, že se nic neděje, i když se klepají, nemohou chodit a stále opakují to samé. Zjevně se něco děje, ale oni to nevidí, nebo nepřipustí si to vidět. Mají silné obranné mechanizmy sama před sebou.

Zjistil jsem, že lidé, kteří jsou velmi uvízlí ve své mysli/intelektu, méně pravděpodobně uvidí, co se děje, zatímco lidé, kteří jsou i standardně trochu více ve svém těle, budou hlásit mnohem více nějaký efekt. Je to, jako by Iboga pracovala v prostoru za myslí, na podvědomí/nevědomí, takže lidé zvyklí vnímat svět z velmi cerebrální nebo neokortikální pozice mohou mít problém rozeznat změny ve svém vnímání. Neměli byste tedy zírat ani tak na to, co je před vámi, ale na váš skutečný vnímací aparát, který provádí vnímání, které je třeba pozorovat.

Dokonce i lidé, kteří prošli spoustou různých psychedelik a očekávají, že zažijí něco, co souvisí s populárnějšími tryptaminy a fenylethylaminy, mohou tvrdit, že se nic neděje, prostě proto, že očekávají úplně něco jiného. Pro Ibogu platí o dost jiná pravidla než například pro LSD, houbičky nebo MDMA…

3. Lidé hledají účinky Ibogy svou hlavou (myslí), ale důležité je vnitřní pochopení, kterého si nevšimnou

U Ibogy totiž nejsou ani tak důležité „halucinace“, to, že se motá hlava nebo člověk „vidí hvězdičky“ nebo různé „přeludy“, ale mnohem důležitější je jeho vnitřní stav, prožitek, procítění svého Já z nové perspektivy, přijetí sebe sama tak, jako do té doby ne.

Iboga kořenová kůra je medicínou pro tělo stejně jako pro mysl. Někdy mi přijde, že způsob, jakým Iboga funguje, je hodně v intuitivní/pocitové sféře. Zdá se, že Iboga ve formě kořenové kůry vrací lidi zpět do těla, uzemňuje, přerozděluje vaši energii, uvolňuje energetické blokády, abyste se cítili lépe v celém těle jakožto celku.

4. Žádný energetický vztah s Ibogou

Toto pravidlo platí pro mnoho věcí v životě. Pokud jste do procesu nic neinvestovali, nemusíte obdržet žádnou výplatu. Slyšel jsem příběhy lidí, kterým byla poskytnuta bezplatná léčba a ta buď vůbec nefungovala, nebo neměla trvalé následky. Nemusí to nutně platit pro každého, ale z vlastní zkušenosti jsem vypozoroval, že někdy, když lidé dostanou medicínu nebo léčení zdarma, nemusí si toho tolik vážit a nebudou mít moc silné zážitky, nebo nemohou přijmout zprávy, které se objeví.

Stejně tak Iboga velmi pravděpodobně nebude fungovat, pokud Ibogovou terapii někdo podstupuje proto, že to chce někdo blízký z jeho okolí, například rodiče, sourozenec, partner.

Dokonce jsem dostal i dotaz ve smyslu: „Můj dobrý přítel pije velké množství alkoholu denně, můžu mu koupit Ibogu a dát mu ji do nějakého jídla?“

Odpověď je jasná – ne, nemá to smysl, a takto se nesmí postupovat! Iboga nefunguje proti vůli toho, kdo si ji dává. Je potřeba, aby k terapii Ibogou svolil ten, koho se to týká, aby si uvědomil svůj záměr, a navázal vlastní intimní vztah s Ibogou. Pak to může fungovat, ale určitě ne proti jeho vůli.

5. Možná nejste připraveni pracovat s Ibogou.

Někdy prostě není ještě čas začít s Ibogou pracovat a v tuto chvíli z toho nic signifikantního nezískáte. Nebo nemáte připravené prostředí, nemáte vhodný záměr, nebo jste podcenili přípravu či dietu. To, co také může brzdit vhodnou integraci Ibogy do života, je přílišná snaha. Snaha je vždy marná snaha. Dopřejte si čas, popovídejte si se mnou nebo s někým, kdo má Ibogu za sebou, a nechte Ibogu Ibogou, ve správný čas se vám její moudré vědomí zase připomene a vy budete jasně vědět a cítit, že nyní je správný čas na další pokračování ibogových procesů.

Plán mikrodávkování Ibogy

Existuje několik možností, jak si naplánovat mikrodávkování Ibogy v domácím prostředí. Je vhodné si naplánovat dny užívání Ibogy dopředu na dobu 1-2 měsíce. Počítejte s tím, že čím déle si budete Ibogu dávat, tak tím více se hromadí ve vašem systému a kumuluje se její efekt, a tím víc byste měli cítit její jasné vedení.

Dny pauzy jsou důležité pro integraci a odpočinek těla. Během mikrodávkování je tělo více či méně v  módu rozšířeného vědomí, není záhodno mikrodávkovat úplně každý den. Proto, z praxe se doporučuje se, aspoň pro začátek s Ibogou, zvolit jeden ze tří systémů:

Mikrodávkování 1 + 1

1 den mikrodávka, 1 den (či více dní) pauza. Pro „normální“ případy, kdy neřešíte žádné extra akutní téma.

Mikrodávkování 3 + 3

3 dny za sebou dáváte vždycky ráno či dopoledne mikrodávku, pak si dáte alespoň 3 dny pauzu. Pro středně akutní případy, kdy uvítáte transformaci v rozumné době.

Mikrodávkování 5 + 2

5 dní za sebou dáváte ráno či dopoledne mikrodávku, pak alespoň 2 dny pauza.

Čím více mikrodávek Ibogy si budete dávat, tím silnější propojení s ní byste měli cítit. Pokud po nějaké době budete mít vnitřní informaci, že dnes si Ibogu máte / nemáte dát, tak to poslechněte. Stejně tak ohledně dávkování. Můžete mít jasný vhled, že potřebujete méně / více Ibogy, než na začátku. Obvykle spíš s přibývající dobou mikrodávkování byste měli potřebovat méně Ibogy, ale ani to nemusí být pravidlem.

Vnímejte co nejlépe sami sebe a to, jak ve vás Iboga otevírá vaši vlastní bytost, pomáhá vám ukazovat to, kdo jste vy, a jak žít pohodový radostný život. Poslouchejte ji a sami sebe co nejlépe.

Pokud však nemáte pocit, že by ve vás Iboga jakkoliv mluvila nebo něco se měnilo, pokračujte v pravidelném rozvrhu mikrodávkování, jak jste si vytyčili na začátku (1 + 1, 3 + 3 nebo 5 + 2).

Iboga zhoršuje emoční rozpoložení?

Může se stát, že Iboga otevře něco, čemu můžeme například říkat „třináctá komora“. Máte pocity rozkolísání, cítíte se nejistí, odloučení sami od sebe, místo toho, aby se ve vás rozhosťoval klid a mír, jste spíš nervózní a nasraní na cokoliv, nebo též trpíte nespavostí, jste přecitlivělí, pozorujete častěji útlum a depresi či manické stavy, jste emocionálně nestabilní…

Ano, i to se může stát. Pak přesně takovouto zkušenost potřebujete, Iboga ve vás pracuje, a vy si přesně těmito stavy musíte projít. Doporučuji, pokud něco takového pozorujete, tak si dejte několik dní až klidně i několik týdnů pauzu, a nechte Ibogu odpočívat. Jestli něco mohu doporučit, tak v podobných stavech, co dosti efektivně pomáhá, je – choďte hodně do přírody, meditujte, cvičte, hýbejte se, začněte zpívat, kreslete či malujte… a můžete mě též kontaktovat a popovídáme si o tom více individuálně.

Záměr = velká část „úspěchu“

Stejně jako při užívání větších dávek Ibogy je záměr nesmírně důležité i při mikrodávkování.

Ať už užíváte Iboga prášek nebo Ibogové kapsle, udělejte si z přijímání Ibogy posvátný čas. V Gabonu říkají Iboze „Boa Sacre“ = „Svaté dřevo“, a mají ji ve velké úctě. Užívají ji obvykle s písní, vkleče, jako svaté příjimání v kostele. Je zcela na vás a vašem vnitřním vedení, jak si chvíli přijetí Ibogy uděláte, ale doporučuju, přistupujte k tomu co nejvíce zodpovědně. Když máte prášek (či kapsli) na lžičce nebo na ruce, v několika slovech nebo větách poproste moudré vědomí rostlinného spojence, například takto:

Ibogo, prosím Tě, ať v mém životě cítím Lásku.

Ibogo, pomož mi, prosím, uvolnit se v oblasti mého zdraví…

Ibogo, dej, ať jsem šťastný, silný, ať dokážu naslouchat sám sobě a lidem v mém okolí…

Další doporučené aktivity při mikrodávkování Ibogy

Jedním problémem u téměř všech forem mikrodávkování je, že když mikrodávkování zastavíte, co potom? Většinou účinky látky s časem mizí, vyšumí.

Účinky Ibogového mikrodávkování bývají o něco déle cítit než jiné látky, kvůli délce doby, po kterou Iboga zůstává ve vašem systému, ale i tak jste nakonec zase jako by na začátku. Někdy máte štěstí a podařilo se vám spustit trvalejší vyvážený stav po mikrodávkování.

Iboga je úžasná jak v bourání starých zvyků, tak v zavádění nových. Pokud víte, co chcete, jak má váš život vypadat, a jasně si definujete, jaké návyky si přejete získat, a víte, co jste připraveni ze svého života propustit, pak vás v tom Iboga může velmi dobře podpořit.

Iboga pomáhá zvyšovat sílu vůle aktivací a čištěním čakry solar plexu, která je středem síly vůle.
Parazit mysli bude bojovat zuby nehty, aby si udržel kontrolu nad celou vaší bytostí. Mysl je užitečný sluha, ale tyranský vůdce, který vám vymlouvá, abyste dělali prospěšné věci, které by vám mohly pomoci vzdát se kontroly nad vámi a přivést vás zpět k vědomí celého těla. Iboga dokáže snížit hlasitost tohoto mentálního hluku a je pravděpodobnější, že budete pokračovat a dělat věci hned, místo abyste se ztráceli ve vlastním mozkovém průjmu. Iboga je též nápomocná při omezování prokrastinace.

Deník své transformace

Abyste si lépe uvědomili, co opravdu chcete, a jak opravdu chcete žít, může být velmi užitečné psát si deník. Zvykněte si, po dobu mikrodávkování Ibogy, popsat aspoň jeden list papíru A4 rukou. Nemusíte to nikomu dávat přečíst, slouží to jen a jen pro vás, k vašemu uvolnění a hlubšímu porozumění sobě samotnému.

Můžete poprosit, ať moudré vědomí Ibogy skrze vaši ruku do deníku píše to, co byste si netroufli sami přiznat.

Iboga a závislosti

Iboga je známá jako pomocník v odvykání závislostí všeho druhu. Může se jednat o alkohol, cigarety, opiáty, marihuanu, kratom, ale i jídlo, práci, závislost v lpění na jiných osobách a podobně. Pokud je vaším záměrem být zdravý, silný, čistý, nebýt závislý na dané látce nebo vztahu, a jasně si to pro sebe definujete (viz kapitola záměr nahoře), Iboga vám obvykle pomůže.

Může to probíhat například tak, že, v případě odvykání cigaret, vám vnukne jasnou myšlenku:

„Co kdybys teď zvládnul počkat jen deset minut, než si zapálíš znovu další cigaretu?“ A ty si řekneš, dobře, to zní zvládnutelně, deset minut vydržím, a pak až si zapálím. Uplyne deset minut, a mezi tím se začneš zabývat něcím úplně jiným a zapomeneš, že sis chtěl vlastně před tím zapálit cigaretu.

Někdy však můžete cítit, že Iboga vám po nějakou dobu ještě zesílí chuť si určitou látku nebo závislost dopřávat. I to přijměte jako součást vašeho procesu. Například, člověk, který pravidelně a ve velkém chlastá, Iboga mu může dát jasné vnuknutí:

„Můžeš si dát svou milovanou skleničku vodky, ale dávej ji do sebe jako medicínu, s podobným posvátným zaujetím, jako sis dával kapsli ibogy, si dopřej večer skleničku alkoholu. Je to tvá medicína, a nevyčítej si, že nesmíš pít. Ty můžeš pít, pokud piješ s radostí a pocitem Lásky sama k sobě.“

A pak to poslechneš, dáváš pozornost sama sobě, dáváš pozornost své skleničce, a třeba už v polovině skleničky alkoholu zjistíš, že ti to už vlastně nechutná, že to děláš ze zvyku. A že je ti sama ze sebe blbě a že už to nepotřebuješ. A tak druhou půlku skleničky vyliješ a byla to tvá poslední sklenička alkoholu…

Může se samozřejmě dít i spousta jiných eventualit, ty jsi jedinečný, jedinečná, takže tvůj příběh bude nejspíše úplně jiný.

Meditace a Iboga

Iboga vám pomůže uvědomit si své vzorce myšlení a chování. Je to, jako byste léta dělali nějakou meditaci. Jedním z mých oblíbených způsobů, jak pracovat s Ibogou, je používat ji ve spojení s meditační praxí. Moje oblíbená praxe je vzít si trochu ibogy ráno, nechat ji chvilku rozvinout, a pak vstoupit na zhruba 30 minut do meditace. Během této doby se velmi dobře naladím na klid a mír, který Iboga přináší, a nechám, aby se tento pocit rozvinul do celého dne.

Zvědomění mentálních příběhů (ega)

Naše mysl nám často kecá různé příběhy. Problém je v tom, že mnoho z těchto příběhů je plné „bordelu“, jsou to nesmysly. Naše mysl velmi často lže, přikrášluje, dává pozornost jen tomu, co se jí „hodí do krámu“.

Iboga vám přidá novou perspektivu. Neztotožňujete se tolik se svou myslí, se svým vnitřním dialogem, ale získáváte perspektivu pozorovatele. Jste schopni vidět podvědomé či vědomé vzorce, někdy dokonce jste schopni určit, jestli dané vzorce pocházejí z vaší výchovy v rodině, nebo napříkld ze školy, nebo z dalšího života.

Iboga vám pomůže uvědomit si své nevědomé myšlenky, vzorce chování. Všímejte si všech rozdílů v navyklých vzorcích ve dnech, kdy Ibogu mikrodávkujete, a ve dnech, kdy si Ibogu nedáváte. Čím více budete těmto záležitostem věnovat pozornost, tím více vám bude odhaleno.

Zesílení těžkých emocí

Iboga může u některých jedinců působit tak, že velmi striktně v člověku zesílí to, co v něm bylo schované a potlačené.

Například, člověk, který má roztěkanou pozornost, sám sebe pozoruje, že jde k počítači napsat e-mail, ale než tam dojde, zastaví se v kuchyni a začne mýt nádobí, ale ani to nedokončí, protože vidí například kus papíru na lince, zvedne ho, a chce ho vyhodit, ale ani to nezvládne, protože se zase něčím rozptýlí…

Iboga může také zesílit stavy, které se dají označit jako „depky“ či deprese. Ten, kdo má k ní předpoklady, do ní jako by lehce s Ibogou spadne.

Jak z toho ven?

Pokud pozorujete sami sebe, svůj život a své tělo, které dělá něco, co se vám nelíbí, tak nikdy nejste nestranný pozorovatel. Vnímejte své emoce, vnímejte, jestli se vám to líbí nebo nelíbí. Jestli daná činnost, tak, jak ji provádíte díky naučeným programům, vás opravdu plně uspokojuje, či nikoliv.

Pokud vás neuspokojuje, a pozorujete, že vás to neuspokojuje, tak nejste nevědomý otrok sami sebe, ale máte moc sami nad sebou a nad svým konáním. Musíte najít v sobě záchytný bod, který vám dodá odvahu změnit program svého chování. Pokud jste pozorovatelé, tak jste i tvůrci. Zvládnete to. Musíte se však jasně a svobodně rozhodnout, že to opravdu chcete změnit.

Musíte se rozhodnout, že chcete být zdraví, silní, šťastní, svobodní. Že chcete zvítězit nad starými programy. Pokud se takto rozhodnete, tak Iboga vám v tom pomůže, aby se to stalo. Zvládnete to.

Hlubší propojení s tělem

Když mikrodávkujete Ibogu, cítíte se v hlubším kontaktu se svým tělem. Je velmi vhodné tento proces ještě podpořit a zapojit do dní mikrodávkování aktivity jako jóga, čchi-kung, dechová cvičení, běh, tanec apod. Když budete provádět jakékoliv fyzické cvičení, tak byste měli cítit ještě hlubší propojení se svým tělem, než ve dnech, kdy nemikrodávkujete.

Spojení s přírodou

Ibogu začali užívat domorodí lovci v africkém pralese, kteří si ji dávali, aby byly jejich smysly bystřejší a měli větší výdrž. My v Evropě samozřejmě už nemusíme lovit, ale můžeme ji využít podobně, abychom měli bystřejší smysly, abychom cítili hlubší propojení s přírodou.

Když si dáte dávku Ibogy ve velikosti 1-3 gramy a vyrazíte na pohodovou procházku do lesa, tak byste měli cítit mnohem lépe energii stromů, rostlin a živočichů a bude to velmi pravděpodobně velmi příjemný zážitek. Možná můžete pocítit, že na vás stromy či rostliny dokonce až „mluví“, nebo že vidíte jejich energetická pole, která jsou jindy běžnému zraku skryty.

Umělecké a tvořivé aktivity

Iboga velmi napomáhá tvořivým uměleckým aktivitám, je jedno, jestli psaní, kreslení, malování, zpěv, sochařství. Pokud máte zkušenost s některou tvůrčí činností bez Ibogy, a dáte si pak Ibogu a děláte to samé, tak můžete žasnout, že dokážete velmi snadno vstoupit do tvořivého flow.

Iboga totiž poskytuje lepší přístup k vlastnímu nevědomí, odkud pramení veškerá kreativita, a zároveň tlumí kritický hlas, který bez Ibogy může kreativní procesy brzdit.

Iboga a vnitřní moudrost

Iboga vám také může pomoci napojit se na vaši vlastní vnitřní moudrost. Pomůže vám, když si na proces naladění uděláte čas. Na začátek vám může pomoci, když si vezmete tužku a papír, sepíšete si otázky, a pak necháte, ať vaše moudrá inteligence odpoví.  Můžete si dokonce klást otázky a necháte pak přijít odpovědi.

Iboga a Pravda

Iboga nesnáší lži a přetvařování! Například, pokud si dáte mikrodávku Ibogy a jdete do své práce, pokud jste tam vlastně dlouhodobě nešťastní a ubíjíte se tam, tak vám to Iboga ve vás dá jasně najevo.

Nebo podobně, pokud si dáte malou dávku Ibogy a jdete například na rande, tak vám pomocí pocitů pohody a Lásky nebo naopak pomocí pocitů odporu, dá vaše tělo jasně najevo, zda je tento vztah pro vás vhodný, či nikoliv.

Ještě jednou k dávkování Ibogy

Jakmile se seznámíte s mikrodávkami Ibogy, můžete pocítit chuť experimentovat s velikostí dávek.

I když jsme se velikostem dávky věnovali v prvním článku, pro doplnění ještě popíšu zase z jiného úhlu pohledu, co vás asi tak čeká…

do 0,5 gramů (jedna kapsle)

Jedna kapsle má 0,3 gramů. Obvykle, když si dáte toto množství, tak „nic“ nepocítíte. To je smysl mikrodávky, že nic necítíte. Přesto, Iboga ve vás pracuje, a když se ohlédnete například večer na svůj den, měli byste vnímat, že byl trošku jiný než den, kdy si Ibogu nedáte.

Řízení auta na vlastní zodpovědnost. Je lepší se řízení raději vyhnout, ale, pokud si kapsli dáváte poněkolikáté a máte jistotu, že opravdu opravdu cítíte, že „nic“ z Ibogy necítíte, tak je to na vás…

1-3 gramy (jedna lžička)

1–3 gramy Ibogy má zřetelný povzbuzující účinek a příslušníci africké tradice Bwiti si toto množství často vezmou, aby protancovali celou noc. Člověk necítí po jedné lžičce Ibogy únavu po dobu alespoň 12 hodin a cítí se být vtažený do aktivity, kterou vykonává.

Obvykle toto množství znamená, že můžete vykonávat běžné činnosti, ale určitě bych nedoporučoval řídit auto. Od cca 2-3 gramů se můžete lehce přistihnout, že „čumíte do blba“, jste zpomalení a vaše pozornost je obrácená do vnitřního světa.

3-10 gramů (2 až 4 lžičky)

Když si dáte středně silnou dávku, tak už byste měli cítit, jak Iboga ve vás solidně pracuje. Budete se cítit ve vnitřním světě, můžete se setkat se zhoršenou motorickou koordinací, trochu jako ketamin. Řízení auta může být nebezpečné pro vás samotné i pro případné spolujezdce.

Můžete dělat i něco jiného, ale, v době nejsilnějšího efektu Ibogy, nejspíš zvládnete jen sedět nebo ležet a budete se nořit do svého vlastního vnitřního světa. Pusťte si příjemnou hudbu a nechte se unášet tím, co vám Iboga zprostředkuje. Můžete mít hluboké vize a porozumění sebe sama, ptejte se, na co chcete, a Iboga by měla podat vysvětlení. Můžete „vidět“ například paralelní reality svého života, ať už doslova, nebo symbolicky.

Můžete také zažít opakující se smyčky určitých druhů myšlenek nebo emocí. Iboga vám možná bude ukazovat též vaše základní vzorce a pomůže s životními lekcemi, a bude vám trpělivě znovu a znovu ukazovat to samé, dokud to nepochopíte.

10 gramů a více (2 lžíce a více)

Vyšší dávky Ibogy se doporučují pouze těm nejzkušenějším psychonautům. Bývá přínosné, když si k tomu domluvíte někoho, kdo vás pohlídá, protože to opravdu nemusí být prdel v některých momentech. Pokud podceníte přípravu, tak je velmi pravděpodobné, že vám Iboga dá co proto.

Iboga zmnoží a zesílí vnitřní stavy, což znamená, že zesílí to „hezké“, ale i to „nehezké“. Můžete zažívat pocity duševního šilenství nebo silnou beznaděj, ale i silné pocity lásky a hlubokého přijetí sebe sama. Může se dostavit zvracení a být i několik hodin dost špatně.

Důležité je nepodcenit dietu, alespoň 5 hodin předem nic nejezte, pokud můžete, dejte si i před takovouto silnou dávkou klystýr a 24 hodin úplný půst.

Tyto dávky mohou mít silně transformační potenciál, mohou pomoci v odvykání závislosti návykových látek, ať už alkohol, cigarety, opiáty apod. Pro úplný proces ukončení závislosti někomu stačí i jen jedna noc, někdo jich potřebuje více. Je to velmi komplexní téma, které přesahuje tento článek. Pokud potřebuješ konzultaci, kontaktuj mě.

Další odkazy