In principio creavit Deus cælum et terram. Terra autem erat inanis et vacua, et tenebræ erant super faciem abyssi : et spiritus Dei ferebatur super aquas. Dixitque Deus : Fiat Lux. Et facta est lux. Et vidit Deus lucem quod esset bona : et divisit lucem a tenebris.

Bible, latinská Vulgata, Genesis 1, 1-5

Mnohokrát jsme se narodili, mnohokrát jsme zemřeli. Fiat Lux!

Každý den se rodíme,  každý den umíráme. Fiat Lux!

S tímto nádechem se rodím a přijímám novou energii z Vesmíru, ze Slunce, Měsíce, hvězd, ze vzduchu, ze Země, z Vody, z Ohně…, s tímto výdechem umírám a vypouštím napětí pryč… Fiat Lux!

Fiat Lux! Budiž Světlo! Co, nebo kdo, je to Bůh, který podle křesťanského světonázoru stvořil tento hmotný svět, a nás, lidi, v něm? Jsme obludky, ubližující si navzájem, nebo dokonalé zářící světelné bytosti? Proč tu takto jsme? A pokud stvořil Bůh náš svět a Vesmír, tak kdo stvořil Boha? A proč vůbec něco existuje? Nebylo by lepší, když by bylo „Nic“?

Mnoho otázek se mi honilo sem a tam hlavou již od útlého mládí. Spousta otázek, na které mi lidi nedali uspokojivou odpověď, ptal jsem se rodičů, přátel, učitelů a farářů… Konečnou odpověď jsem našel, naprosto uspokojivou, pro mě. Nedá se však vtěsnat do slov, nedá se namalovat v žádném obrazu, nedá se jakkoliv předat ani vyzpívat ani vyjádřit jakkoliv jinak. Prozradím Ti však místo, kde jsem „to“ našel. Je to místo, kde nejsou žádné otázky ani žádné odpovědi. Je tam Nicota a Plnota. Je tam neustálý proud, neustálý rytmus, neustálý Život, nestálá Píseň, neustálá Láska… Je to uvnitř mně, v Srdci. Co v Tvém? Je „to“ tam taky?

Odtamtud je možné něco sdílet. Něco sepsat. Něco vyzpívat. Někoho se dotknout. Něčeho se dotknout. Vzít do ruky štětec a položit si před sebe plátno. A nechat něco vzniknout…

A tak je to „tu“. Nový obraz na plátně, plátno o velikosti 30×30 cm popatlané akrylem. Bylo to dotvořeno na Pagu, v Chorvatsku, dne 3.9.2019.