Užívaná jména: macela, marcela, birabira, marcela-da-mata, hembra marcela, Juan blanco, macela-do-campo, marcela hembra, camomila-nacional, marcelita, mirabira, perpétua do mato suso, viravira, wira-wira, yatey-caa, yerba de chivo

Užívané části: nadzemní části, listy, květy

Wira je středně velká jednoletá aromatická rostlina. Dorůstá do výšky 1,5 m. Je porostlá malými bílými květy se žlutými středy a vroubkovanými listy. Je původní rostlinka v tropické části Jižní Ameriky včetně Argentiny, Bolívie, Brazílie, Peru, Kolumbie, Guyany, Paraguaye, Venezuely, Ekvádoru. Často roste na rozrušených půdách a někdy bývá považována za plevel.

Tradiční užití: v Brazílii se tato rostlinka nazývá macela nebo marcela a v bylinné medicíně má dlouholetou tradici. Působí protizánětlivě, antispasmodicky, sedativně, analgeticky při problémech se žaludkem. Užívá se dále při jaterních problémech, průjmech a úplavici. V Argentině se užívá při astma, regulaci menstruace, trávení, cukrovce. V Uruguayi se užívá při problémech s trávením, gastrointestinálních problémech, regulaci menstruace a jako sedativum a antispasmodikum. V Peru je obvyklé užití při léčbě astma a bronchitidy, diabetu (typ II).

Chemické složení: je bohatým zdrojem flavonoidů. Hlavní složky zahrnují achyroklinové polysacharidy, achyrofuran, auricepyrone, cadinen, kyselinu kávovou, callerianin, calleryanin, karyatin, karyophyllen, cineol, flavones, galangin, germacrene D, gnaphaliin, italidipyron, lauricepyrone, luteolin, ocimene, pinen, pyrone, quercetagetin, quercetin, scoparol, scoparon a tamarixetin.

Účinky:
antivirotikum
antibakteriální
analgetikum
protizánětlivé (respirační potíže, astma, bronchitida, horní cesty dýchací)
antikoagulant (ředění krve)
antioxidant
antispasmodické
žlučový stimulant
gastrotonické (rovnováha a posílení žaludečního traktu)
hepatoprotektivní (játra)
hypoglikemické
imunostimulační

Dávkování: obvyklá doporučená dávka tinktury 2 x 10 kapek denně.

Kontraindikace: má sedativní účinek a může zvyšovat účinky jiných sedativ. Osoby s diabetem – bylinka má mírně hypoglykemický účinek

KOUPIT TINKTURU

Zdroj informací