Flor de arena, Tiquilia paronychioides

Užívané části: nadzemní část rostliny

Užívaná jména: yerba blanca, sand flower

Divoce rostoucí bylinka pokrývající oblasti peruánských And. Pro svou našedlou barvu se jí občas říká sand flower (šedá kytička). Flro de arena má oválné lístky a květy na ní rostoucí vytváří hroznovitý tvar. Při podrobném zkoumání můžeme pozorovat i plody v nichž jsou ukryta maličká semínka.

Tradiční užití: Využití drogy je převážně založeno na zkušenostech a znalostech peruánských léčitelů. Mezi bylinnou medicínou má však své pevné místo a je hojně využívána.  Výtažky z bylinky mají pozitivní vliv na neuroendokrinologický systém (nervy, žlázy s vnitřní sekrecí), neurovegetativní systém – účinky protistresové a uklidňující, snížení adrenalinu a kyseliny močové v důsledku stresových situací. Dále se aplikuje při očistě ledvin, má močopudné účinky, při zánětech močových cest a sliznice. Spektrum účinků má pozitivní dopad i na problémy s trávícím ústrojí, nechutenství, otylosti, překyselení žaludku.

Chemické složení: polyfenolové kyseliny (rozmarýnová a kávová), ß-sitosterol, campesterol a stigmasterol, flavonoidy (quercetin, rutosid,hyperosid),kyseliny laurová, myristová, pentadekanokarboxylová, pentadekanokarboxylová, palmitová, oleopalmitová, stearová, oleicinová, elaidinová, linoleová, a-linolenová, arachidonová, arachidonová, behenová a ignocerová, dále prvky jako Ca, Mg, K, Na, Cr, Cu, Fe, Mn, Se, Zn.

Účinky:
neuroendokrinologický a neurovegetativní systém
detoxikační
trávící ústrojí
antivirotikum
antibiotikum
antirevmatický
hepatoprotektivní (záněty jater)
diuretický (vylučování)

Dávkování preventivní: obvyklá doporučená dávka tinktury 2 x 10 kapek denně.

Dávkování akutní: obvyklá doporučená dávka tinktury 2 – 3 ml denně, 1 ml je cca 30 kapek.

Kontraindikace: autoimunitní poruchy

KOUPIT TINKTURU

Zdroj informací