Návštěva Kolumbie

Dovolil jsem si vyrazit na další cestu do Amazonie, od 1. listopadu do půlky ledna 2021 jsem byl v Kolumbii, vedla mě tam touha poznat něco nového, dozvědět se více o užívání posvátných medicín, a taky si i odpočinout…

Během své cesty jsem pil asi 7x medicínu Ayahuascu a taky jsem měl příležitost medicínu připravovat… Když jsem byl hostem u místních lidí, téměř vždy mně nabídli Ambil, silnou tabákovou pastu, a Mambe, prášek z listů rostliny koka. Mambe, jakožto prášek z rostliny rudodřev koka (Erythroxylum coca) není u nás bohužel legální, byť s kriminalizovaným kokainem má společného velmi málo, jeho užívání je bezpečné a není návykové. Ambil je tabáková pasta s rostlinnými solemi, takže tuto zajímavou záležitost mohu sdílet i pro vás, přátelé přírodních medicín.

Ambil na Ladírně

Tabáková pasta Ambil

Tradiční kolumbijská medicína. Mnozí z vás již znaji „šamanský“ tabák ve formě „vykuřovadla Mapacho“ nebo jako „šamanský tabák rapé„. V Kolumbii se tabák používá ke kouření a očistě ve formě doutníků, a také se z něj připravuje tabáková pasta ambil.

Ambil vzniká tak, že se na ohni vaří velké množství tabákových listů, dokud se nevyvaří většina vody a v hrnci vznikne hutná černá pasta, ta se smísí se solemi rostlinného původu. Některá má konzistenci až hutné pryskyřice, jiná je řidší.

Ambil se v indiánské tradiční medicíně užívá k hlubšímu propojení s naším Srdcem, tabáková pasta Ambil otevírá a pomáhá spojení s Duší, s naší vnitřní moudrosti, s naším „Moudrým Já“. 

Ambil je dle tradice „Medicína Posvátného Slova“. Přináší slova, která jsou jasná, čistá, a jdou přímo k jádru. Přináší slova a komunikaci, které vychází z hloubky Srdce, ne z hlavy, jak je obvyklé… Ambil pomáhá duchu, který spočívá v člověku, aby se mohl vyjádřit a soustředit na to, co je důležité. Každé slovo pronesené s medicínou Ambil je Slovo Ducha, „Slovo Boží“, tedy modlitbou.

Jak užívat ambil?

Tradiční kolumbijské přijímání ambilu spočívá v tom, že si každý namočí špičkou malíčku ruky do nádobky s pastou a nabere si množství velikosti asi jako 1-3 rýžových zrn. Když je ambil na ruce, je to čas posvátné modlitby, je možné „Ducha Ambilu“ požádat o spojení, o pomoc s konkrétním tématem ve svém životě, ať už se týká zdraví, vztahů, práce, peněz, čehokoliv… Na nabrání Ambilu samozřejmě můžete použít i špičku lžičky nebo špičku nože.

Pak Ambil slízněte z prstu, rozpustíte se slinami v ústech. Trochu štípe, na někoho to může být i dosti silné. Pokud se vytváří v ústech sliny, je lepší je polykat, působí blahodárně v těle. Pokud je jich však příliš moc, je v pořádku je vyplivnout.

Obvykle se Ambil užívá spolu s práškem Mambe.

Mambe

Jedná se o posvátný prášek, který vzniká z pražených listí rostliny koka spolu s bílým listem ze stromu Yarumo (máme z něj v nabídce také rapé Huitoto Yarumo).

Mambe je dle Huitoto tradice „Medicína Sladkého Slova“. 

Indiáni se v komunitách, kde tyto rostliny užívají, schází často večer u ohně, v posvátném „Kruhu Slova“, kde mladí poslouchají stařešiny, ti vypráví poučné příběhy a kolem dokola několikrát během večera putuje nádoba s Ambilem a Mambe… Všichni se naladí na jednu vlnu a každé slovo stařešiny „zajíždí do hloubky“, celá komunita je vyladěna a povznesena…

Mambe má také blahodárné nutriční vlastnosti, obsahuje železo, bílkoviny, fosfor, vitamíny A, B1, B2, C, E, má nízký obsah tuku, má více vápníku než kravské mléko, pomáhá k dobrému zažívání, zlepšuje okysličení buněk, reguluje krevní tlak.

Dává duševní jasnost, potlačuje spánek a hlad, zlepšuje koncentraci a zlepšuje smyslovou činnost, posiluje nervový systém, nevyvolává závislost.

Jak užívat Mambe?

Čajovou lžičkou si naberte z nádoby požadované množství Mambe, užívá se po lžičkách. Na někoho je jedna lžička příliš slabá, tak doporučuji další kolečko Ambilu a pak můžete pokračovat s další lžičkou Mambe dle potřeby.

Po Mambe by měla být cítit příjemná energie k fyzické či mentální nebo duševní činnosti, je však jemnější než známější kratom. Také si můžete dopřát čas odpočinku a meditace, mambe může napomoci, když se užívá před spaním, k velmi živým či lucidním snům.