Aksamitník mexický neboli botanicky Tagetes lucida, anglicky Mexican Tarragon, je nízká trvalka z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae), dorůstá do výšky 20 – 40 cm. Vykvétá žlutými květy, které voní po anýzu.

Aksamitník mexický se řadí mezi léčivé byliny, které mají relaxační účinek na nervový či trávicí systém.

Tagetes lucida, zkráceně Aksamitník je krásnou zlatavě zabarvenou rostlinou, která k nám dorazila až z daleké Střední Ameriky. Mezi pěstiteli je známá pod názvem Afrikán.

Již staří Aztékové nedali dopustit na tuto drobnou květinu. Díky její charakteristické vůni ji využívali jako kadidlo na odhánění škůdců i jiného hmyzu a zároveň byla využívána při různých rituálech a obřadech. Známý dochovaný rituál se nazývá Den památky zesnulých a slaví se téměř po celé Střední a Jižní Americe. Nadrcený Aksamitník spolu s dalšími rostlinami vytvoří zlatavý prášek, který se foukne zemřelému do obličeje a tím ho rodina vyprovodí na další pouť.

Šamané z indiánského kmene Hiučolů kouřili nadrcené listy většinou smíchané s tabákem pro přenesení do jiného světa, kde se jim zjevovali předkové s novými poselstvími. Samotný Aksamitník jim také umožňoval zjasnění vizí a předpovědí.

Aksamitník bývá považován za lehké psychedelikum, které přináší při zavřených očích vize. Tradičně se užívá čaj z aksamitníku pro zklidnění žaludku, celkovému uvolnění a druhého dne jako rychlá pomoc po prohýřené noci. Jako koření bývá pro svou nasládlou anýzovou chuť používán do omáček či polévek. Silný čaj způsobuje při zavřených očích obrazce podobné vizím popisovaných uživateli peyotlu a lehkou euforii.

A jak rostlina vypadá?

Aksamitník je keřovitá rostlina, která svou výškou příliš nenadchne. Dorůstá maximálně do 50 cm. Listy nepřesahují délku 7 cm, jsou lesklé a pravidelné. Největší ozdobou jsou květy, čímž si Aksamitník vydobývá svou pozornost i mezi zahradníky. Mají žlutou barvu s hnědým orámováním a vyrůstají vždy na konci stonků. Rostlina se jimi chlubí po celé léto až do října, kdy se objevují první přízemní mrazíky. Původním domovem jsou tropické a subtropické oblasti Střední Ameriky, především Mexiko, ale dnes už vyrůstá téměř po celém světě a to nejen v oblastech s vysokými teplotami a vlhkým vzduchem.

Jak si rostlinu vypěstovat?

Jak již bylo řečeno, dnes už je možno spatřit Aksamitník téměř všude. Z toho vyplývá, že vypěstovat si ho nebude nic těžkého. Je potřeba ji vysadit na místo s přímým slunečním svitem a s dobře propustnou půdou bohatou na živiny. Nejjednoduším způsobem je výsev. Doporučujeme jej provést na sklonku dubna a května, kdy opadnou poslední ranní mrazíky, které by mohly rostlinu zlikvidovat. Denní teploty, které se v tomto období přehoupnou přes 15 °C, rostlině naprosto vyhovují a semena nám vyklíčí.

Kromě jednoduchého vypěstování má Aksamitník další nespornou výhodou. Jejich vůně a šťávy, uvolňující se z kořenů a květů odpuzují hmyz a další škůdce na celém záhonu. Sice je nezahubí, ale jejich počet se rapidně sníží.

Účinky jsou

Tagetes lucida má všestranné využití i co se lidského organismu týče. Nadrcenné listy a květy je možno použít v kuchyni jako aromatické koření do polévek, omáček, salátů a mnoho dalšího. Jeho nasládlou vůni bychom mohli přirovnat ke známému anýzu. Pokud máte po bujaré noci žaludek jako na vodě, odvar z květů pomůže tělu dostat se zpět do formy. Aksamitník uklidňuje nejen pokažený žaludek, ale také pocuchané nervy. Jeho relaxační a uklidňující účinky působí na celé tělo. Pokud trpíte nespavostí, problémy po uvaření slabého odvaru zmizí a člověk celou noc klidně prospí a zároveň se zlepší i kvalitu snů.

Po požití silného odvaru nebo při kouření silnější dávky drcených listů může způsobit „halucinace“ barevných fraktálovitých obrazců.

Aksamitník mexický / Mexican Tarragon / Tagetes lucida na Ladírně:

Aksamitník mexický (Tagetes lucida), extrakt 10x

Ke kouření, vaporizování, pro získání silnějších účinků vizí…