Achiote, Bixa orellana

Užívaná jména: annatto, achiotec, urucu, beninoki, bija, eroya, jafara, kasujmba-kelling, kham thai, onoto, orleanstrauch, orucu-axiote, rocou, roucou, ruku, roucouyer, unane, uruku, urucum, urucu-üva

Užívané části: semena, listy, kůra, kořen, výhonky

Achiote je hojně rostoucí keř/stromek dosahující výšky 5 až 10 metrů. Stromy jsou pokryty pichlavými lusky ve tvaru srdce. Uvnitř každého lusku je přibližně 50 semínek. Keř může vyprodukovat až 270 kg semen. Semínka jsou zdrojem oranžově žlutého barviva. Achiote roste po celé Jižní a Střední Americe a Karibiku a nachází se i v Mexiku.

Tradiční užití

Tradiční užití – rozdrcená semena se namočí do vody, která se nechá odpařit. Vytvoří se tím pestrobarevná pasta, která se přidává do polévek, sýrů a jiných potravin, kterým dodává žluto nebo oranžovou barvu. Achiote pasta se vyváží do Severní Ameriky a Evropy, kde se používá jako potravinářské barvivo, např. v margarínu, sýru, popcornu a jiných potravinách žluté a oranžové barvy. V mnoha případech toto barvivo nahrazuje drahý šafrán v pokrmech celého světa. Achiote/annatto se využívá také jako přírodní barvivo v textilním průmyslu při barvení látek, dále např. v barvách, kosmetických a čistících prostředcích (v mýdlech).

V deštném pralese domorodé kmeny používaly annatto barvivo jako barvu na tělo a látkové barvivo. Původem pochází od mayských indiánů, kteří používali annatto jako důležité barvivo v potravinách, na tělo, v umění, řemeslech a při tvorbě nástěnných maleb. Ačkoliv dnes se většinou používá semenná pasta nebo olej ze semen, domorodé kmeny v deštném pralese užívaly celou rostlinu jako lék po celá staletí. Ćaj vyrobený z mladých výhonků je užíván kmenem Piura jako afrodiziakum, dále jako lék na kožní problémy, horečky, úplavici a hepatitidu.

Listy se užívají k léčbě kožních problémů, onemocnění jater, hepatitidy a trávení. Kmen Cojedes využívá nálevu z květů pro podporu střevního systému a k potlačení tvorby hlenu u novorozenců. Tradiční léčitelé v Kolumbii užívali annatto jako antivenin – sérum proti uštknutí hadem. Semena jsou známa jako expectorans. Kořen je využíván při trávení a jako prostředek potlačující kašel.

V brazilské medicíně se odvar užívá při pálení žáhy a žaludečních problémů způsobených kořeněnou stravou. Další užití jako mírné diuretikum, dále při horečkách, malárii a popáleninách. V Peru se užívá při léčbě poruch prostaty a vnitřních zánětů, arteriální hypertenze, vysokého cholesterolu, cystitidy, obezity, renální insuficience (ledviny), eliminaci kyseliny močové. Dále jako vaginální antiseptikum, kožních nemocech, poruchách jater a žaludku.

Chemické složení: semena obsahují 40-45% celulózy, 3,5 – 5,5% sacharózy, 0,3 – 0,9% esenciální oleje, 3% stálé oleje, 4,5 – 5,5% pigmentu, 13% proteiny, alfa a beta karotenoidy a další složky jako bixin a norbixin užívaných jako ochrana proti ultrafialovému záření, mají antioxidační účinky a slouží jako protektivum jater. Kromě bixinu a norbixinu obsahuje annatto bixaghanen, bixein, bixol, crocetin, kyselinu ellagickou, ishwaran, isobixin, fenylalanin, kyselinu salicylovou, threonin, kyselinu tomentosovou a tryptofan.

Účinky:
antioxidant
hepatoprotektivum (posílení jaterní činnosti), hepatitida
diuretikum
expectorans
hypocholesterolický (snížení cholesterolu)
hypotenzní (snížení tlaku)
repelentní účinky proti hmyzu
léčba poranění, oděrek, škrábanců
anti-aging efekt

Dávkování: obvyklá doporučená dávka tinktury 2 x 10 kapek denně.

Kontraindikace: nedoporučuje se diabetikům.

KOUPIT TINKTURU

Zdroj informací