Užívané názvy: chuchuhuasi, chucchu huashu, chuchuasi, chuchasha, chuchuhuasha

Užívané části: kůra, kořen, listy

Chuchuhuasa je obrovský strom dorůstající výšky až 30 metrů. Má velké listy dlouhé 10-30 cm, malé bílé květy a velice tuhou těžkou červenohnědou kůru. Strom má historicky několik jmen Maytenus krukovii, Maytenus ebenifolia, Maytenus laevis, Maytenus macrocarpa. Všechny tyto názvy odkazují na stejný strom. Původem pochází z tropických deštných pralesů Bolívie, Kolumbie, Ekvádoru a Peru.

Tradiční užití: domorodé kmeny amazonského deštného pralesa používají kůru chuchuhuasa po celá staletí. Jeho peruánské jméno chuchuhuasi znamená v lehčím překladu „třesoucí se“. Odkazuje  na jeho dlouhodobé užívání při artritidě, revmatismu a bolesti zad. Domorodí lidé podél Amazonky věří, že chuchuhuasa je afrodiziakum a tonikum. Kůra namočená v rumu z cukrové třtiny je populární „džunglový“ nápoj, kerý je podáván i v místních barech (často nazývaný go-džus zmírňující bolesti). Místní léčitelé používají chuchuhuasi jako obecné tonikum urychlující léčbu a jako doplněk k ostatním bylinkám.

V peruánské Amazonii je bylina považována za nejlepší prostředek pro léčbu artritidy. Používá se také jako lék na uvolnění svalů, tišící bolest, podporu nadledvinek, imunostimulant, menstruační disbalanci a regulaci. Alkoholový extrakt se užívá zejména k léčbě osteoartrózy, revmatoidní artritidy, bronchitidy, průjmu, hemeroidů, menstruačních nepravidelností a bolesti.

Chemické složení: bylina představuje opravdovou chemickou laboratoř. Převažují triterpeny, favonoly a seskviterpenové alkaloidy. Obecně známé jsou maytein a maytansin – alkaloidy s protinádorovou aktivitou. Dále obsahuje agarofuran, sesquiterpenes, canofyllol, katechinové taniny, dammarantriterpeny, dulcitol, ebenifolinové alkaloidy, euojaponinové alkaloidy, friedelan triterpeny, krukovinové triterpeny, laevisinové alkaloidy, makrokarpinové triterpeny, maytansin, maytein, maytenin, mebeverin, fenoldienony, pristimeran, proanthocyanidiny a tingenon (a jeho deriváty).

Účinky:

protizánětlivé (artritida, revmatismus, bolesti zad)
analgetikum (prostředek proti bolesti)
uvolnění svalů
podpora funkce nadledvinek
posílení ženských hormonálních systémů, menstruační poruchy a křeče, ztráta libida
obecné tonikum lidského těla
mírný imunostimulant

Dávkování: 20 kapek denně rozdělit na dvě dávky

Kontraindikace: přecitlivělost na macrocarpiny

KOUPIT TINKTURU

Zdroj informací