Sinicuichi, česky heimie vrbolistá, latinsky Heimia salicifolia, anglicky Sun Opener, je keř pocházející ze Střední Ameriky, řadí se do čeledi kyprejovitých (Lythraceae), dorůstá velikosti cca 0,6-2 metry.

Na stonku vyrůstají vstřícné kopinaté až mečovité listy až 9 cm dlouhé a v jejich úžlabí žluté květy. Ty jsou pravidelné, zpravidla šestičetné, souměrné, s trubkovitou češulí a velkým počtem vajíček v pouzdrech. Plod je tobolka, semena bez endospermu.

Užívání a účinky

Ve Střední Americe rostlinu tradičně užívali aztéčtí kněží a šamani pro navození stavů věštění a k návratům vědomí do minulosti, tvrdí se, že sinicuichi umožňuje aktivovat vzpomínky na zážitky z prenatálního období. Význam tohoto keře jako léčivé rostliny a omamné drogy dokumentuje i název bylina života, užívaný např. v Brazílii. Tuto rostlinu, kterou Aztékové nazývali „sinicuichi„, dosud používají mexičtí šamani jako prostředek k navození věšteckého transu. Sinicuichi je také nazývána „sluchovým halucinogenem“, protože způsobuje, že zvuky doléhají zdeformovaně a z velké dálky. Účinky bývají často popisovány jako euforické, relaxační a celkově příjemně unavující.

V Mexiku se z této rostliny připravuje omamný nápoj. Za počáteční dávku považují někteří autoři 10-15 gramů čerstvých listů. Lehce ovadlé listy se ve vodní lázni rozdrtí a nechají se na slunci kvasit.

Droga navozuje lehkou závrať, mátožnou euforii, ztmavnutí zorného pole, zcvrknutí se okolního světa, změny ve vnímání času i prostoru, zapomínání. Hlavní jsou však sluchové halucinace a s tím spojené vyšinutí ze skutečnosti. Zvuky se zdají přicházet deformované z velké vzdálenosti. Předávkování může vést až k hluchotě. Zrakové halucinace nevyvolává. Vystřízlivění není obvykle doprovázeno žádnými fyzickými problémy.

Chemické složení

V rostlině Heimia salicifolia bylo nalezeno pět chinolitidinových alkaloidů. Hlavním psychoaktivním alkaloidem je zde patrně kryogenin, o kterém bylo experimentálně zjištěno, že „kvalitativně i semikvalitativně napodobuje účinky všech v rostlině obsažených alkaloidů“.

Sinicuichi na Ladírně:

Sinicuichi (Heimia salicifolia), extrakt 10x

Vhodný ke kouření, vaporizování, pro přípravu silného halucinogenního čaje.

Užívejte na vlastní zodpovědnost a zjistěte si předem co nejvíce informací.