Užívaná jména: pau d’arco, ipê, ipê roxo, tahuari, taheebo, trumpet tree, ipê-contra-sarna, tabebuia ipê, tajy

Užívané části: kůra, dřevo

Lapacho je obrovský strom rostoucí v amazonském deštném pralese a dalších tropických částech Jižní a Latinské Ameriky. Roste do výšky téměř 30 metrů a mohutná základna může mít průměr 2-3 metry. Rod Tabeuia zahrnuje kolem 100 velkých kvetoucích druhů. Můžeme je nalézt v různých jihoamerických městech. Strom je oblíbený u těžařů pro své velice kvalitní těžké tvrdé dřevo. Lapacho se používá při stavbách domů, lodí, konstrukcí až po zemědělské nářadí. Obecný název lapcho se užívá pro více druhů stromů Tabeuia, které mohou být v oblasti bylinné léčby snadno zaměnitelné. T. impetiginosa je známá svými krásnými fialovými květy a často bývá označována jako fialové lapacho (preferovaný druh v medicíně). Jiné druhy mají růžové květy (T. heptaphylla), žluté (T. serratifolia a T. chrysantha), bílé (T. bahamensis).

Tradiční užití: lapacho má dlouholetou tradici v bylinné medicíně. Indicie naznačují o využití byliny již před Inky. V celé Jižní Americe se již po stovky let užívá lapacho z hlediska medicíny téměř stejným způsobem. Považuje se za přípravek adstringentní, protizánětlivý, antibakteriální, antifungální, laxativní. Používá se k léčbě vředů, syfilisu, infekcí močových cest, gastrointestinálních poruch, kandidových a kvasinkových infekcí, rakoviny, diabetu, prostatitidy, zácpy a alergií. V brazilské bylinné medicíně se užívá při léčbě rakoviny, leukémie, vředů, cukrovky, kandidy, revmatismu, artritidy, prostatitidy, úplavice, stomatitidy, krevního běhu.

Účinky lapacho se využívají i ve Spojených státech při léčbě lupusu, diabetu, vředů, leukémie, alergií, onemocnění jater, Hodgkinovy ​​nemoci, osteomyelitidy, Parkinsonovy choroby a psoriázy a je populární přírodní léčbou kandidózy a kvasinkových nemocí.

Chemické složení: obsahuje velké množství látek známých jako quinoidy a malé množství benzenoidů a flavonoidů. Během výzkumů v šedesátých letech byla vyzdvižena tzv. naftochinonová  látka lapachol s protirakovinnými účinky. Další obsažené látky jsou acetaldehydy, alfa-lapachon, ajugoly, kyselinu anisovou, antrachinony, benzoové kyseliny, benzeny, beta-lapachon, karboxaldehydy, chrom, chrysanthemin, dehydro-alfa-lapachon, dehydroisolapachon, deoxylapachol, flavonoidy, furanonaftochinony, hydrochloridolapachol, 2-hydroxy-3-methylchinon, 6-hydroxymelinein, iso-8hydroxyariciresinol, kigelinon, lapachenol, lapachol, menachinony, 4-methoxyfenol, naftochinony, cinnamylsoforosid, fthiolol, quercetin, tabebuin, tektochinon, vanilovou kyselinu, vanilin, kyselinu veratrickou, veratrický aldehyd a xyloidon.

Lapacho, tinktura z bylin, 25ml

Užití:
antikandidní (kvasinky)
antifungální (plísně)
antivirové (chřipka, horní cesty dýchací)
protirakovinné (leukémie, rakovina)
antibakteriální (kapavka, syfilis)
protizánětlivé
antimalarické
antiparazitární
insekticidní
psoriáza, dermatitida

Dávkování: obvyklá doporučená dávka tinktury 2 x 10 kapek denně.

Kontraindikace: nadměrné množství může způsobit nevolnost nebo poruchy v gastrointestinálním traktu.

KOUPIT TINKTURU

Zdroj informací