Popis: bohatě větvený trnitý keř, až 3 metry vysoký, s každoročními prutovitými výhonky. Má lichozpeřené palistnaté listy, složené z vejčitých, ostře pilovitých lístků. Dva palisty naspodu každého listu jsou celou svou délkou přirostlé k řapíku. Růžové nebo bílé květy mají baňkovitou číšku, na okraji s pěti kališními ušty, s nimiž se střídá pět dvoulaločných, lehce opadavých plátků korunních. Uvnitř květu je velké množství tyčinek. Plody jsou šípky (nepravé plody) vejčitého tvaru, po dozrání červené, s tvrdými, špičatě vejčitými, světle hnědými nažkami. Kvete v červnu a počátkem července.

Šípek užíváme při akutních i chronických problémech, např. rýma, opakovaný zánět mandlí, zánět ucha, zánět nosohltanu. Stimuluje obranyschopnost organizmu. Příznivý vliv na kožní nemoci jako bradavice, ekzémy, nežity, opary.

Tradiční užití (pupeny): v gemmoterapii (tinktura z pupenů) plicního systému představuje růže jeden z hlavních léků otorinolaryngologické oblasti s celou řadou chronických i akutních onemocnění: rýma, opakovaný zánět mandlí, zánět ucha, tracheobronchitida, zánět nosohltanu. Růže se doporučuje pro děti s tímto typem onemocnění, zvláště u osob trpících tuberkulózou a migrénami.

V oblasti žlázového systému růže stimuluje obranyschopnost organizmu (protivirový účinek) a působí při opakovaných zánětech (především sliznic). Je to typový lék pro děti s nedostatkem obranyschopnosti, které jsou často nemocné.

V případě kůže může vyléčit bradavice, ale její blahodárný účinek se projevuje především při zánětlivých stavech, například ekzém, nežity či opar.

Předepisuje se rovněž při „chronickém plicním srdci“ a chudokrevnosti. V oblasti kostí a kloubů je šípek užitečný při růstových potížích u dětí. Působí při různých revmatických syndromech, především při artróze kolena, v jejímž případě zlepšuje synoviální kloub a uklidňuje zánět. Pomáhá při opakovaných zánětech, je také účinná při kolitidě.

  • Plicní systém a ORL – migrény, tracheobronchitida, opakované záněty ucha, tuberkulóza, zánět hltanu, zánět mandlí, opakovaný zánět nosohltanu, meridián plíce/tlusté střevo
  • Kosti a klouby – artróza kolena, zánětlivý revmatizmus, růstové poruchy u dítěte, odvápnění organizmu
  • Žlázový systém – stimuluje imunitu, opakované záněty, protivirový účinek
  • Kožní systém – bradavice, opar, nežity, ekzém, zánět sliznic
  • Oběhový systém – chudokrevnost, chronické plicní srdce
  • Trávicí systém – kolitida

Užívané části: pupeny, šípky

Citace textu:
Korbelář, Jaroslav. Naše rostliny v lékařství. 3. vydání. Praha: Avicenum Zdravotnické nakladatelství, 1970. 500 stran.
Andrianne, Philippe. Velká kniha gemmoterapie. 1. vydání. Olomouc: Fontána, 2007. 262 stran. ISBN 978-80-7336-382-6

Šípek pupeny, tinktura z bylin 50 ml

Dávkování tinktury (pupeny): obvyklá doporučená dávka tinktury je hmotnost osoby v kg = počet kapek denně. Dávku ideálně rozdělíme na 3 dílčí dávky. Příklad: osoba 63 kg = 63 kapek denně; ideálně ráno 21 kapek, odpoledne 21 kapek, večer 21 kapek.

TIP: tinkturu lze nakapat do sklenice s vodou, případně čajem. Pro osoby nesnášející alkohol nebo nemohoucí alkohol, lze tinkturu nakapat do sklenice s horkou vodou, nechat odstát a poté vypít. Alkohol se z větší míry vypaří.

KOUPIT TINKTURU